
Hlavní cenu, Grand Prix, získal na letošním 43. ročníku mezinárodního festivalu filmů o cestování a turistice TOURFILM Karlovy Vary lotyšský snímek Christmas Miracle in Riga. Krátký animovaný film o vánoční atmosféře v lotyšské metropoli do soutěže přihlásilo informační turistické centrum v Rize. Mezinárodní porota ocenila především nápaditost, vtip i technické zpracování snímku, které se odlišovalo od obvyklé produkce. Program festivalu se odehrál v hotelu Thermal, slavnostní vyhlášení vítězů využilo prostor Grandhotelu Pupp.
Krizi navzdory
Ve všech kategoriích bylo letos přihlášeno kolem 600 snímků či krátkých spotů z více než 136 zemí. Podle ředitele TOURFILMU Josefa Schütze zájem o festival rozhodně neupadl a bohatou účast neovlivnila ani ekonomická krize. Celý Karlovarský týden měl k dispozici, stejně jako loni, přes sedm milionů korun. Proto nebylo nutné redukovat ani program TOURFILMu. Naopak, celá akce se uvedla některými scénáristickými novinkami a originální vizuální podobou, kterou měl na svědomí uznávaný režisér a choreograf Michal Caban. Také letos porota, vedená marketingovým matadorem Jiřím Mikešem, zaznamenala nové trendy a zajímavé tvůrčí postupy. Řada agentur, které snímky připravují, začala například využívat pro propagaci turistických destinací známé osobnosti. „Třeba turecké aerolinky oslovily herce Kevina Costnera, Italové zase jeho kolegu Dustina Hoffmana,“ uvedl Schütz. Vedle tradičních evropských států své filmy prezentovaly také exotické země, pro ilustraci uveďme například Francouzskou Polynésii, Cookovy ostrovy, Fidži či Marschallovy ostrovy. Velkou kolekci snímků představily také destinace z Karibiku.
And the winner is…
V kategorii videa a filmy do 30 minut prezentující státy, regiony a města letos zvítězil francouzský snímek Conques – Great Sites in Midi Pyrenées. U snímků stejné stopáže z oblasti komerční turistiky vyhrály turecké aerolinie za film Feel Like a Star. V kategorii televizní dokumentární a publicistické filmy do 60 minut patří první místo snímku s názvem Mongolsko – V tieni Džingischána. Mezi CD-ROMy a webovými stránkami s turistickou tematikou uspěla polská Prezentacja Warszawy. Nejlepším českým umístěním na TOURFILMu bylo třetí místo snímku Znojmo – město s přívlastkem v kategorii videa a filmy do 30 minut. Natočili ho bratři Jan a Vítězslav Otrubovi, přičemž, podle jejich slov, nejde o oficiální film města Znojma. Autoři ho prezentují jako pozvánku turistům do Znojma a impulz pro město k navázání spolupráce při audiovizuální propagaci regionu. Za snímek získali i první cenu v národní soutěži TOUR REGION FILM 2010. Ta obsahovala také kategorii multimédia, kde uspěl nevšední průvodce Havířovem. Tolik krátce k těm nejlepším. S kompletní výsledkovou listinou jste se mohli seznámit v říjnovém vydání COT business; přehled vítězů samozřejmě nabízejí také webové stránky TOURFILMu.
Kráska mezi primáty
V dramaturgii festivalu bylo letos hned několik novinek. Vzhledem k velkému počtu přihlášených snímků a zemí byly příspěvky členěny podle světadílů. Díky tomu o nich měli diváci lepší přehled. Organizátoři TOURFILMu vyšli vstříc veřejnosti a většinu dopoledních projekcí opakovali ještě v odpoledních hodinách. Hlavní hvězdou festivalu byla dr. Charlotte Uhlenbroek. Autorka řady sérií dokumentů o životě opic se narodila v Londýně, ale její rodiče se přestěhovali do Ghany, když jí bylo pouhých deset dní. V období pátého až čtrnáctého roku života žila v Kathmandu (Nepál), kde začala vzrůstat její láska ke zvířatům. Po absolvování oboru zoologie a psychologie na Univerzitě v Bristolu, strávila Charlotte Uhlenbroek čtyři roky v Gombských lesích (Tanzanie) studií komunikace mezi divokými šimpanzi pod odborným vedením Jane Goodall. Jane Goodall byla mimochodem hlavním hostem TOURFILMu v roce 2004. První vystoupení Uhlenbroek
na obrazovce bylo v BBC Natural History v sérii Dawn to Dusk (Od svítání do setmění). Poté provázela seriály o zvířatech jako např. Chimpanzee Diar, Cousins, Congo´s Secret Chimps, Talking with Animals, Gong Ape a Jungle. Charlotte Uhlenbroek píše také publikace o zvířatech – Talking with Animals, Jungle, Animal Life, … V současné době je úspěšnou nástupkyní Sira Davida Attenborougha, který o ní řekl: „Moc rád bych viděl Charlotte v roli představující právě mě. Ví, o čem mluví, a bude mou vynikající nástupkyní.“ Při setkání s diváky prezentovala Charlotte Uhlenbroek několik krátkých autentických snímků, které natočila při své práci v panenské přírodě Tanzánie. „Česká televize na její návštěvu pružně zareagovala a její pořady nakoupila. Vidět je tak budou moct i čeští diváci,“ pochvaloval si Schütz. Na otázku, čím to je, že svět primátů přitahuje ve velké míře především ženy, uvedla hvězda TOURFILMu toto: „Nemyslím si, že muži jsou horší pozorovatelé přírody než ženy, ale dlouhodobé, i roky trvající pobyty mezi primáty vyžadují velkou dávku trpělivosti a odříkání. A v tom je síla něžného pohlaví. Muži zkrátka nevydrží tak dlouho čekat na výsledek.“
Legenda Stingl
Druhou nejobletovanější personou byl bez pochyby doyen českých cestovatelů, spisovatel a dobrodruh Miloslav Stingl, který v Karlových Varech oslavil své 80. narozeniny a z rukou primátora převzal čestné občanství západočeské lázeňské metropole. „Karlovy Vary považuji za svůj domov, i když nejsou mým rodištěm. Prožil jsem tu nejkrásnější léta. Strávil jsem tady sedmnáct let, a kdybych neodešel pracovat do Akademie věd, myslím, že bych tu žil dodnes. Považuji se za karlovarského patriota v tom nejlepším slova smyslu. V České republice píšu knihy o cizích zemích, které jsem navštívil, a v zahraničí se naopak snažím vydávat knihy o našich místech. Jsem autorem knížky Západočeské lázně, která vyšla několikrát v Německu. Kromě Karlových Varů v ní píšu také trochu o Františkových a Mariánských Lázních. Kde můžu, snažím se dělat Varům reklamu,“ řekl dojatý cestovatel. Na TOURFILMu se na svůj věk neuvěřitelně vitální Miloslav Stingl představil přednáškou Objel jsem třikrát zeměkouli.
Cestovatelská esa
Vedle Miloslava Stingla přivítal festival v podstatě celou tuzemskou cestovatelskou špičku. Pavel Blažek auditoriu přiblížil první český přechod zamrzlého jezera Bajkal na Sibiři, který se pod názvem „Expedice Bergans Bajkal 2010“ uskutečnil v únoru a březnu letošního roku. Trasa dlouhá 683 kilometrů byla úspěšně ukončena po 25 dnech strávených uprostřed ledového království. Přechod se tak stal druhým nejrychlejším překonáním jezera Bajkal v historii v kategorii „unassisted“, což znamená, že k přechodu zamrzlé vodní plochy nebylo použito psů ani tažných padáků.
Jednoznačně nejmladším přednášejícím byl Simon Havas, který se stal prvním českým účastníkem čtyřleté expedice Mike Horna (hvězda TOURFILMu 2008) Pangaea. Na cestách mladý dobrodruh obeplul 900 kilometrů kolem severního pobřeží malajsijské části Bornea, potápěl se, studoval korálové útesy, navštěvoval ekologické instituce a likvidoval odpady moderní civilizace. Na Mauricius se na chvíli přenesli posluchači vyprávění Libora Špačka a Petry Doležalové. Při cestě na tento exotický ostrov oba protagonisté natočili cestopisný dokument, který se mimochodem stal na loňském TOURFILMu nejúspěšnějším českým snímkem v kategorii televizních filmů. Součástí jejich prezentace byla i rozsáhlá výstava fotografií v předsálí hotelu Thermal.
Tradičně nejlepším řečníkem festivalu byl cestovatel, moderátor a režisér Petr Horký, který velmi poutavě hovořil nejen o své cestě na Severní pól, ale především o nedávno uskutečněném přechodu Grónska na lyžích. Na téměř 600 kilometrů dlouhý pochod nenašel Horký v České republice žádného společníka, a proto se spojil s britskou výpravou. Sympatický polárník obohatil své vyprávění působivými fotografiemi, krátkými videosekvencemi a veselými i méně úsměvnými historkami. Ladak očima české rodiny – s tímto tématem přijel do Karlových Varů Martin Mykiska. Divákům předestřel tajemný kousek země mezi velehorami, který zdobí četné buddhistické kláštery a oázy uměle zavlažovaných údolíček ve skalnaté vysokohorské poušti. To vše tvořilo pět měsíců kulisy jeho rodinného života v oblasti zvané Malý Tibet. „Nejmladším členům domácnosti, synům Mojmírovi a Vojtovi, byly v té době tři a pět let. Ladak jsme za pět měsíců poznali velmi dobře, ale díky přítomnosti našich synků jsme navíc viděli spoustu věcí úplně jinou optikou,“ dodal Mykiska.
Malý sál hotelu Thermal praskal ve švech |
Grand Prix TOURFILMu 2010 putuje do lotyšské metropole |
Netradičním hostem cestovatelského bloku byl známý houslista Jaroslav Svěcený, který se díky své profesi dostal do turisticky nejatraktivnějších míst světa. „Po různých světadílech putuji se svými houslemi a koncertuji, poznávám lidi s různým náboženským vyznáním či barvou pleti. Hrál jsem i na netradičních místech – na Sluneční pyramidě v Teotihuacánu, před Skalním chrámem v jordánské Petře, v libyjském Tripolisu, alžírském Notre Dame d´Afrique, před thajskou princeznou Soamsawali, … Housle jsou všude na světě jakýmsi esperantem, komunikace mezi mnou a místními lidmi funguje – chovají se přátelsky a pohostinně. Z toho plyne malé ponaučení – kdyby se všichni vládcové světa naučili hrát na housle…,“ vyznal se posluchačům český virtuóz. Programovým evergreenem pak bylo vystoupení „českých eskymáků“ manželů Klempířových, kteří poreferovali o Grónsku, jež se jim stalo druhým domovem.
Televize a rozhlas
Druhý festivalový den se odehrával ve znamení českých televizních stanic, které se chlubily svými pořady o cestování. Zájemci se tak dozvěděli mnoho zajímavostí ze zákulisí populárních pořadů Svět 2010 (TV Prima), Objektiv (ČT), Toulavá kamera (ČT) či Hvězdy na cestách (TV Barrandov). Svou prezentaci absolvovaly také internetová televize STREAM či National Geographic Channel. Kromě tvůrců nechyběli ani více či méně známí moderátoři. Celé odpoledne o festivalovém dění vysílal Český rozhlas 2 Praha.
Součástí TOURFILMu byl rovněž pestrý doprovodný program. V předsálí hotelu Thermal vznikla cestovatelská kavárna, ve které byly umístěny plazmové televize, na nichž bylo možné sledovat aktuální festivalové dění. Pódium u restaurace Moser obsadili například zástupci Bystřicka – české destinace EDEN (European Destination of Excellence 2010) nebo ředitelka Centrály cestovního ruchu Východní Moravy (CCRVM), která posluchače seznámila s marketingovými aktivitami „své“ destinační společnosti (CCRVM byla odborníky vyhlášena Nejlepším destinačním managementem České republiky).
Nejlepší české umístění. Bratři Otrubovi vyhráli se svým snímkem Znojmo – město s přívlastkem kategorii Filmy v rámci TOUR REGION FILMu a zároveň získali třetí místo na TOURFILMu v kategorii Videa a filmy do 30 minut prezentující státy, národní boardy, regiony a města |
TOUR REGION FILM. Druhé místo v kategorii Multimédia získali zástupci Libereckého kraje |
Speciálně studentům byla věnována TOURFILM Student Academy s tématem „Jak se prodává Česká republika?“, která měla mladé posluchače poučit o moderním pojetí marketingu cestovního ruchu a záludnostech reklamního sdělení. „Stále musíme mít na paměti, že žijeme v době tzv. experience economy, tedy ekonomie zážitku, která staví na prožitku a emocích a ne na suchém prezentování faktů,“ uvedl k problematice Jiří Mikeš, který akademii řídil. Prostranství před hotelem Thermal bylo vyhrazeno ukázkám adrenalinových sportů a atrakcí. Zájemci si mohli vyzkoušet aquaball v bazénu, segway, skákací boty, trampolíny a další nevšední aktivity.
Text: -red-; -japo-
Foto: Jan Pomykal a Petr M. Ulrych
(Zdroj: TOURFILM, ČTK)
www.tourfilm.cz