
Konferenční a kongresová turistika v jižních Čechách bezesporu roste. Kvalitní infrastruktura a zázemí i neuvěřitelně bohatá nabídka přírodních i historicko-kulturních zajímavostí se stávají hlavními devízami kraje při lákání pořadatelů akcí segmentu MICE.
Propagaci a podporu kongresového průmyslu má v jižních Čechách na starosti regionální kancelář South Bohemia Convention Bureau (SBCB), která organizačně spadá do struktury Jihočeské centrály cestovního ruchu. Tato kancelář poskytuje organizátorům akcí nezávislé poradenství jak při výběru vhodné lokace a doprovodného programu, tak i během samotné realizace kongresů, konferencí a incentivních akcí v regionu.
V kraji se loni uskutečnilo 520 akcí
„Statistiky cestovního ruchu potvrzují, že jižní Čechy patří k nejvyhledávanějším regionům České republiky. Rostoucí poptávku statistiky potvrzují i na poli kongresové a incentivní turistiky, kdy počet akcí i jejich účastníků v roce 2017 oproti předloňsku vzrostl,“ uvedla Zuzana Soukupová za South Bohemia Convention Bureau. Za celý loňský rok se v hromadných ubytovacích zařízeních Jihočeského kraje uskutečnilo celkem 520 akcí segmentu MICE, což představuje v meziročním srovnání nárůst o 10,4 procenta. S tím poté souvisí i nárůst počtu účastníků těchto akcí, kterých do regionu zavítalo celkem 46 819, což je o téměř 4 500 více než v roce 2016. Zatímco nejúspěšnějším obdobím za poslední desetiletí z hlediska počtu pořádaných konferenčních akcí stal rok 2015 (526 akcí), nejvíce účastníků segmentu MICE zaznamenali statistici již o rok dříve (51 109 účastníků).
Graf – Konference pořádané v HUZ Jihočeského kraje mezi lety 2010–2017

Zdroj dat: -ČSÚ-
Pozn.: Do statistik ČSÚ jsou počítány akce od 50 účastníků.
Tyto hodnoty přitom opět nejsou konečné a úplné, protože data ČSÚ nezaznamenávají akce mimo ubytovací zařízení či malé akce, které jsou pro méně než 50 účastníků. Tím pádem v nich nejsou zahrnuty ani akce konané na výstavištích, ani kupříkladu ty pořádané v prostorách místních zámků a jiných nekonvenčních míst.
Zlepšení dopravní dostupnosti
Do jižních Čech míří v rámci tradičních forem cestovního ruchu o něco více čeští turisté. To se poté odráží i ve výkonech kraje jako kongresové destinace. „I v segmentu MICE je to právě tuzemská klientela, která převládá mezi účastníky. Akce mezinárodního typu se v jižních Čechách konají, ale nikoliv v takovém měřítku. Za jeden z důvodů přitom považujeme právě horší dopravní dostupnost regionu, neboť stále není dokončena dálniční síť a železniční koridor,“ doplnila dále Zuzana Soukupová s tím, že jejich dobudování by mohlo výrazně napomoci vylepšit dosavadní výsledky regionu v rámci kongresového průmyslu. Navíc je třeba uvést, že aktuální dostupnosti regionu nijak nenahrává ani skutečnost, že se na území jižních Čech v současnosti nenachází veřejné mezinárodní civilní letiště. A to dopravně nejdostupnější se dokonce nalézá až za hranicemi České republiky – v hornorakouském městě Linec. Tato nelehká situace kraje by se však minimálně v rámci letecké dostupnosti mohla vyřešit. Neveřejné regionální Letiště České Budějovice totiž již nyní podniká řadu kroků (včetně např. výstavby nového terminálu a zázemí), aby mohlo status veřejného mezinárodního letiště získat. Otevření provozu v tomto režimu je přitom plánováno na rok 2020 a zástupci SBCB si od něj slibují výrazné zvýšení poptávky po pořádání mezinárodních akcí segmentu MICE.
Zámek Mitrovicz
|
Hotely i variabilní plocha výstaviště
Jižní Čechy mají v současné době ideální nabídku ubytovacích a konferenčních kapacit pro středně velké a menší akcí. „V regionu je nedostatek kapacit pro organizaci velkých kongresů pro 500 a více účastníků a také nedostatek ubytovacích kapacit vyšší kategorie pro náročnější klientelu a pro pořádání větších akcí,“ vysvětlila zástupkyně South Bohemia Convention Bureau. Kraj disponuje pouze dvěma hotely pětihvězdičkové kategorie, v kategoriích nižších je již potom výběr mnohem širší. Do té spadá i v současné době nejvyužívanější zařízení pro konání akcí kongresového typu, jímž je Clarion Congress Hotel nacházející se v Českých Budějovicích. Ten poskytuje celkově 5 konferenčních místností s kapacitou dosahující 640 osob a ubytovací kapacitu čítající 205 pokojů, v nichž lze hostit na 407 účastníků. „Multifunkční prostory až pro 750 účastníků nabízí také LH Hotel Dvořák v Táboře, který patří rovněž k nejvyužívanějším konferenčním prostorům v jižních Čechách a jeho velkou výhodou je krátká dojezdová vzdálenost 1 hodiny z hlavního města Prahy. Disponuje ubytovací kapacitou 72 pokojů (139 lůžek),“ vyzdvihla další zajímavý prostor Zuzana Soukupová.
Významným a kapacitně největším prostorem, který patří k předním organizátorům veletrhů a výstav, je samozřejmě Výstaviště České Budějovice. To tvoří řada výstavních hal i menších salonků s možností variabilního uspořádání. Největším prostorem výstaviště je pavilon T1 s celkovou kapacitou přesahující 2 200 míst. I když by se to třeba na první pohled nemuselo zdát, tak vysoká variabilita vnitřních prostor umožňuje nejen pořádání veletrhů, výstav či konferencí, ale i sportovních a společenských akcí nebo banketů.
Unikátní prostory historických památek
Region však může zaujmout i celou řadou dalších unikátních míst, která svádějí k pořádání akcí všeho druhu. Jak je všem asi známé, kraj se pyšní nemalým množstvím velmi zachovalých historických památek, jejichž prostory lze rovněž pronajmout. Netradiční historické místnosti pro pořádání akcí ve velikosti do 650 osob tak poskytuje například hrad a zámek v Českém Krumlově, který je zapsán na Seznamu kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Ve stejném městě je možné využít i unikátní komplex klášterů, které jsou rovněž velmi populárním turistickým cílem. Z dalších jihočeských zámeckých staveb propůjčují své prostory pro pořádání akcí zámky v Jindřichově Hradci, Bechyni, Třeboni či Červené Lhotě. „Atraktivní prostory pro firemní a společenské akce nabízí celoročně také nově zrekonstruovaný areál barokního zámku Mitrowicz, který má k dispozici i ubytování v zámeckých pokojích. V současné době navíc pracuje na rozšíření ubytovací kapacity v budově bývalého pivovaru, tak aby celková kapacita dosáhla 20 pokojů (cca 44 lůžek). Zámek se nachází na břehu řeky Lužnice a disponuje i vlastním přístavištěm, a tak je možné zpestřit program akce i vyhlídkovou plavbou po okolí,“ zmínila dále Zuzana Soukupová.
Mezinárodní studijní středisko Český Krumlov
|
Ve městě, na golfu i na vodě
Vzhledem k bohatosti a rozmanitosti přírodních, kulturních i historických zajímavostí, které do tohoto regionu ročně přitahují kolem 1,5 milionu turistů, mají jižní Čechy také neuvěřitelně širokou nabídku incentivních a doprovodných programů. Ty lze rozdělit do dvou tematických kategorií – Jižní Čechy harmonické a Zažij jižní Čechy. Zatímco jedna by se dala definovat jako poznávací, druhou představuje nespočet sportovních aktivit, pro něž region přináší až záviděníhodné zázemí.
Kromě notoricky známých míst jako je Český Krumlov, Hluboká nad Vltavou či Holašovice, je výraznou destinací pro poznávání kulturních zajímavostí i region Písecka, který je označován za bránu do jižních Čech. Centrem tohoto regionu je samozřejmě Písek, v němž mohou účastníci akcí trávit volný čas celou řadou aktivit. Ve městě je totiž možné navštívit několik industriálních památek. Jednou z nich je kupříkladu nejstarší veřejná vodní elektrárna v Čechách, která dnes slouží jako muzeum osvětlení a vodních motorů. Dále se v Písku nabízí populární procházka s průvodcem po nejstarším kamenném mostě v Čechách či vyjížďky do okolí města na koních, které zajišťuje místní Zemský hřebčinec.
Jihočeský kraj je kromě toho oblíbeným regionem pro sportovní nadšence toužící po aktivním vyžití v různých podobách. „Svým propracovaným systémem značených cykloturistických cest a stezek v délce více než 5 000 kilometrů jsou jižní Čechy unikátem v rámci celé České republiky,“ připomněla zástupkyně SBCB. Ideálním místem odreagování po pracovním jednání či jako součást teambuildingových aktivit se může stát hned 9 špičkových golfových hřišť. Ta jsou rozprostřena skutečně po celém regionu, přičemž jedno z nich se nalézá přímo v parku zámku Hluboká nad Vltavou. A zapomenout samozřejmě nelze ani na oblast Lipenska, která je dle Zuzany Soukupové ideální destinací pro pořádání akcí MICE v kombinaci s aktivně laděnými doprovodnými programy.
Pokud si to zrekapitulujeme, na první pohled je zřejmé, že potenciálem pro rozvoj kongresového turistiky kraj překypuje. Pokud se skutečně vylepší jeho dopravní dostupnost, nic nebrání tomu, aby aktuální výkony tohoto segmentu v následujících letech násobně rostly.
Foto: MichalBedrich / Wikimedia Commons, archiv