Majestátní zříceninu Spišského hradu, nejrozsáhlejšího hradního komplexu ve střední Evropě, prostě nelze přehlédnout. Impozantní středověká pevnost na vrcholu travertinového bradla (634 m. n. m.) tvoří neodmyslitelnou a zdaleka viditelnou dominantu Spiše. Po zásluze byla v roce 1993 zapsána na seznam UNESCO spolu s dalšími cennými objekty v okolí.
Jádro hradu na velké travertinové skále
Pokud toužíte řádně poznat historii a architektonický vývoj Spišského hradu, vyčleňte si ve svém programu minimálně půlden. Počátky této impozantní památky totiž sahají hluboko do 12. století a poslední stavební aktivity zde utichly až ve století osmnáctém. V hradních zdech tak vnímavé oko návštěvníka rozpozná jak románský sloh, tak gotický, renesanční nebo raně barokní. Nejstarší kamennou stavbou byla neobvykle mohutná válcová obytná věž s vnějším průměrem 22,5 metru, jejíž zdi v přízemí dosahovaly mocnosti téměř čtyři metry.
Vzácný kostel v obci Žehra s cennými freskami uvnitř
Kanonie Spišské Kapituly je prototypem opevněného církevního městečka
K tomuto objektu se patrně váže i první nepřímá zmínka o hradě z roku 1209. Brzký zánik této, na svou dobu (12. století) „supermoderní“ vymoženosti, způsobilo geologicky nestabilní, nadměrně zatížené podloží. V pozdně románském období byla vystavěna obvodová hradba, nová kónická věž a velkolepý palác. V následujících letech se areál hradu postupně rozšiřoval a největšího rozsahu dosáhl ve 40. letech 15. století za českého válečníka Jana Jiskry z Brandýsa, který vybudoval obrovité předhradí (285 × 115 m) v jihozápadní části komplexu. To fungovalo jako opevněné shromaždiště vojska, v němž si Jiskra zbudoval malou kruhovou pevnůstku, aby byl blíže svým žoldnéřům. S další, velmi pestrou historií Spišského hradu, se můžete seznámit kdekoliv na internetu nebo v nedávno vyšlé Encyklopedii slovenských hradů (nakladatelství Libri).
Na obrovské rozloze hradního komplexu se podílí především rozsáhlé předhradí zbudované Janem Jiskrou z Brandýsa. Uprostřed je patrná válečníkova kruhová tvrz
K panoramatu spišské zříceniny neodmyslitelně patří město Spišské Podhradie s typickými renesančně-barokními měšťanskými domy a církevní areál Spišské Kapituly, jemuž dominuje impozantní dvojvěží katedrály sv. Martina. Do výčtu spišských památek UNESCO ještě patří románsko-gotický kostel Ducha svatého v obci Žehra s interiérem zdobeným vzácnými freskami ze 14. a 15. století. Žehranské chrámové malby vynikají vysokou uměleckou kvalitou a neobyčejnou tematickou pestrostí. Zobrazují rozličné biblické příběhy a legendy. Mimořádně působivá je například freska tzv. Stromu života. Zachovalost těchto památkových souborů spolu s okolní přírodní scenérií národní přírodní rezervace Dreveník vytváří v celoevropském měřítku ojedinělý celek. V červnu 2009 se do této prestižní „rodiny“ začlenilo také historické město Levoča (podrobněji viz červencové vydání COT business).
Nejvýznamnější stavbou Spišské Kapituly je bezpochyby pozdněrománský chrám sv. Martina. Mohutná trojlodní stavba s dvěma věžemi vznikla v letech 1245 až 1275. Barokní úpravy byly setřeny regotizačními stavebními činnostmi mezi roky 1873 až 1889, kterými se stavitelé snažili dát katedrále středověký výraz odpovídající vkusu romantismu. Další důležitou stavbou Spišské Kapituly je Biskupský palác, který byl postaven zároveň s katedrálou původně jako palác proboštský. Vedle něj se v minulosti rozkládal francouzský park, do kterého se vstupovalo přes dodnes stojící tzv. Hodinovou věž z roku 1739. Ve východní části kapitulního areálu se na úzkých gotických parcelách nachází tzv. kanonie kapitulních kanovníků, kterou protíná centrální ulička. Opevnění církevního městečka s dvěma vstupními branami bylo postaveno v 14. století.
Unikátní soubor historických památek UNESCO na Spiši je obrovským turistickým „tahákem“ a vděčnou destinací cestovních kanceláří.
Text: Jan Pomykal; Foto: Jan Pomykal a SACR (Zdroj: SACR)
Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...
Cestovní ruch na Slovensku i loni negativně ovlivnily dopady nemoci covid-19. Služeb ubytovacích zařízení v zemi využilo méně turistů, meziroční tempo propadu počtu hostů bylo ale mírnější než o rok dříve. Vyplývá to z aktuálních údajů slovenského statistického úřadu.
Hotelová skupina CPI Hotels v tiskové zprávě informovala, že do svého portfolia připojila bývalý hotel Mercure Bratislava Centrum. Ten se v uplynulých dnech proměnil v Clarion Congress Hotel Bratislava.