
Propagaci a podporu průmyslu MICE má ve středních Čechách nově na starosti Středočeská centrála cestovního ruchu (SCCR), založená v polovině loňského roku. Před tou leží v tomto ohledu hned několik úkolů. Kraj totiž v současné chvíli nedisponuje souhrnným přehledem ubytovacích a kongresových kapacit či statistikami jejich vytíženosti. Tyto informace by však měly být již brzy pořadatelům akcí přístupné.
Škoda Muzeum
|
„V roce 2008 vznikla v gesci kraje brožura Kongresová turistika s přehledem 36 objektů, kdy převážnou část z nich tvořily hotely. Tuto brožuru bude SCCR v letošním roce aktualizovat. Bude obsahovat nejen přehled hotelových resortů, ale také vybraných konferenčních sálů. U každého objektu budou představeny jeho základní parametry a služby,“ uvedla projektová manažerka Středočeské centrály cestovního ruchu Kristýna Bzenecká.
Počet akcí v kraji roste
Pokud se přitom podíváme na aktuální statistiky kraje v rámci segmentu MICE, ukazuje se, že poptávka po pořádání akcí právě ve středních Čechách zde je a má od roku 2014 obecně rostoucí tendenci. Za celý loňský rok se totiž v ubytovacích zařízeních kraje konalo rekordních 796 akcí segmentu MICE, což je v meziročním srovnání o 7,1 procenta více. Kraj díky tomu zaznamenal v rámci tohoto segmentu nejúspěšnější rok vůbec a ve srovnání celorepublikových statistik se právě v počtu akcí konaných na jeho území umístil na čtvrtém místě. V loňském roce se také výrazně zvýšil počet návštěvníků těchto akcí, kdy do kraje zamířilo v rámci MICE o více než 10 000 účastníků více než v roce 2016. Navíc je třeba připomenout, že statistiky Českého statistického úřadu zahrnují pouze akce nad 50 účastníků a pouze ty, které se uskutečnily v ubytovacích zařízeních. Střední Čechy jsou přitom ideální destinací pro středně velké a malé akce. Dle tehdejší ředitelky SCCR Nory Dolanské je kraj také perfektním regionem pro doplňkový program velkých pražských kongresů a incentivních či firemních programů. „I pro samotné pořádání školení, teambuildingů a podnikových či školicích akcí je kraj jako stvořený,“ doplnila dále. A právě poslední zmíněné typy akcí mívají nejčastěji méně než oněch 50 účastníků, a nejsou tudíž ve statistikách obvykle zohledněny.
Graf: Konference pořádané v HUZ Středočeského kraje mezi lety 2010–2017

Zdroj dat: -ČSÚ-
Pozn.: Do statistik ČSÚ jsou počítány akce od 50 účastníků.
Ideální kapacity pro firemní a školicí akce
Zaměření regionu na teambuilding a incentivu přitom není vůbec náhodné. Není žádným tajemstvím, že Středočeský kraj nemá úplně ideální strukturu hotelových zařízení. Většina ubytovacích kapacit se totiž pohybuje v tří- a čtyřhvězdičkové kategorii, zatímco ubytování té nejvyšší – pětihvězdičkové – v regionu chybí. Řada těchto hotelů se přitom nachází spíše v menších městech a logicky proto disponuje i menší ubytovací kapacitou. „V některých místech jsou tyto hotely často jedinou možností ubytování a nedá se spojit několik hotelů do celku pro nabídku početnějším zájemcům,“ vysvětlila Nora Dolanská jisté charakteristiky kraje, které mohly doposud poněkud brzdit rozvoj segmentu MICE. To však rozhodně neznamená, že by byl středočeský region v tomto ohledu „Popelkou“. Naopak si je svých předností i rezerv plně vědom a dokáže je využít ve svůj prospěch. Kapacita hotelů totiž naplno koresponduje s kapacitou konferenčních prostor, kdy většina subjektů v kraji nabízí místnosti a sály pro 100–200 osob.
V regionu lze však samozřejmě najít zajímavé kapacity i pro dvojnásobně větší akce. Jednou z nich může být kupříkladu Aquapalace Hotel Prague, který se nachází přímo na hranicích s českou metropolí, avšak patří do středních Čech. Hotel disponuje konferenčním centrem, které poskytuje až 700 m2 variabilního prostoru. Pro pořádání konferenčních, firemních, školicích a seminárních akcí nabízí 11 konferenčních místností a 4 salonky s maximální kapacitou až 663 účastníků. Další možností může být mnohem hlouběji do kraje zasazené Kongresové centrum Kolonáda Poděbrady, které nabízí dva víceúčelové a propojitelné sály pro 590 osob. „Atraktivním prostorem pro konferenci může být také Škoda Muzeum, jehož sály propojují historické prvky budovy s pokrokovou technikou, čímž vznikají unikátní prostory patřící mezi nejmodernější v České republice,“ doplnila další možnosti Kristýna Bzenecká. Součástí tohoto muzea v Mladé Boleslavi je kromě menších místností i multifunkční sál pro akce společenského, obchodního i vzdělávacího charakteru externích partnerů s variabilní kapacitou, která může dosáhnout až 582 osob.
Specifikem regionu je také skutečnost, že netradiční konferenční prostory nabízí pořadatelům akcí segmentu MICE hned dvanáct různých zámeckých objektů, které jsou mimo jiné zapojené do projektu Šlechtické ubytování. „Zámecké resorty nabízejí také lov, střelbu, jízdu na koních, rybolov i degustace,“ zmínila možnosti doprovodné nabídky projektová manažerka SCCR. Aktuální oblíbenosti únikových her využil v rámci své nabídky doplňkových programů barokní zámek Čechtice na Vlašimsku. Adrenalinoví nadšenci si mohou vyzkoušet jak únikovou hru v zámeckém sklepení, tak i její obdobu odehrávající se v naprosté tmě. Pokud se odpoutáme od zámeckých objektů, nabízí velmi zajímavé prostory také Vigvam penzion v Němčicích u Kolína. Jak se dá z jeho názvu vytušit, dominantou penzionu je celodřevěný vigvam, který je se svou výškou téměř 23 metrů nejvyšší stavbou svého druhu na světě. Prostor vigvamu je možné využít pro pořádání široké škály akcí, jelikož jeho celková kapacita činí 280 míst.
Odreagování na koních i golfu
Incentivní a doprovodné programy nabízené v regionu vycházejí z tradiční turistické nabídky kraje a využívají naplno jeho přírodních i kulturních krás. „Středočeský kraj je ideálním regionem pro aktivní a poznávací turistiku. Krásná příroda se skálami a jeskyněmi, přehrady na velkých tocích řek, to vše láká k pěší i cykloturistice a vodním sportům. Své si najdou také příznivci golfu, agroturistiky nebo hippoturistiky,“ zmínila Kristýna Bzenecká. Právě na tyto aktivity se zaměřuje několik populárních sportovních resortů napříč celým krajem. Aktivní doprovodné programy nabízí například Equitana Hotel Resort nacházející se v Březnici. Tento resort aktuálně skýtá ubytovací kapacitu pro 150 osob, přičemž v září letošního roku bude kapacita rozšířena o dalších 20 lůžek. Zároveň však dokáže poskytnout prostor a zábavný program pro jednodenní teambuilding až pro 500 lidí. Resort nabízí nejen konferenční prostory, ale i neuvěřitelné množství sportovních aktivit od lukostřelby a paintballu přes lezecké a skákací aktivity až po závody dračích lodí.
Zámek Čechtice
|
Ze sportovních aktivit umí kraj zaujmout také v rámci nabídky golfových hřišť a resortů, kterých je zde možné nalézt hned několik. Konferenční prostory a golfové hřiště o ploše více než 80 hektarů, jehož součástí je 7 vodních ploch a 65 písečných překážek, nabízí například Albatross Golf Resort nacházející se na samé hranici Českého krasu. Další zajímavou možností může být také Golf Club Poděbrady. Ten disponuje osmnáctijamkovým hřištěm uprostřed lužního lesa v těsné blízkosti řeky Labe. Hřiště je otevřeno i v zimním provozu a nabízí konferenčními prostory s kapacitou 400 osob. Celý prostor je přitom originální tím, že byl přetransformován z bývalé strojovny, díky čemuž má poněkud industriální nádech.
Nabídka kraje musí být prezentována jednotně
Přestože přesnými statistikami kraj nedisponuje, vzhledem k tradiční struktuře jeho návštěvníků i turistů se dá předpokládat, že do kraje míří i v rámci segmentu MICE povětšinou domácí klientela. To je dáno především relativní blízkostí Prahy, která si výraznou část akcí stáhne do svých ubytovacích a konferenčních kapacit. Středočeský kraj však ani ve srovnání s takto silným konkurentem není tak upozaděný, jak by se mohlo třeba zdát. „Konferenční a business služby v kraji jsou velmi rozmanité a určitě mají co nabídnout domácí i zahraniční klientele. Ubytovací, gastronomické i technické služby jsou ve většině případů na vysoké úrovni. Výhodou je také blízká dojezdová vzdálenost do Prahy a velké množství doprovodných aktivit,“ shrnula Kristýna Bzenecká kvality Středočeského kraje v segmentu MICE. Zároveň uvedla, že kraj musí do budoucna více zapracovat především na propagaci této nabídky a jednotné prezentaci možností MICE v kraji. „Toto je ovšem činnost, které se SCCR bude moci systematicky věnovat vzhledem ke svému nedávnému založení až v příštích letech,“ uzavřela.
Foto: WMP, Kultura města Mladá Boleslav