Christian Grage, generální ředitel hotelu Corinthia Towers, je mužem do každého počasí. Po pár minutách rozhovoru si uvědomíte vášeň, s níž se věnuje své práci, i jeho nefalšovanou lásku k pohostinnosti. Pan Grage je zakládajícím členem české Bailliage Chaine des Rotisseurs v Praze, společnosti vybraného stolování zaměřené na kvalitní jídlo, nápoje a konverzaci, což je vášeň jasně patrná i na restaurantech a speciálních kulinářských akcích hotelů Corinthia. Minulý měsíc jsem se s panem Gragem setkal, abych zjistil, jaký byl letošní rok pro hotely Corinthia a co je ještě čeká.
Většina lidí se shoduje v tom, že letošní rok byl celkově velice dobrý. Řekněte mi něco o tom, jaký byl pro hotely Corinthia.
Toto byl bezpochyby velice dobrý rok. Cítím však, že si všichni v této zemi po těžkých letech, která mají za sebou, zasloužili ještě lepší. My v hotelu Corinthia jsme zaznamenali asi o 20 % více hostů. Velkým pozitivem pro nás byla politická změna z května letošního roku. Přišla, projevila se a nechala spoustu práce na nás, ale byl to dobrý rok. Když se tak dívám na některé údaje, které dostáváme, byla první polovina roku dokonce lepší než ta druhá. Pak se však znovu podívám na listopad a prosinec a říkám si, že nás ještě čeká nádherný vánoční dárek.
Jaký je rozdíl v nových trendech a přijíždějících hostech? Dokázali jste se uchytit na americkém trhu?
Ve skutečnosti je rozdíl v celé řadě věcí. Pokud se podíváte na hotely Corinthia, je pro nás rozhodně jedním z největších kroků vpřed právě změna na americkém trhu, v tom smyslu, že tam začínáme pronikat, ale jedná se o obrovský trh a my o sobě nejdřív musíme dát vědět, vybudovat si image a získat si jméno, a teprve potom můžeme čekat pořádné výnosy.
Také si myslím, že si Praha vytvořila nové trhy. Je tu například asijský trh, kde má velký úspěch. My sami velice úzce spolupracujeme s několika asijskými partnery. Není zajímavé zjistit, že se Praha stává mostem mezi Asií a zbytkem Evropy? Mám za to, že je v této oblasti řada příležitostí, které je třeba dále rozvíjet, a s radostí zjišťuji, že jsou v České správě letišť i v ČSA velice chytří a velice flexibilní lidé, ochotní k dalšímu rozvoji tímto směrem.
Dále si myslím, že se Praha stále více stává městem kongresů a konferencí. Lidé už na ni nepohlížejí jen jako na místo, kde lze trávit volný čas, ale i jako na ideální město pro konání konferencí. Při pohledu na změny a zlepšení, k nimž dochází v kongresovém centru, či přinejmenším při pohledu na věci, které jsou nám předkládány městem a vládou ve formě plánů, si myslím, že to vypadá velice dobře. Takže i zde můžeme očekávat podstatnou změnu k lepšímu.
Na co se zaměřujete, pokud jde o nové produkty a služby?
Hodně jsme se soustředili na zákaznické služby s přidanou hodnotou. Rád bych k tomu řekl mnohem víc, ale myslím, že vedení zatím vyčkává a vše spustí až na celopodnikové úrovni. Jde o iniciativu nazvanou Corinthia Six Signatures, tedy Šest podpisů Corinthia, jejímž jasně deklarovaným cílem je překvapit a potěšit naše zákazníky.
Co pro vás bylo letos nejpříjemnějším a nejnepříjemnějším překvapením?
Příjemné je, že úřady odstartovaly jakousi českou kampaň, tedy propagaci České republiky a Prahy v Evropě. Potěšilo mě to video, které začali vysílat, mám pocit, že to bylo na CNN, a myslím, že jsem nějaké viděl i v německé televizi, pokud se nepletu. Byl jsem rád, když jsem je viděl v Londýně na veletrhu World Travel Market. Myslím, že je pro všechny velice důležité vyrazit ven a dělat takovéhle věci, zvlášť když nám takovýhle typ reklamy chybí.
Důvodem k obavám byla nerozhodnost ohledně DPH. Změna DPH v oblasti potravin a nápojů v květnu letošního roku proběhla z mého pohledu vcelku hladce, ale změna sazby DPH za pokoje a ubytování, to je ošidná záležitost a rozhodně způsobila spoustě lidí bolesti hlavy, protože ještě teď, když spolu mluvíme, nebylo učiněno žádné rozhodnutí. V konečném důsledku nezáleží na tom, jestli se sazby zvýší, nebo ne, ale ta nerozhodnost podstatně omezuje rozvoj partnerství pro příští rok. A tak nám zůstávají nepodepsané smlouvy – což se dá pravděpodobně napravit – ale špatné je, že se venku mluví o Praze a České republice jako o nestabilním trhu. Nikdo neví, kolik si účtovat, takže jsme opravdu v těžké situaci a tohle je překážka, kterou nelze ignorovat.
A na závěr, jak vidíte nadcházející rok a roky následující?
Jsem velice optimistický. Navzdory celé řadě potenciálních překážek v prvním pololetí příštího roku, například té situaci kolem DPH, vidím příští rok jako velice pozitivní. A dál (říká se širokým úsměvem) už jen doufám, že tu budu moci ještě pár let zůstat!
Kip Bauersfeld