Hrozí v důsledku novely zákona kolaps trhu se zájezdy?

Pokud by novela zákona o některých podmínkách podnikání v cestovním ruchu prošla v navrhované podobě, český trh se zájezdy by se mohl zhroutit jako domeček z karet. Pojišťovny by zřejmě přestaly cestovním kancelářím nabízet pojištění záruky pro případ úpadku, a touroperátoři by tak nemohli fungovat. Opravdu hrozí tento černý scénář?

Na úvod se sluší připomenout, že vládní návrh zákona, jehož předkladatelem je Ministerstvo pro místní rozvoj ČR a kterým se mění zákon č. 159/1999 Sb., o některých podmínkách podnikání a o výkonu některých činností v oblasti cestovního ruchu, se mimo jiné týká i změny pojištění cestovních kanceláří proti úpadku. Počítá s tím, že by pojišťovny v případě krachu cestovní kanceláře musely klienty odškodnit v plné výši, bez jakéhokoli limitu. A to i v případě, že by cestovní kancelář byla podpojištěna.

O potřebě novelizace zákona se vedly spory od samého počátku. Série krachů cestovních kanceláří v minulých letech a hlavně pak následná diskuse o tom, v jaké výši mají pojišťovny odškodňovat klienty zkrachovalých cestovních kanceláří, byly samozřejmě velkým mediálním i politickým tématem a nelze se divit snahám legislativně těmto situacím napříště předcházet. Překvapivé nejsou argumenty pojišťoven, které bojují proti bezlimitnímu plnění, ani protesty cestovních kanceláří proti navrhované výši pojistných částek. Jenže kudy z této situace ven? Cestu je třeba najít rychle, neboť novela by měla vstoupit v platnost již na počátku příštího roku. Jednání o novele jsou proto velmi intenzivní.

Návrh novely byl na začátku září projednáván na neveřejném jednání Podvýboru pro cestovní ruch Výboru pro veřejnou správu a re­gionálního rozvoje Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Toho se zúčastnili i zástupci obou asociací cestovních kanceláří a reprezentace České asociace pojišťoven, která sdružuje české pojišťovny a zastupuje jejich zájmy. Podle slov Veroniky Vároši z odboru komunikace ministerstva pro místní rozvoj by měla v nejbližší době proběhnout pracovní schůzka týkající se výkladu ustanovení o povinném pojištění cestovní kanceláře pro případ úpadku tak, aby byla jednoznačně, transparentně a beze zbytku zajištěna ochrana zákazníků, a byly tak co možná nejvíce eliminovány snahy o výklad zákona v neprospěch samotných zákazníků. „Naší snahou je dosáhnout takového řešení, aby k otázce kolapsu trhu vůbec nedošlo,“ uvedla Veronika Vároši s tím, že společnou ambicí ministerstva i pojišťoven je nalézt řešení, kdy budou nastaveny přijatelné podmínky jak pro pojišťovny, tak pro cestovní kanceláře.

Asociace: Minimální limity není nutné zavádět

Profesní svazy sdružující cestovní kanceláře a agentury jsou v názoru na novelu zákona zajedno. Z vyjádření tajemnice Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Kateřiny Petříčkové vyplývá, že podle ­AČCKA není nutné zavádět minimální limity pojistného plnění pro cestovní kanceláře s rozlišením výše limitů podle druhu dopravy. „Zodpovědné a spolehlivé cestovní kanceláře, které nabízejí a organizují zájezdy v malém rozsahu, převážně incomingové cestovní kanceláře, by tak vůbec nemohly tuto službu cestovního ruchu nabízet pro vysoké pojistné limity,“ tvrdí tajemnice a upozorňuje na skutečnost, že předložený návrh dílčí novely zákona č. 159/1999 Sb. nijak neřeší neoprávněné podnikání, se kterým se v praxi spotřebitelé setkávají čím dál častěji. „V těchto případech není vůbec zajištěna ochrana spotřebitele pro případ úpadku pořadatele zájezdu. Přestože již mnoho let upozorňujeme na tento problém, který se v posledních letech velmi rozrůstá, je nepochopitelné, že státní správa řešení stále odkládá. Proto doporučujeme do návrhu zákona vložit ustanovení, které by jasně zakazovalo nabízení, organizaci a prodej zájezdů subjektům, které nedisponují koncesí k provozování činnosti cestovní kanceláře a nejsou pojištěny proti úpadku. Ačkoli vládní návrh novely profesního zákona směřuje ke zvýšené ochraně spotřebitele, zásadní problém je opět odložen,“ dodává Kateřina Petříčková.

Rovněž Zdeněk Kříž, předseda touroperátorské sekce Asociace cestovních kanceláří ČR, se pozastavuje nad navrhovanými pojistnými limity, které by podle jeho slov poškodily řadu menších organizátorů zájezdů – jednoduše proto, že by na pojištění nedosáhli. Vkládat limity do zákona je podle něj navíc zbytečné, neboť pojišťovny si již dříve stanovily limity vlastní. Loni například nepojistily žádnou cestovní kancelář na pojistnou částku nižší než půl milionu korun, tedy s relevantním obratem nižším než 1,5 milionu. Zbytečná je ostatně podle Kříže novela samotná. „Zákon je nyní prakticky zbytečné novelizovat, protože během roku a půl bude potřeba právo harmonizovat s novou evropskou směrnicí a vše bude jinak,“ uvádí Kříž. Za hlavní problém navrhované novely pak označuje ustanovení o tom, že pojišťovny se musejí vždy postarat o to, aby klienti byli odškodněni v plné výši. Riziko, že kvůli tomuto paragrafu pojišťovny přestanou pojištění záruky pro případ úpadku, je velmi vysoké.

Zajistit pojištění je problém státu

V tom se Zdeňkem Křížem shoduje i jeho asociační kolega Jan Papež, místopředseda ACK ČR pro vnější vztahy. „Vzhledem k tomu, že stát formou zákona předepsal cestovním kancelářím povinnost být pojištěn, aby byl ochráněn spotřebitel, a vzhledem k tomu, že pojišťovny vstoupily do této povinnosti s nabídkou pojistného, věděly, že se jedná o ochranu spotřebitele a vzaly na sebe odpovědnost za závazky vyplývající z této ochrany. Musí tedy hradit, stejně tak jako se musí cestovní kanceláře pojistit,“ říká a dodává: „Pokud pojišťovny nebudou nabízet pojistný produkt, nebude to problém cestovních kanceláří, ale problém státu, který cestovním kancelářím nařizuje, aby byly pojištěny. Buď bude muset stát zajistit pojišťovnu, která cestovní kanceláře pojistí, nebo bude muset změnit zákon. Cestovní kanceláře fungují podle zákona, jsou pojištěny a vše ostatní je věc státu.“ Podle Veroniky Vároši z ministerstva pro místní rozvoj však k situaci, kdy by pojišťovny odmítly sjednávat zákonné pojištění cestovním kancelářím, nedojde. „Naší snahou je dosáhnout v jednání společného cíle tak, aby otázky odmítnutí sjednávání pojištění naprosto zanikla,“ říká.

Nicméně zástupci pojišťoven možnost, že cestovní kanceláře proti krachu nebudou pojišťovat, stále deklarují. Například Eva Svobodová, vedoucí oddělení marketingu a PR v UNIQA pojišťovně potvrdila, že pokud by v novém znění zákona bylo pojištění skutečně definováno jako bezlimitní, nemohla by UNIQA pojišťovna takové pojištění svým klientům nabízet. „Pojištění bez stanoveného horního limitu plnění nemá ve světě obdoby, a nemohli bychom pro ně proto získat nezbytnou podporu ze strany našich zajistitelů. Žádná pojišťovna, která podniká řádně a s rozumem, nemůže nabídnout službu, která je neomezená,“ říká a zároveň upozorňuje na to, že UNIQA pojišťovna jako člen České asociace pojišťoven se již tři roky snaží ministerstvu pro místní rozvoj vysvětlit zákonitosti fungování pojištění a zajištění, které technicky vylučují převzetí předem neznámého a neohraničeného (bezlimitního) objemu rizika. „Úředníci ministerstva po celou dobu argumentují příslušnou směrnicí EU, ale neuvědomují si, že daná směrnice ukládá povinnost zajistit plnou kompenzaci klientů cestovních kanceláří jednotlivým členským státům, avšak nikoliv jednotlivým pojišťovnám,“ dodává.

Nemožnost pojistit cestovní kanceláře bez limitu plnění potvrzuje i tisková mluvčí České podnikatelské pojišťovny Renata Čapková, protože pro smlouvy s bezlimitním plněním není možné získat zajištění. Současně není také možné stanovit výši rezerv na pojistná plnění, což je považováno za porušení povinnosti vyplývající ze zákona o pojišťovnictví, a pojišťovna by se tím vystavovala riziku postihu ze strany České národní banky. A stejné či podobné argumenty přinášejí i další pojišťovny, které dnes pojištění cestovním kancelářím proti úpadku nabízejí: ERV Evropská pojišťovna, slovenská Union pojišťovna a Pojišťovna Slavia.

Podpojištění se pojišťovny snaží předcházet

Už dnes si jednotlivé pojišťovny pečlivě hlídají, aby nedocházelo k podpojištění cestovních kanceláří. „Necháváme si předkládat hlavní dokumenty cestovních kanceláří o jejich hospodaření. Jedná se jak o účetní výkazy, tak o veškeré informace související s činností cestovky, tedy například způsob hrazení ubytovacích kapacit, najímaní a platby za dopravu či obchodní plán. Během trvání pojištění pak průběžně sledujeme vývoj všech uvedených ukazatelů a v případě, že dojde k odchýlení od deklaroveného plánu či předpokladů, reagujeme náležitou úpravou pojistné smlouvy,“ popisuje standardní postup Štěpán Landík, člen představenstva ERV Evropské pojišťovny, u které je proti úpadku pojištěno přes 120 cestovních kanceláří.

Podle Slavia pojišťovny je stanovení limitu plnění zcela v kompetenci klienta a na jeho vlastní odpovědnost. I zaměstnanec Slavia pojišťovny vyhodnocuje bonitu klienta a následně posuzuje, zda je limit dostatečný i v případě největší expozice v roce. „Pokud náš zaměstnanec vyhodnotí požadovaný limit jako nedostatečný, doporučí klientovi jeho navýšení,“ tvrdí Lucie Ponertová, produktová ředitelka Slavia pojišťovny. Také Veronika Hauswaldová, manažerka odboru externí komunikace a budování vztahů s veřejností ve slovenské Union pojišťovně, která již pojistila přibližně 160 českých cestovních kanceláří, tvrdí, že pokud cestovní kancelář předloží pojišťovně nezkreslené a reálné podklady, bude pojištěná s dostatečnou pojistnou částkou. „Klienti zkrachovaných cestovních kanceláří pojištěných v Union pojišťovně dostali do současnosti odškodnění vždy v plné výši svých oprávněných nároků. Naší snahou je, aby předkládané údaje odpovídaly realitě, a pokud máme pochybnosti o jejich reálnosti, vracíme je cestovním kancelářím na přepracování, případně cestovku nepojistíme,“ dodává Veronika Hauswaldová.

Jak vyplývá z vyjádření všech zúčastněných stran, je jejich maximální snahou upravit vládní návrh zákona tak, aby na trhu cestovního ruchu nevznikl chaos a mohl dál fungovat, aniž by byl spotřebitel sankcionován tím, že mu v případě krachu cestovní kanceláře nebude přiznáno pojistné plnění v oprávněné výši. Doufejme tedy, že zvítězí zdravý rozum. Krach českého trhu se zájezdy si totiž nepřeje žádná ze zainteresovaných stran. Podle Zdeňka Kříže z ACK ČR by z takové situace vzešel pouze jediný vítěz – totiž německé cestovní kanceláře, které by uvolněné místo na trhu zaplnily rychlostí blesku.

Foto: Thinkstockphotos.com
Montáž: C.O.T. media

Nejnovější články z rubriky Legislativa

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Soud potvrdil pokutu 8,3 milionu pro Booking.com

Krajský soud v Brně potvrdil pokutu 8,3 milionu korun, kterou rezervačnímu portálu Booking.com uložil v roce 2019 Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Vyplývá to z rozsudku zveřejněného na elektronické úřední desce soudu.

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Novelu, která umožní regulovat sdílené ubytování, letos předloží MMR

Ministerstvo pro místní rozvoj pracuje na novele, která umožní obcím regulovat sdílené ubytování typu Airbnb na jejich území, ale také jasně odliší příležitostný pronájem od hotelových apartmánů. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí ministerstva pro místní...

Číst více