Zatímco Česká republika žila ve své marketingové komunikaci tématem baroka po celý rok 2016, Plzeňský kraj jím žije takřka neustále již od 17. století. A jak to tak vypadá, nehodlá na něj v blízké době zanevřít. Právě naopak. Západočeské baroko vyrůstá z úspěšného projektu v ještě zajímavější produkt cestovního ruchu, který by mohl propojit subjekty napříč mnoha obory.
Pokud jste posledních několik let nežili jako poustevníci v jeskyni, asi vám neunikly nové aktivity, které začala zaštiťovat agentura CzechTourism v rámci Národního programu podpory cestovního ruchu. Vzhledem k tomu, že se aktuálně nacházíme na stránkách regionální rubriky, zaujala nás především jedna konkrétní. Tou je dlouhodobý projekt, jehož cílem je vytvořit v jednotlivých tuzemských regionech nové mezioborové produkty cestovního ruchu. A zatímco v některých krajích stačilo jen rozšířit, zaštítit a navést na správnou cestu u již existujících projektů a aktivit, u jiných byly vytvořeny do své podstaty naprosto nové tematické okruhy. A z nich vyrostou ony tolik žádané produkty, které podpoří systémovou regionální spolupráci mezi veřejným, soukromým i neziskovým sektorem v cestovním ruchu, stejně jako s dalšími odvětvími národního hospodářství. V rámci výše popsaných aktivit doposud vzniklo 13 pilotních produktů, z nichž si většinu během letošního roku postupně představíme. A začneme právě zmíněným Západočeským barokem.

Robustní skvosty a monumenty na Plzeňsku
Projekt Západočeské baroko Plzeňského kraje se veřejnosti představil již v roce 2016, tedy ještě rok předtím, než se tento sloh stal národním marketingovým tématem agentury CzechTourism. Je to především proto, že barokními památkami, uměním a kulturně-historickými hodnotami je region doslova nasycen. Vysoká koncentrace barokních skvostů na malém území byla ostatně také jedním z hlavních důvodů a motivátorů, proč bylo v roce 2015 krajské město Plzeň zvoleno hlavním městem evropské kultury. Díky tomu se ze Západočeského baroka stala unikátní značka, která umožňuje turistům zažít baroko doslova všemi smysly. Jeho claim stojí na poměrně jednoduché myšlence: „Prožijte jedinečnou a neopakovatelnou cestu barokem, která vám představí dobovou atmosféru skrze památky, festivaly, gastronomii, hudbu, cykloturistiku, zvyky či vůně. Ochutnejte baroko, jak je neznáte.“ Jelikož se projekt záhy ukázal jako velmi úspěšný a nosný, naprosto logickým rozhodnutím bylo zapojit jej do zmíněného Národního programu podpory cestovního ruchu a vytvořit z něj funkční produkt cestovního ruchu. A právě na tom aktuálně regionální koordinátor, jímž je oddělení cestovního ruchu Plzeňského kraje, spolu s koordinátory agentury CzechTourism pracují.
I když na cestě od projektu k produktu ušlo Západočeské baroko dlouhou cestu, je stále ještě blíže úrovni tematicky ucelené nabídky. Hlavním důvodem je skutečnost, že tato nabídka není v tuto chvíli zpracována do kompaktních denních až několikadenních programů. A také do ní nejsou naplno partnersky zapojeny všechny potenciální komerční subjekty a poskytovatelé ubytovacích a stravovacích služeb, kteří mohou pomoci produkt dále rozvíjet a sami z něj dále profitovat. Do budoucna se také předpokládá větší zapojení cestovních kanceláří a agentur. I když spolupráce s jednou z nich už aktuálně na jisté úrovni funguje. „Kromě Letního barokního festivalu, kam je autobusy zajištěna doprava, nabízí cestovní kancelář Pilsenjoy ucelené cestovní balíčky s ubytováním a dopravou,“ doplnil referent oddělení cestovního ruchu Krajského úřadu Plzeňského kraje Petr Michalec a dodal: „Dále již byla navázána spolupráce s podnikatelským sektorem – Knížecí pivovar Plasy, místními ubytovateli a provozovateli řemesel. Spolupracujeme s cestovní agenturou, která zajišťuje nabídku po barokních perlách Plzeňského kraje.“
Barokní krajina na každém kroku
Produkt, jehož provozovatelem bude Odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu Plzeňského kraje, propojuje zajímavé lokality s unikátními barokními památkami. Jejich středobodem a zároveň srdcem produktu je Centrum baroka v Mariánské Týnici, které současně funguje jako Muzeum a galerie severního Plzeňska. To sídlí v budově bývalého cisterciánského probošství, které snad již ani více s tématem být spojeno nemůže. Jeho projektantem byl totiž jeden z nejvýznamnějších barokních architektů – Jan Blažej Santini-Aichel. Jelikož se Centrum baroka zaměřuje i na poznání a prezentaci tohoto slohu, podílí se na pořádání zajímavých akcí pro širokou veřejnost, stejně jako konferencí pro odborníky a je garantem přípravy odborných i jiných publikací o baroku. Západočeské baroko má totiž být nejen chráněnou značkou, produktem cestovního ruchu, ale má proniknout i do kultury a vzdělání. Ostatně kraj by do budoucna rád spolupracoval třeba i se Západočeskou univerzitou v Plzni při vypisování bakalářských prací, které by se tomuto tématu mohly věnovat.

Pokud se ale ještě vrátíme ke kulturními dědictví, je třeba zmínit, že Centrum baroka jako středobod všeho dění doplňuje řada dalších významných objektů, jimž dali kromě Santiniho-Aichela podobu i další význační barokní architekti své doby – ať už jsou to kupříkladu kláštery Plasy a Kladruby, zámek Manětín, lékárna u Bílého jednorožce nebo Přeštice a Nepomuk. Neopomenutelnou součástí produktu je však kromě památek a dalších staveb i celá řada různých barokních festivalů a akcí. Jedním z nejvýznamnějších a návštěvnicky nejúspěšnějším je již jednou zmíněný Letní barokní festival, který tvoří několik desítek samostatných akcí. Ty se konají převážně během prázdninových víkendů v areálech barokních památek napříč celým Plzeňským krajem. Jednotlivé akce realizované v rámci festivalu představují nejvýznamnější barokní prostory regionu, a to jak jejich interiér, tak i exteriér, stejně jako lákavé aspekty barokního života a další aktivity s barokní tematikou skrze tematické výstavy či koncerty vážné hudby.
Cílové skupiny a zdrojové trhy
Produkt bude kromě českého jazyka komunikován i v angličtině a němčině. Přestože v současnosti mají o Západočeské baroko zájem především domácí turisté, kraj by rád na toto téma přilákal i zahraniční návštěvníky. Především pak ty z Německa, Rakouska, Švýcarska a případně i Nizozemska. S tím souvisí i skutečnost, že na jednotlivých zapojených památkách budou nebo již v současnosti jsou vytvořeny barokní návštěvnické okruhy dostupné ve všech třech zmíněných jazycích. Kraj však rozhodně nebude ve svých aktivitách zapomínat na domácí cestovní ruch. A ve své podstatě ani nemůže, což dokládají aktuální statistiky návštěvnosti. Kupříkladu na Letní barokní festival vloni zamířilo celkem 6 300 lidí, přičemž 82,5 procenta z nich tvořili právě tuzemští turisté.
Vzhledem k tomu, že je Západočeské baroko tematicky vřazeno mezi produkty kulturního turismu, respektive spirituálního a nábožensky motivovaného cestovního ruchu, jeho hlavní cílovou skupinou jsou rodiny s dětmi. Zaujmout by však mohl i turisty cestující za kulturou a architekturou, handicapované turisty a aktivně založené cestovatele. V rámci původního projektu totiž byla i revitalizace barokních cyklotras v oblasti severního Plzeňska. „Barokní cyklotrasy jsou tři, výchozím a cílovým místem zároveň jsou Plasy. Mají různou obtížnost, přičemž délka každé trasy je kolem 40 kilometrů. Na trasách, které vedou po číselně značených cyklotrasách Klubu českých turistů s nalepenou samolepkou loga Západočeského baroka, je umístěno 10 odpočívadel. Pro snadnou orientaci byla vydána cykloturistická mapa, leták a připravena je i mobilní aplikace,“ uvedla již dříve vedoucí odboru kultury a památkové péče Alena Svobodová. Právě vytvoření těchto tras má dle referenta na úseku cestovního ruchu být motivátorem k zapojení do projektu pro ubytovací a restaurační zařízení.
Na cestě k produktu
Před regionálním koordinátorem aktuálně stojí ještě několik úkolů. Některé už zazněly, protože jejich splnění není tak daleko, jiné se dají považovat spíše za dlouhodobou aktivitu, jíž bude třeba věnovat více času. Jednou takovou je ukotvení značky v povědomí široké veřejnosti ze vzdálenějších destinací. „Značka Západočeské baroko má již nyní značný lesk a ukotvilo se v povědomí nejen v České republice, ale i v Německu. Nicméně nelze ustrnout a nadále se budeme snažit zkvalitňovat Letní barokní festival, pořádat konference, workshopy, barokní běhy či cyklovýlety a další akce s tematikou baroka,“ vyjmenoval budoucí plány oddělení cestovního ruchu Plzeňského kraje Petr Michalec.
Foto: Plzeňský kraj, Shutterstock.com