Indická vláda zdražila o 400 procent vstupné do památníku Tádž Mahal pro domácí návštěvníky. Jde o nejnovější z řady pokusů, jak snížit davy turistů a omezit tím škody, které na této nejznámější indické turistické atrakci návštěvníci napáchají. Informoval o tom britský deník The Guardian.
Indové tvořili většinu z bezmála 6,5 milionu lidí, kteří v roce 2016 přijeli obdivovat mistrovské dílo postavené z bílého mramoru. V celoročním průměru ho navštívilo přibližně 18 tisíc lidí denně.
Opatření přichází jen několik měsíců poté, co indické úřady omezily počet návštěvníků na maximálně 40 tisíc za den. Dříve se o víkendech během hlavní sezóny stávalo, že památku navštívilo až 70 tisíc lidí během jediného dne.
Vstupenka pro indické občany do komplexu, který je pod ochranou UNESCO, se zvýšila z 50 rupií (16 korun) na 250 rupií (78 korun). Turisté ze zahraničí platí oproti těm domácím mnohanásobně více, vstup je stojí 1100 rupií (345 korun).
„Chceme, aby lidé platili více, abychom tím omezili návštěvnost,“ řekl mluvčí Indické archeologické společnosti, která má na starosti péči o památky. „Sníží to počet návštěvníků mauzolea o alespoň 15-20 procent a zvýší to příjmy nutné pro údržbu,“ dodal. Odborníci říkají, že obrovské davy lidí páchají nevratné škody na mramorové podlaze, zdech i základech monumentu.
V červenci indický nejvyšší soud pohrozil, že památník nechá zavřít nebo dokonce strhnout, pokud ho úřady nedokážou ochránit před chátráním. Soud také vyzval, aby se úřady o Tádž Mahalu poradily s mezinárodními odborníky a urychlily restaurátorské práce.
Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...
Kazašská nízkonákladová společnost FlyArystan spustí od 12. června přímé spojení mezi Prahou a kazašským Aktau. Odlety Airbusu A320 pro 180 cestujících jsou plánované vždy v neděli, od 6. července přibude ještě čtvrteční let. Dopravce si Českou republiku vybral jako...
Ras Al Khaimah doslova znamená špička stanu. Tento emirát skutečně na mapě tvoří severní špičku Spojených arabských emirátů, s nimiž sousedí se všemi vyjma Abu Dhábí. Místo na špici má ovšem i z hlediska udržitelnosti a zážitků.