
Ekoturismus, geoturismus, udržitelný turismus – to všechno jsou ideální formy cestovního ruchu pro Geopark Český ráj, který je (jako jediná oblast v ČR) od roku 2005 součástí evropské sítě geoparků pod záštitou UNESCO. Českorajský geopark zahrnuje na ploše 700 km2 širokou škálu mimořádně zajímavých lokalit, které z regionu činí hotovou geologickou učebnici. Níže se můžete seznámit s pěti z nich.
Abychom se řádně dostali do problematiky, pojďme si říci, co to vlastně takový geopark je. Definice je následující: „Jedná se o území, na němž se nacházejí geologické jevy zvláštního významu (skalní města, krasové a vulkanické jevy, paleontologická naleziště, stará důlní díla apod.), které výrazně reprezentují krajinu a její geologickou historii. Společně s fenomény kulturními, ekologickými a historickými mohou být využívány pro udržitelný rozvoj cestovního ruchu a svébytné regionální vazby.“ Tolik vymezení pojmu. Nyní však už obraťme pozornost na konkrétní místa a ukažme si, co termín „geopark“ znamená v praxi.
Vstup do prožitkového geoparku v Šťastné zemi |
Naší první zastávkou bude přírodní zábavní areál Šťastná země v Radvánovicích nedaleko Turnova, který vznikl před šesti lety a během své existence přilákal tisíce malých návštěvníků a jejich rodiče. Ve své podstatě jde o rozlehlé dětské hřiště ve svahové louce plné nejrůznějších prolézaček, skluzavek, houpaček, miniaturních dřevěných stavbiček a dalších atrakcí. Na tom by ještě nebylo nic tak převratného, kdyby součástí Šťastné země nebyl také prožitkový geopark – dobrodružná, hravá i naučná stezka s interaktivními prvky. Trasa začíná ve spodní části areálu a vede skalnatým údolíčkem. Obsahuje několik zastavení, v rámci kterých si rodiče a jejich ratolesti mohou připomenout obecné vlastnosti hornin, pochopit procesy vodní eroze nebo poznat, jak vznikají typické tvary pískovcových skal. Nechybí ani špetka adrenalinu na visutém lanovém můstku či při přechodu bažiny. Prožitkový geopark Šťastné země je originálním výchovným projektem, který poutavou formou v autentickém prostředí učí děti zákonitostem přírody a potřebě ochrany životního prostředí.
Srdcem Geoparku Český ráj je bezesporu Turnov. Nejvýznamnější institucí, která souvisí s místním geologickým bohatstvím, je od roku 1886 Muzeum Českého ráje. To, čím se turnovské muzeum vymyká z řady regionálních vlastivědných muzeí, je jeho specializace na geologii, mineralogii, historii i současnost kamenářství, zlatnictví, šperkařství a dokumentaci drahých kamenů. Horkou novinkou je nedávné otevření roubeného Kamenářského domu v zahradě muzea, který je věrnou replikou budovy z počátku 18. století, jež stávala do roku 1973 na Havlíčkově náměstí (poté musela ustoupit nové stavbě Telecomu). Uskutečněním tohoto projektu vznikl tzv. „živý dům“, který nabízí ukázky tradičních historických řemesel – zlatnictví a šperkařství. Výstavbou objektu se rovněž rozšířily stálé expozice muzea. Nové prostory zároveň slouží pro řemeslné a výtvarné dílny, které muzeum realizuje ve spolupráci s veřejností a školami.
Bozkovské dolomitové jeskyně jsou třetím nejnavštěvovanějším jeskynním systémem v ČR |
Kamenářský dům v Turnově |
Působivou geologickou lokalitou je krásné kaňonovité údolí Jizery mezi Železným Brodem a Semily, kde si řeka prorazila cestu prastarými vyvřelinami. Po pravém břehu vede populární červeně značená Riegrova stezka spolu s geologickou naučnou trasou s patnácti zastaveními. Nejúchvatnější pohled na soutěsku je ovšem z levobřežní vyhlídky Krkavčí skála, která se tyčí více než sto metrů nad hladinou řeky. Cesta ke skále bývala poměrně obtížná, proto počátkem minulého století navrhl semilský Okrašlovací spolek její lepší technické zpřístupnění. Slavnostní otevření se konalo v létě roku 1905.
Mezi nejnavštěvovanější turistické cíle Horního Pojizeří patří Bozkovské dolomitové jeskyně, které jsou se svou délkou přes 1 100 metrů největším známým jeskynním systémem na severu Čech. Existence podzemních prostor byla u obce Bozkov zjištěna zcela náhodně při odstřelu v malém vápencovém lomu v roce 1947. Od roku 1968 jsou jeskyně přístupné veřejnosti a v roce 1999 byly vyhlášeny národní přírodní památkou. Chráněné podzemí vznikalo po statisíce let pomalým procesem postupného rozpouštění vápnitého dolomitu prvohorního stáří a je charakteristické hojným výskytem křemenných lavic, říms a lišt vystupujících ze stěn a stropů. Nechybí mu však ani krápníková a sintrová výzdoba. Zlatým hřebem návštěvnického okruhu jsou drobné vodní plochy a největší podzemní jezero v Čechách s průzračně modrozelenou barvou. Bozkovské dolomitové jeskyně jsou třetím nejnavštěvovanějším jeskynním systémem u nás. Každoročně si je prohlédne na 70 000 lidí. Od zpřístupnění podzemních prostor v šedesátých letech minulého století si okružní trasu prošlo více než 2 300 000 turistů.
Východní branou do Geoparku Český ráj je městečko Nová Paka. Přestože administrativně patří (na rozdíl od výše uvedených lokalit) do Královéhradeckého kraje, měli bychom mu věnovat alespoň krátkou pozornost. Geoparky si zkrátka na hranice nehrají. Novopacko je světově uznávaným geologickým nalezištěm, a není tedy překvapením, že právě v jeho centru vzniklo jedno z nejpůsobivějších geologických muzeí – tzv. Klenotnice. V expozici vás okouzlí acháty, jaspisy, ametysty, chalcedony či karneoly. S prokřemenělými zbytky jehličnatých stromů, přesliček a kapradin se dostanete do pralesů rostoucích před 250 miliony let, prohlédnout si můžete také otisky nejstarších ryb a praobojživelníků. Zvláštní na vystavených geologických pokladech je to, že většina vzácných kamenů byla nalezena v okruhu pouhých deseti kilometrů kolem Nové Paky. Významnou součástí muzea je také reprezentativní sbírka zkamenělých stromů s dosud největším českým exemplářem, který je umístěn ve vitríně, naproti Suchardovu neorenesančnímu domu.
Text a foto: Jan Pomykal
(Zdroj: CzechTourism, Sdružení Český ráj)
www.geoparkceskyraj.cz,www.stastnazeme.cz,www.muzeum-turnov.cz,www.caves.cz, www.muzeum.cz