V Portugalsku, v této krásné přímořské zemi, již před mnoha lety vyhlásili zelenou výstavbě nespočtu golfových hřišť. Hrát golf v kulisách karlštejnského podhradí má samozřejmě svůj půvab, avšak odpálit si bělostný míček přímo z nejzápadnějšího útesu Evropy, to je něco, na co se nezapomíná.
Portugalci vám budou nejvehementněji doporučovat ze všech golfových lokalit asi Algarve a vy byste na jejich slova měli dát. Určitě byste si neměli nechat ujít návštěvu 18 jamkového hřiště Salgados, které je umístěno na jednom z nejznámějších míst Algarve, mezi Albufeirou a Armacao de Pera. Díky tomu, že je velmi blízko moře, je považováno za „pohlednici“ portugalského golfu. Originální projekt byl navržen architektem Pedrem de Vasconcelosem a konečný projekt dokončil Robert Muir Graves. Na druhou stranu si musíte uvědomit, že úroveň golfových areálů v této zemi je celkově na špičkové úrovni, takže pokud se rozhodnete pro jiná místa, určitě nešlápnete vedle. Tak jako v Portugalsku na každém kroku narážíte na pozůstatky vlád Vizigótů, Keltů, Římanů a Arabů, stejně jako vám všude nabízejí portské, tak se vám stejně tak budou vždy do cesty připlétat golfové jamky a praporky. Ať už se vydáte na Madeiru nebo kamkoli jinam, všude naleznete doklady bravurní práce golfových architektů (např. Rocky Roquemore, autor Golden Eagle), kteří se v této zemi věčného jara (ano, díky teplotám a mírnému podnebí lze v Portugalsku hrát golf 365 dní v roce) mohli skutečně vyřádit. Ostatně právě na madeirských útesech se na slavném a velmi kopcovitém hřišti Santo da Serra odehrává v rámci European Tour každý březen Madeira Open. Hřiště, které vzniklo už v roce 1937, prošlo na počátku devadesátých let zásadní přestavbou pod taktovkou Trenta Jonese. Driving range a cvičné greeny jsou samozřejmostí.
Na hřišti Oitavos, v oblasti přímořského letoviska Cascais, se konají turnaje European Tour; Foto: Sheraton Algarve Hotel at Pine Cliffs Resort
|
A pokud byste už měli dost toho, že vám míčky žbluňkají do moře, je tady pro vás jako stvořené rovinatější a stromy zarostlejší hřiště Palheiro. Je součástí botanické zahrady, takže o jeho malebnosti nelze pochybovat. Záleží tedy jen na vás, zda se během hledání míčků budete chtít kochat výhledem na moře z hřiště Santo da Serra nebo pohledem z hřiště Palheiro na město Funchal.
Dvě tváře písku
Písek pro vás může být jednak nepříjemnou překážkou na hřišti, ale stejně tak i místem k odpočinku. Obě tyto jeho polohy si můžete ozkoušet na Costa Azul, tedy Modrém pobřeží. Asi nejlepší pláž v celém Portugalsku, Costa de Caparica, je obklopená celou řadou různých hřišť od Serra da Arrábida až po Cabo Espichel.
Hrát v takové blízkosti moře se vám jen tak nepoštěstí; Foto: Estoril & Sintra Golf Coast
|
Západněji už to nejde
Pokud vás více láká Portugalská riviéra, pak doporučujeme oblast Estoril a Cascais. Osm golfových hřišť, jen několik kilometrů od sebe (cca v okruhu 30 kilometrů poblíž historického města Sintra). Odtud je to také co by míčkem dohodil k nejzápadnějšímu mysu Evropy, Cabo da Roca. Asi nejvíce si zde zaslouží vyzdvihnout hřiště Oitavos. Stejně jako už zmíněné Santo da Serra, tak i Oitavos je dějištěm European Tour. A pokud si už dostatečně věříte, můžete se vydat i na trávník pro opravdové mistry v resortu Penha Longa. K tomu si připočtěte možnost proložit golf takovými zážitky, jako jsou býčí zápasy, a jen těžko vás už budeme přesvědčovat, že byste radši měli jet hrát golf blíž k portugalské metropoli – Lisabonu. A přitom argumenty by tu byly.
Cinkot tramvají k vám nedolehne
Posuďte sami, jen pár minut od centra „evropského San Franciska“ se rozprostírají dvě moderní osmnáctijamková hřiště náležící k hotelovému komplexu Aroeira. Jen o kousek dál, poblíž městečka Óbidos, se nalézá cenami ověnčené hřiště hotelu Praia-del-Rey. Kombinace parkové úpravy a skotského linksu mu u mezinárodní asociace golfových touroperátorů vynesla titul Nejlepší hřiště roku 2006.
-vho-
www.imagesportugal.com