A
HR ČR vítá zamítnutí
zvýšení poplatků
Senátem ČR
Asociace hotelů a restaurací České republiky (AHR ČR) přivítala rozhodnutí většiny senátorů o zamítnutí zákona o místních poplatcích, který by znamenal navýšení rekreačního a lázeňského poplatku o 100 procent. V době pokračující krize by toto opatření mělo negativní vliv na cestovní ruch a lázeňství, které se již tak zmítají v krizi.
AHR ČR sledovala legislativní vývoj ve věci navrhované novely zákona č. 565/1990 Sb., o místních poplatcích. Poslancům předkládala pravidelně své argumenty a návrhy, které nakonec nebyly vyslyšeny sněmovnou, a zákon byl postoupen v původním znění Senátu ČR. Prezident AHR ČR Václav Stárek navštívil Hospodářský výbor Senátu ČR, kde předložil argumenty a stanoviska zástupců ubytovacích zařízení, kterých by se tato změna nejvíce dotkla. Hospodářský výbor pak doporučil zákon zamítnout. Senát dne 21. srpna na svém zasedání návrh zákona zamítl, takže v situaci, kdy je rozpuštěna PSP ČR, to znamená, že zákon v této podobě nebude přijat. Maximální výše rekreačního a lázeňského poplatku tak zůstane i v příštím roce 15 Kč za osobu a den.
Poplatky jsou v současné době rozděleny na poplatek z kapacity, kde je plátcem i poplatníkem ubytovací zařízení, a platí se za každého ubytovaného hosta, a dále na tzv. rekreační a lázeňský poplatek, který se platí pouze za turistu nebo lázeňského hosta. Právě tento poplatek, respektive jeho maximální stanovená hranice, se měl zvýšit z 15 na 30 Kč za osobu a noc. Plátcem tohoto poplatku je ubytovací zařízení, zatímco poplatníkem je sám zákazník. Oba poplatky tedy odvádí ubytovací zařízení. V praxi jej pak někteří podnikatelé obcházejí, zatímco jiní, kteří mají řádnou evidenci segmentace hostů zavedenou softwarově, poctivě odvádějí.
Podle Asociace hotelů a restaurací by zvýšení poplatků bylo pouze penalizací poctivých podnikatelů, kteří tyto poplatky platí. Na rozdíl od poplatku z kapacity je totiž velmi těžko prokazatelné, kdo přijíždí jako turista, a kdo je například na služební cestě. Navíc navýšení poplatků v době, kdy naše lázeňství zoufale potřebuje pro své přežití samoplátce, by znamenalo další úbytek hostů. Posledním, ale neméně důležitým argumentem je fakt, že není jasné, jak obce a města s takto vybranými prostředky naloží. Podle názoru provozovatelů ubytovacích zařízení by prostředky, které turisté přinášejí, měly být alespoň částečně investovány zpět do zlepšení infrastruktury a podpory rozvoje cestovního ruchu.
AHR ČR navrhuje, aby bylo v této záležitosti obnoveno jednání s ministerstvem financí a se zástupci obcí. Asociace je pro systémové řešení, spravedlivé pro všechny strany. Zavedení jednoho poplatku, který by se odevzdával za každého ubytovaného hosta bez rozdílu účelu pobytu, by umožnilo, aby byl tento poplatek nižší, a v závěru by se vybralo více. Navíc by byl snadno kontrolovatelný. V současné době je zvýšení rekreačního a lázeňského poplatku, tak jak bylo navrženo, pouze dalším trestem poctivých podnikatelů. Ti nepoctiví jej stejně neodvedou a není cesta, jak výběr řádně kontrolovat.
Asociace hotelů a restaurací vnímá otázku zvýšení transparentnosti výběru poplatků jako další krok k zavedení rovných podmínek v podnikání a ochranu poctivých podnikatelů. To je také jedním ze stěžejních cílů této profesní organizace do budoucna.
Ing. Václav Stárek, prezident AHR ČR
8. VÝROČNÍ KONFERENCE AHR ČR
Kdy: 21.–22. 11. 2013 Kde: Best Western Premier International Hotel Brno, Husova 16
Dvoudenní odborná konference pro provozovatele a majitele ubytovacích zařízení a restaurací, zaměřená na poslední trendy v oblasti hotelnictví a gastronomie, spojená s galavečerem a předáním výročních cen AHR ČR a valnou hromadou členů AHR ČR
Více na www.ahrcr.cz
|