Sazba DPH v roce 2014
Vzhledem k současné často nepřehledné zákonodárné činnosti stojí za připomenutí vývoj sazby daně z přidané hodnoty podle platných a účinných předpisů a jaké změny můžeme od 1. ledna 2014 čekat.
Podle novely zákona mělo dojít od počátku roku 2013 ke sjednocení sazby daně z přidané hodnoty na 17,5 %. Na poslední chvíli ovšem vláda změnila svůj původní záměr a sazba daně z přidané hodnoty byla k 1. 1. 2013 rozdělena na sníženou patnáctiprocentní sazbu a zvýšenou jednadvacetiprocentní sazbu. Do snížené sazby daně z přidané hodnoty patří zejména potraviny, nealkoholické nápoje, městská doprava, knihy, časopisy a noviny, ubytovací služby, vstupné na kulturní akce, léky, … Na úrovni 15 a 21 % by podle dosavadní platné a účinné úpravy měly sazby zůstat do konce roku 2015. Od 1. 1. 2016 by se měla sazba daně z přidané hodnoty sjednotit podle původního vládního plánu na 17,5 %. Vládní návrh zákonného opatření o změně daňových zákonů, schválený v současnosti Senátem ČR, v souvislosti s rekodifikací soukromého práva sazbu daně z přidané hodnoty nemění. Sazba daně z přidané hodnoty zůstane i v roce 2014 zachována na patnácti a jednadvaceti procentech.
Nejdůležitější novinkou zákonného opatření o změně daňových zákonů v souvislosti s rekodifikací soukromého práva je změna úpravy ručení za neuhrazenou daň z přidané hodnoty v případě poskytnutí úplaty na jiný než správcem daně zveřejněný bankovní účet. Hlavním cílem je omezení vzniku ručení za nezaplacenou daň z přidané hodnoty pouze na případy, kdy úplata za zdanitelné plnění překročí 700 000 Kč (překročí dvojnásobek částky podle zákona, který upravuje omezení plateb v hotovosti). Pro vznik ručení je irelevantní, zde je úplata poskytnuta celá bezhotovostním převodem, či částečně v hotovosti a částečně převodem bezhotovostním. Zkoumá se vždy úplata v celkové výši. Touto změnou by mělo být podle zákonodárce dosaženo toho, aby ručení vznikalo pouze v případech, kdy je zvýšené riziko neodvedení daně z přidané hodnoty.
Na závěr je nutné připomenout, že toto zákonné opatření, stejně jako všechna zákonná opatření, bude platné a účinné pouze v případě, že jeho přijetí bude potvrzeno na první schůzi nové Poslanecké sněmovny zvolené v říjnových volbách. Asociace hotelů a restaurací již oslovila všechny politické strany s tím, že prosazuje udržení snížené a základní sazby DPH, další snížení hranice pro registraci plátců DPH na 500 000 Kč v tržbách za 12 po sobě jdoucích měsíců a přeřazení pokrmů v restauracích do snížené sazby. Situace, kdy na vstupech je sazba snížená a na výstupu základní, tedy vyšší, je jedním z diskriminačních faktorů podnikatelů v pohostinství.
Mgr. Martin Holub
Šafra & partneři, advokátní kancelář
www.ahrcr.cz
Každý rytec tvoří originál
Mimořádné ocenění AHR ČR je spojeno se soškou číšníka, vyrobenou uměleckým studiem manželů Mottlových z Karlových Varů. Od letošního roku nesou stejný motiv také další ocenění, v podobě skleněných talířů, které získají nejlepší hoteliéři a restauratéři roku 2013.
Tvůrci tohoto díla, Zdeňku Kuncovi, uměleckému skláři z Nového Boru, jsme položili pár otázek:
Co pro vás znamená výroba tohoto ocenění?
Je to pro nás další velký úspěch. Celé dílo představuje spolupráci hodně lidí od grafiky po kartonáž. Jsme velmi rádi, že jsme se mohli na této spolupráci podílet. Podle vzorku je talíř krásné dílo. Budeme moc rádi, když ho ocení ti, co tak tvrdě pracovali a talíř si odnesou domů.
Jak takové dílo vzniká?
Vše začalo vzorkem. Po schválení pískovací šablony jsme udělali jeden cvičný kus na obroušený blok skla… Surovina, ploché čiré sklo, se nechá nařezat na vodním paprsku. Tabuli velmi důkladně očistíme a potřeme její povrch tekutinou pro její stálý lesk. Položíme ji na formu požadovaného tvaru a vložíme do fusingové pece. Ta slouží pro vysoké teploty 700–800 oC a zajistí nám lehnutí skla do formy. Po vyndání z pece pokračuje práce na kulinářské dílně. Opracujeme okraje a drobné nečistoty z formy za pomoci brusičských kotoučů různých materiálů. Přichází čas šablony. Nalepit, opískovat, očistit a dál už je to v rukách Pavla Vydry. Ruční hodinářská práce pod lupou, a to doslova. Pavel používá speciální optické brýle. Kotoučky o průměru 1–10 mm, tam se to jinak nedá dělat.
Jak dlouho trvá rytecká práce zobrazení číšníka „Oskara“?
10 až 15 hodin čisté práce, a to je zapotřebí šablony. Samotné rozkreslení by zabralo více práce a času. Příprava a manipulace 2 hodiny.
Rytina číšníka je ruční práce. Jak dosáhnout, aby se jednotlivé kusy od sebe nelišily? A jak moc se liší od skici?
Každý rytec tvoří originály, ale jak dosáhnout kopie? Je to nemožné! Pouze se dá přiblížit rozmístění práce pomocí šablony. Šablona se nalepí na daný kus a opískuje v boxu. Rytec si určí hloubku pískování. Objekt se očistí a další práce je pouze na šikovnosti mistra. Právě Pavel Vydra, který byl pro tuto práci vybrán, je člověkem, který se dokáže opakovaně ke skice přiblížit.
Co byste ocenění popřál?
Za svůj tým přeji držitelům ceny mnoho dalších úspěchů, jak pracovních, tak v životě. Užijte cenu ve zdraví a svou práci dělejte nadále s láskou!
-ahr-