Zástupci Evropské unie a Spojených států jednali v Bruselu o možnostech posílení bezpečnosti v letecké dopravě. Ve hře je i návrh USA na zákaz braní notebooků či tabletů na palubu, zatím ale takové opatření dohodnuto nebylo, informovala agentura DPA.
Schůzka patrně ještě nepřinesla konkrétní závěry. Podle DPA evropská strana očekávala podrobnější informace od Američanů, jejichž návrhy Brusel zjevně překvapily. Ve společném prohlášení Evropské komise a amerického ministerstva vnitřní bezpečnosti ke spolupráci v oblasti bezpečnosti v letectví se praví, že obě strany si vyměnily informace o vážných ohroženích bezpečnosti v letecké dopravě a o přístupech, jak jim čelit.
„Účastníci si poskytli informace o stávajících standardech bezpečnosti a detekčních schopností v letectví a také o nedávných opatřeních na posílení bezpečnosti na obou stranách Atlantiku, souvisejících s velkými elektronickými přístroji umístěnými ve zkontrolovaném zavazadle,“ stojí v komuniké.
Obě strany se dohodly, že v debatě o bezpečnosti v letectví budou pokračovat příští týden ve Washingtonu, aby „dále posoudily společná rizika a řešení zacílená na ochranu pasažérů“, přičemž má být zachována plynulost globální letecké přepravy cestujících.
Americká vláda už v březnu pasažérům zakázala brát některé elektronické přístroje s sebou na palubu linek spojujících desítku letišť v Severní Americe a na Blízkém východě. Pokud by byla podobná opatření zavedena i na linkách mezi USA a Evropou, nesměli by cestující mít v příručním zavazadle žádný přístroj větší než mobilní telefon. Tato zařízení by i nadále lidé mohli nechat přepravit v zapsaných zavazadlech, která se ukládají do zavazadlového prostoru.
Spojené státy své úvahy o těchto opatřeních zřejmě opírají o informace tajných služeb, píše DPA. Na začátku dubna americká média informovala o tom, že teroristické organizace vyvinuly metody umožňující umisťovat výbušná zařízení do laptopů a dalších elektronických přístrojů.
Evropa se podle agentury Reuters obává spíš nebezpečí požáru, který by mohl vzejít ze stovek přístrojů napájených lithium-iontovými bateriemi v zavazadlech.
Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...
Nejen tři inspirační videa, ale i zajímavá čísla o turistice z České republiky představil minulý týden ředitel Německé turistické centrály (DZT) v Praze Jan Pohaněl na setkání s novináři.
Ras Al Khaimah doslova znamená špička stanu. Tento emirát skutečně na mapě tvoří severní špičku Spojených arabských emirátů, s nimiž sousedí se všemi vyjma Abu Dhábí. Místo na špici má ovšem i z hlediska udržitelnosti a zážitků.