AČCKA informuje o zasedání Výboru ECTAA pro destinace, incoming a udržitelnost cestovního ruchu
Tendence v rezervacích, aktuální situace a novinky v klíčových zemích a bezpečnost v cestování – to byla hlavní témata diskutovaná na zasedání Výboru evropské asociace ECTAA pro destinace, incoming a udržitelnost cestovního ruchu, které se konalo na začátku září letošního roku. Členové výboru se shodují, že se geopolitická situace mění, a nejen v Evropě, a že zasahuje zdrojové trhy i důležité destinace.
Turecko, navzdory dobrým cestovním službám a krásným plážím, které nabízí, ztratilo důvěru dovolenkářů a zaznamenalo v letošním roce výrazný pokles návštěvnosti. Cestovní kanceláře napříč Evropou, včetně České republiky, Bulharska či Švédska, hlásí poklesy v desítkách procent (Belgie a Nizozemí 37 %, Velká Británie 31 %). Podobně jako čeští touroperátoři, i CK z Belgie snížily kapacity v letecké dopravě a zredukovaly počty letů, tudíž nebyly nuceny poskytovat extrémní slevy.

Členské asociace ECTAA evidují v letošní sezoně nárůst zájmu o pobyty s dopravou vlastním automobilem do zemí s blízkou dojezdovou vzdáleností. Pozitivní vývoj prodeje zájezdů na léto se týkal Španělska, Řecka, Bulharska a Portugalska, a také v Česku nejoblíbenějších dovolenkových destinací Chorvatska a Itálie. U těch byl nárůst zaznamenán zejména mezi skandinávskými turisty. V segmentu blízké exotiky dominovaly v členských státech EU Spojené arabské emiráty, které jsou částečně chápány jako alternativa k dříve nejoblíbenějšímu Egyptu. Bulharská asociace oznámila za červenec 40procentní nárůst počtu přenocování v ubytovacích zařízeních ve srovnání s rokem 2015.
Z komentářů účastníků vyplývají nejen obavy o ty země, které úbytkem turistů trpí ekonomicky a sociálně, jako např. Tunisko či Turecko, ale také o destinace zcela přeplněné návštěvníky (např. Baleárské ostrovy), z nichž ani jedna varianta nepřispívá udržitelnému cestovnímu ruchu. Mezi dalšími trendy je nutné zmínit i rostoucí popularitu wellness pobytů a zážitkové turistiky s ochutnávkou místní gastronomie a vína. Nizozemská asociace zdůrazňuje vzestup tzv. solo travelers a cestujících ve věku 50+.
Členské asociace ECTAA evidují v letošní sezoně nárůst zájmu o pobyty s dopravou vlastním automobilem do zemí s blízkou dojezdovou vzdáleností.
|
 |
 |
 |
Podobně jako Tanzanie, která představila v letošním roce DPH vztahující se na cestovní služby, plánuje Řecko, nejoblíbenější letecká destinace českých turistů, zavést novou odletovou taxu na národním letišti i 14 regionálních; a od roku 2018 mohou hosté očekávat platbu pobytové daně.
Destinační komise se setkala v novém složení, platném pro další období 2016–2018. Mezi její členy se řadí asociace mj. z Velké Británie, Belgie, Francie, Dánska či Řecka. Dlouhodobým členem od vzniku komise je i Asociace českých cestovních kanceláří a agentur, která je nově zastupována Kateřinou Petříčkovou, výkonnou ředitelkou AČCKA.
Výbor vznikl v roce 2010 s cílem diskuse a řešení destinačních otázek, krizové komunikace a udržitelnosti cestovního ruchu. V roce 2014 byl sloučen s incomingovou komisí vzhledem k tomu, že 80 procent cestovního ruchu Evropy je realizováno v rámci evropských zemí. Výbor se schází pravidelně několikrát ročně. Příští setkání je naplánováno na leden 2017 v Amsterodamu, v rámci diskusní akce odborníků cestovního ruchu – Kulatého stolu k lidským právům.
www.accka.cz
