Jana Vaňhová: Podporuji jakoukoliv aktivitu, která přispěje k rekultivaci krajiny

Není to tak úplně dávno, kdy synonymem Ústeckého kraje byla šedivá, průmyslem zničená krajina s chátrajícími památkami. Dnes se kdysi přehlížený region prezentuje výrazně pozměněnou tváří. Z šedivé se stala barevná a lidé znovu vnímají, a především využívají veliký turistický potenciál, který kraj nabízí. Spolu s hejtmankou Janou Vaňhovou jsme se shodli, že vrátit Ústeckému kraji pozitivní image a povznést ho mezi turisticky vyhledávané destinace nebyl jednoduchý úkol.

Jana VaňhováPřední přírodní skvost (nejen) Ústeckého kraje, národní park České Švýcarsko, sbírá ve světě i v Evropě jedno ocenění za druhým. Krátce poté co park získal titul Excelentní evropská destinace (EDEN), přišel úspěch Pravčické brány, která se dostala do semifinále ankety o sedm nových divů světa. Česká i německá strana zároveň usilují o zápis celé chráněné oblasti na seznam UNESCO. Jak hodnotíte rozvoj cestovního ruchu ve světle těchto skutečností?

Ocenění, která získáváme v prestižních světových a evropských soutěžích, potvrzují naše dlouholetá tvrzení. Ústecký kraj již dávno není průmyslovým regionem. Návštěvníkům nabízíme řadu přírodních krás i bohaté kulturní vyžití. Úspěchy Českého Švýcarska tak pro nás nejsou překvapením, ale potvrzením toho, že v oblasti cestovního ruchu disponujeme nádhernou krajinou a kvalitním turistickým servisem. Národní park České Švýcarsko je jedinečným místem s řadou přírodních úkazů, z nichž nejvýznamnější je jistě Pravčická brána, největší skalní útvar tohoto druhu v Evropě.

Cílem kraje je využít zvýšený zájem o tuto lokalitu a rozptýlit návštěvníky do celého regionu. Ústecký kraj totiž nabízí i další atraktivní místa, ať už jde o zámky a památkové objekty, ale i místa pro aktivní rekreaci poblíž Mostu a Chomutova. Návštěvníci regionu by měli být o těchto lokalitách dostatečně informováni a k tomu budou sloužit informační střediska a navigace na stezkách a hlavních dopravních tazích. Ve světle těchto událostí chceme ve spolupráci s německou stranou opět usilovat o zápis Českého Švýcarska na seznam památek světového dědictví UNESCO.

Pravčická brána – přírodní fenomén Českého Švýcarska Pravčická brána – přírodní fenomén Českého Švýcarska

V Ústeckém kraji funguje sedm normovaných golfových hřišť. Jaký je váš názor na stále populárnější golfovou turistiku? Podporuje kraj její rozvoj?

Osobně podporuji jakoukoliv aktivitu, která přispěje k rekultivaci krajiny Ústeckého kraje. Pokud má navíc lokalita sloužit ke sportovnímu vyžití obyvatel, jsem takovým projektům o to více nakloněna. Golfová hřiště jsou proslulá čistotou své architektury, která pohladí lidské oko. Zcela chápu nadšení všech golfistů pro tento sport, už jen pro ten pohled a prostředí, ve kterém se pohybují. Golfová hřiště zpřístupní lidem kouty, do kterých by se před jejich výstavbou jen málokdo vydal. Ústecký kraj má v tomto ohledu řadu míst, která čekají na vhodné investory. Kupříkladu nedaleko Terezína vzniklo z bývalého vojenského objektu golfové hřiště, které bylo z převážné většiny financováno z fondů EU. Podobných projektů by na území našeho regionu mohlo vzniknout víc.

Vaši stěžejní incomingovou klientelu tvoří především turisté ze SRN. Mohla byste čtenářům přiblížit aktuální přeshraniční projekty, na kterých participujete s německou stranou?

Ano, je pravda, že významná část našich turistů je ze sousedního Německa. Nejaktuálnějším projektem posledních let je společný rozvoj cykloturistiky na Labské páteřní stezce, která protíná tři kraje České republiky a Německo. Společně spolupracujeme na cykloportálu, kde mohou návštěvníci načerpat veškeré potřebné informace ještě předtím, než se vydají s kolem na cestu. Ústecký kraj podepsal prohlášení o spolupráci se Svobodným státem Sasko a společně pracujeme na zajišťování činností, které se dotýkají nás obou, jako je integrovaná železniční doprava, složky integrovaného záchranného systému, revitalizace Krušnohoří atd. Vzájemnou komunikací a prohlubujícími se vazbami pak dokážeme našim turistům nabídnout kvalitnější servis.

Jedním z úspěšných turistických produktů je slevová 3K karta pro region severozápadních Čech, která získala řadu významných ocenění v rámci soutěží cestovního ruchu. Mohla byste čtenářům stručně přiblížit, na jakém principu karta funguje a za jakým účelem vznikla? Existují v kraji další projekty podobného typu?

Návštěvnická karta 3K vznikla se záměrem zpřístupnit návštěvníkům našeho regionu co nejvíce památek a turistických míst. Karta je platná na celém území Ústeckého kraje a poskytuje návštěvníkům regionu volné vstupy a slevy na služby cestovního ruchu, které jsou vždy přizpůsobeny aktuálnímu ročnímu období. Zájemci si mohou zvolit ze tří variant v závislosti na délce pobytu nebo individuální a rodinné vstupné. Návštěvnická karta učinila 109 míst v regionu výrazně cenově dostupnějšími než dřív a za to jsem velmi ráda. Současnou nabídku nadále zlepšujeme. Do budoucna bychom chtěli rozšířit počet aktivně navštěvovaných míst a nabídnout návštěvníkům další varianty, jako například speciální kartu pro cykloturistiku nebo pěší turistiku. Lidé by tak mohli využít například i lanovou dráhu, která k tomuto typu cestování patří.

Na území Ústeckého kraje vystavěli naši předkové mnoho historických měst se skvělými sakrálními památkami. Na snímku chrám sv. Mikuláše v LounechJaké jsou nejbližší projekty cestovního ruchu, které budou financovány z evropských fondů prostřednictvím kraje?

Nejbližším projektem v oblasti cestovního ruchu, který bude financován z evropských fondů, je revitalizace Nového Hradu v Jimlíně a památkově chráněného objektu v Krásné Lípě. Cílem obou projektů je zpřístupnit památky návštěvníkům a doplnit i nezbytnou infrastrukturu v oblasti. Oba objekty by neměly zůstat pouze „mrtvým“ muzeem, ale měly by turistům nabídnut nadstandardní ubytování, restauraci s tradiční českou kuchyní a další vyžití.

Více než rok brázdí vody Labe na pravidelných linkách mezi Roudnicí a Ústím nad Labem osobní loď Porta Bohemica. Jak se vám osvědčil tento jedinečný dopravní počin? Projevilo se obnovení lodního spojení v návštěvnosti regionu?

Ústecký kraj je významným dopravním uzlem celé republiky a z toho náležitě těžíme. Zájem o cestování Portou Bohemikou několikrát předčil naše očekávání. V současné době dokonce uvažujeme o prodloužení trasy až do Středočeského kraje. Ať už pravidelným nebo výletním cestujícím po řece Labi nabízí cestování lodní dopravou jedinečný pohled na krajinu s hlubokým zářezem říčního údolí. Porta Bohemica dopraví cestující po trase Štětí – Roudnice nad Labem – Litoměřice až do centra Ústí nad Labem a bezprostředně je přiblíží k unikátnímu stejnojmennému přírodnímu útvaru – Bráně Čech.

Text: Jan Pomykal
Foto: archiv Ústeckého kraje, archiv města Louny a Václav Sojka

www.kr-ustecky.cz 

Nejnovější články z rubriky
Warning: Undefined array key 0 in /data/web/virtuals/367104/virtual/www/domains/dragonboatevents.cz/wp-content/themes/komora/single.php on line 264

Warning: Attempt to read property "name" on null in /data/web/virtuals/367104/virtual/www/domains/dragonboatevents.cz/wp-content/themes/komora/single.php on line 264


Warning: Undefined array key 0 in /data/web/virtuals/367104/virtual/www/domains/dragonboatevents.cz/wp-content/themes/komora/single.php on line 267

Warning: Attempt to read property "slug" on null in /data/web/virtuals/367104/virtual/www/domains/dragonboatevents.cz/wp-content/themes/komora/single.php on line 267
Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: CzechTourism

Zahraniční odborníci na cestovní ruch poznali Karlovarský kraj

První velká incomingová akce na podporu návštěvnosti České republiky po pandemii covid-19. Tak vnímají odborníci na cestovní ruch z celého světa Czech Republic Travel Trade Day (TTD) 2022. Ve spolupráci s Destinační agenturou Živý kraj ho uspořádala...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Tři pilíře německé propagace a pár zajímavých čísel

Nejen tři inspirační videa, ale i zajímavá čísla o turistice z České republiky představil minulý týden ředitel Německé turistické centrály (DZT) v Praze Jan Pohaněl na setkání s novináři.

Číst více