Stínové služby – turistické ubytování
Stínová ekonomika v nekontrolovaném prodeji ubytovací kapacity – apartmány, ubytování v soukromí – zaznamenává rychlý nárůst, který se často rozvíjí neregulovaně. Jak uvádějí nejvlivnější distribuční internetové servery, v Evropě již tento trh představuje výrazně více nežli dvojnásobek stávajícího počtu hotelů a podobných organizací.
Proto tento neregulovaný růst vyvolává v odvětví pohostinství obavy, zvláště pokud se týče základní potřeby existence rovných a spravedlivých podmínek hospodářské soutěže pro různé aktéry operující na trhu turistického ubytování.

Pro nastolení spravedlivého trhu, pro zajištění alespoň minimální úrovně ochrany hostů bez ohledu na typ zvoleného turistického ubytování, stejně tak jako i pro zajištění toho, aby všechny typy ubytovacích zařízení byly na trhu měřeny a hodnoceny podobným způsobem, jsme toho názoru, že by všichni aktéři poskytující turistické ubytování měli plnit následující požadavky: registrace „obchodní“ činnosti; spolehlivé statistiky – údaje o činnosti; požadavky na hygienu a čistotu dle národních předpisů, zajišťování zdraví a bezpečnosti hostů; stejná pravidla, procesy a předpisy v oblasti podávání pokrmů, nápojů a alkoholu; finanční závazky – DPH, místní poplatky atd., ochrana práv spotřebitele u všech typů smluv o turistickém ubytování, předpisy týkající se registrace hostů, ochrany osobních údajů; uplatnění autorských práv jako na ostatní v sektoru atd. V oblasti poskytování informací by měly být na portálech OTAs jasně komunikovány rozdíly mezi hotelovými a těmito „turistickými“ zařízeními.
V této věci připravujeme naše stanovisko a tuto problematiku budeme komunikovat s Ministerstvem financí a Úřadem na ochranu hospodářské soutěže.
Ilustrační foto: Thinkstockphotos.com
Schengenská turistická víza
AHR ČR se již delší dobu zabývá problematikou vydávání turistických víz, zvláště pak problematikou vízové politiky vůči ruským turistům.
V této záležitosti došlo v loňském roce k jednání s premiérem Bohuslavem Sobotkou a ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem, kde vznesla asociace své návrhy na zlepšení situace, která je jedním z dlouhodobých problémů, podílejících se na rostoucím úbytku ruských turistů. Hlavním předmětem jednání bylo vydávání multivíz k opakované návštěvě, kde měla Česká republika nastavena nejpřísnější pravidla a dosahovala pouze 15 procent multivíz z celkového objemu vydaných. Oproti tomu například Rakousko dosahuje 95 procent! Tato situace se od loňského roku zlepšuje, podle dostupných informací se poměr zvýšil na 25 procent.
S připravovaným přechodem na avizovaný celoevropský systém VIS, který předpokládá zavedení biometrických pasů, je důležité učinit některá opatření, která zajistí, že procedura zavedení VIS bude žadateli vnímána pozitivně, neohrozí turistický potenciál a bude maximálně flexibilní. Zároveň je třeba zajistit konkurenceschopnost naší země v rámci ostatních zemí Evropské unie. Ve spolupráci s našimi kolegy z řad členů, kteří mají aktuální informace z trhu a praktické zkušenosti, pokračuje asociace v jednání s resortními ministerstvy, o jejichž výstupech vás budeme informovat.
Ilustrační foto: Thinkstockphotos.com
