Ministerstvo kultury odmítá řešit situaci s autorskými poplatky
Situace s nejasným výkladem autorského zákona a zvyšující se nároky kolektivních správců jsou pro podnikatele již neúnosné.
Přesto Ministerstvo kultury vydalo ve třetím čtení zamítavé stanovisko k pozměňovacímu návrhu poslanců hnutí ANO 2011, který měl nerovné podmínky alespoň částečně řešit. Přitom celkovou novelu autorského zákona řeší ministerstvo již několik let bez jakýchkoli konkrétních výsledků.
Kolektivní správci autorských práv zvyšují každým rokem své nároky, přičemž nakládání s takto vybranými poplatky je velmi netransparentní. Například kolektivní správce OSA v loňském roce zvýšil poplatek za hotelové pokoje o 10 %, čímž celkový součet poplatků překračuje zákonem stanovenou maximální hranici a v letošním roce také poplatky z veřejných prostor, například restaurací. To vše bez jasného zdůvodnění nárůstu nákladů nebo cen s výběrem spojeným.
Asociace hotelů a restaurací České republiky opakovaně volá po zjednání nápravy a navrhuje cesty jak k této nápravě dospět. Z iniciativy poslankyně Kristýny Zelienkové (ANO) a na základě stanovisek mnoha profesních svazů, zastupujících podnikatele v cestovním ruchu, byl ve druhém čtení počátkem května k novele autorského zákona načten pozměňovací návrh, který měl narovnat a vyjasnit podmínky pro uživatele autorských děl (například hotely a restaurace) a kolektivní správu autorských odměn. Naopak novela, navržená ministerstvem, měla pouze upravit autorské právo v souladu se směrnicemi Evropské unie, ale ponechávala všechny problematické oblasti, díky kterým již probíhá mnoho soudních sporů, nezměněné. Ministerstvo kultury vyslovilo k pozměňovacím návrhům ve třetím čtení své zamítavé stanovisko, čímž opět odložilo řešení dlouhodobých problémů na minimálně další dva roky. Přitom na komplexní novele autorského zákona pracuje již od „Topolánkovy vlády" a zcela bez výsledků. Tím bylo jasně vyjádřeno, že Ministerstvo kultury nemá zájem o řešení palčivých problémů podnikatelů, kteří se aktivně účastnili diskusí nad původně připravovanou novelou a dlouhodobě předkládali návrhy. Zároveň předurčilo, že podnikatelé se práva musí domoci zdlouhavými soudními spory, kde v mnoha případech soudy všech instancí, tedy i Nejvyšší soud a Ústavní soud již dávají za pravdu uživatelům autorských děl.
AHR ČR se domnívá, že požadavek na platbu autorských poplatků za TV na neobsazených pokojích jsou v rozporu s judikaturou Evropského soudního dvora i českých soudů a hlavně v příkrém rozporu s logikou užívání autorských děl. Dále má za to, že by měl být jasně stanoven způsob řešení situace, kdy jedna ze stran nesouhlasí s neodůvodněným návrhem zvyšování poplatků, které je v současné době pouze jednostranným diktátem kolektivních správců, kteří mají navíc monopolní postavení.
AHR ČR se zároveň obrací na senátory, aby se pokusili tento neudržitelný stav změnit při projednávání zákona v Senátu.
Ing. Václav Stárek, prezident AHR ČR
Dopad snížené sazby DPH v restauracích
Asociace hotelů a restaurací České republiky již několik let prosazuje převedení pokrmů restaurací do snížené sazby DHP. Jedním z důvodů je fakt, že pokrmy v restauracích jsou zatíženy základní sazbou (v současné době 21 %), zatímco na vstupu jsou potraviny daněny sazbou sníženou (15 %).
Provozovatelé restaurací jsou tedy penalizováni za poskytování pracovních příležitostí svým zaměstnancům, kteří přidáním lidské práce vytvářejí pokrmy.
Nejedná se přitom o žádnou novinku, neboť až do roku 2004 byla sazba DPH pro pokrmy v restauracích v České republice ve snížené sazbě (5 %). V současné době jsou přitom pokrmy v režimu take-away (jídlo s sebou) ve snížené sazbě, zatímco konzumací v restauraci je zákazník zatížen sazbou základní. To je další důvod pro sjednocení sazeb, protože toto opatření jde spíše proti motivaci zákazníků restaurace navštěvovat a navíc je nesystémovým opatřením poskytujícím prostor pro daňové úniky. Vzhledem k tomu, že vláda opět otevírá otázku struktury DPH, apeluje asociace na politiky, aby součástí změn bylo také odstranění těchto rozdílů a zavedení snížené sazby pro pokrmy v zařízeních veřejného stravování všeobecně.
Snížená sazba DPH pro pokrmy v pohostinství není v Evropské unii ojedinělým jevem. Celkem ve 14 z 27 zemí EU je pohostinství zdaněno sníženou sazbou. Naproti tomu v České republice jsou pokrmy v zařízeních veřejného stravování již od vstupu do Evropské unie v roce 2004 daněny základní sazbou, která se navíc již několikrát zvyšovala.
Již v roce 2007 předložila Evropská komise Evropskému parlamentu a Radě ministrů zprávu, ze které vyplývá, že uplatňování snížených sazeb DPH na místě poskytované služby nepředstavuje žádnou újmu pro fungování vnitřního trhu a může mít dokonce pozitivní vliv, pokud jde o vytváření pracovních míst a boj proti šedé ekonomice.
Dne 5. května 2009 Rada ministrů oficiálně přijala novelu směrnice o DPH 2006/112/ES. Tento pozměňovací návrh dává všem členským státům EU možnost uplatňovat sníženou sazbu DPH u restauračních služeb. První zemí, která této možnosti využila, byla Francie. Mimochodem země, které vyjádřily zájem o možnost zavedení stejného opatření, byly Belgie a Česká republika.
Institut turismu spolu s Univerzitou Karlovou zpracovaly na základě zadání AHR ČR studii, jejíž výsledky ukazují, že snížení efektivní sazby daně o polovinu povede ke zvýšení tržeb a snížení daňového příjmu z pohostinství o 0,165 mld. Kč. Tato ztráta bude vykompenzována zvýšením příjmů v jiných odvětvích díky nižší sazbě DPH a celkový efekt snížení DPH o polovinu povede k celkovému zvýšení daňových příjmů o 0,53 mld. Kč. Jinými slovy, toto opatření by mělo v konečném důsledku pozitivní dopad do státního rozpočtu.
Na základě studie Institutu turismu ČR zpracoval
Ing. Václav Stárek, prezident AHR ČR.
www.ahrcr.cz