Projekt Jantarová stezka vznikl před několika lety jako zajímavá aktivita občanského sdružení Adonis v Mikulově. Z prvotní myšlenky se postupně stal významný nadregionální produkt, oceňovaný mnoha odborníky a národními institucemi. Jako u mnoha dalších projektů vzniklých z dotačních peněz vznikl u něho problém s udržitelností, takže i tento postupem času stagnoval, až téměř zanikl.
Před dvěma lety se projektu ujala nezisková organizace Stezky, která v něm viděla stále velký potenciál a ve spolupráci se zástupci samospráv, podnikatelů i DMO podél Jantarové stezky postupně připravila restart celého projektu. K tomu došlo na podzim 2019, kdy se podařilo např. také za podpory MMR zajistit projektu nový rozjezd. Zásadní v „novém projektu“ je změna financování, která je nyní založena na trvalé udržitelnosti a orientaci na marketingové aktivity, které mají kromě aktuálního významu marketingového také potenciál stát se v budoucnu samofinancovatelnými. K tomu pomohou projekty zavedení systému návštěvnické karty „Jantarová stezka“, vytvoření nového moderního turistického portálu produktu Jantarová stezka a v neposlední řadě také vznik nový geolokačních her, které si představíme.
 |
 |
Současnými partnery produktu jsou kromě již zmíněných obcí a podnikatelů také DMO Pálava a Lednicko-valtický areál, Svaz cestovního ruchu jižní Moravy, Střední Morava – Sdružení cestovního ruchu a Jeseníky – Sdružení cestovního ruchu.
O Jantarové stezce
Jantarová stezka, to jsou malebné Oderské vrchy, Beskydy, Chřiby, Javorníky, Bílé Karpaty, Pavlovské vrchy a Podyjí, jejichž rozkvetlé stráně nebo hluboké lesy lákají od jara do podzimu k procházkám a v zimě ke sněhovým radovánkám. Milovníci historie si mohou prohlédnout nedobytné středověké hrady v čele s Buchlovem, Helfštýnem, Starým Jičínem nebo Hukvaldy, které stezku kdysi chránily. Na této obchodní tepně vyrostla významná historická centra jako Brno, Olomouc, Znojmo, Kroměříž, Uherské Hradiště nebo město Zlín, nechybí na ní ale ani malebná městečka jako Mikulov, Štramberk a Nový Jičín, rozsáhlá hradiště dávno zaniklé Velkomoravské říše či významná poutní místa.
Nové jantarové geohry
Dobromirova obchodní karavana, jež přepravuje drahocenný náklad od pobřeží Baltu až ke Středozemnímu moři, zabloudí v Údolí ztracených štol u Zlatých Hor. Pomůže jim někdo najít cestu zpět na Jantarovou stezku? Další nesnáze na sebe nenechají dlouho čekat a v Prostějově dojdou karavaně veškeré zásoby. Dobromir však má starodávný svitek, jenž otevírá legendární Prostějovskou jantarovou stezku, na jejímž konci je možné získat sbírku těch nejvzácnějších jantarů, a zachránit tak celou výpravu! Celá třídílná sága vyvrcholí v Pohansku. Kdo zde doprovodí Dobromira a jeho karavanu ke knížeti Rostislavovi, tak pozná nejen zdejší staroslovanské hradiště, ale i život v celé Velkomoravské říši! Tak jako kdysi dávno poznávali kupci putující po stezce mezi Baltickým a Středozemním mořem na svých cestách cizí kraje a zvyky, přijměte i vy naše pozvání a odhalte krásu a půvab této rozmanité krajiny.

Nově spuštěné geolokační výletní hry seznamují zábavnou a zejména dobrodružnou formou se zajímavostmi výše uvedených míst. Hry jsou jako všechny ostatní v GEOFUNu bezplatné a je možné odehrát je kdykoliv během roku. Zaberou jednu až tři hodiny. Předseda destinační společnosti Pálava a Lednicko-valtický areál Radek Galousek k novým hrám dodává: „Věřím, že se tyto nové zážitkové smart hry stanou dalším krokem k opětovnému nastartování projektu Jantarové stezky a přivedou návštěvníky do moravských regionů. Koncepce her s využitím chytrých telefonů určené zejména pro individuální turistiku tomu dává velmi dobré předpoklady, zejména v současné době, kdy jsou hromadné aktivity nemožné.“
www.geofun.cz/jantarova-stezka
Projekt Jantarová stezka je realizován za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.
