
Jižní Morava je nejčastěji označována za kraj vína a slunce. V České republice ale patří také mezi oblasti s největším počtem kulturních památek ze všech historických období. Žádný z uměleckých slohů se však nezapsal do tváře jižní Moravy tak výrazně jako BAROKO.
Přijměte pozvání na barokní výlet, při kterém můžete obdivovat velkolepá rodová sídla, monumentální kostely a klášterní komplexy, ale i prosté kapličky či křížové cesty. Výlet krajinou, kterou v 17. a 18. století ovládaly významné šlechtické rody a katolické církevní řády. Právě ony byly po bitvě na Bílé hoře těmi nejbohatšími investory a na důkaz své moci a předního postavení budovali okázalé reprezentativní zámecké rezidence či rozsáhlé církevní areály s bohatě vyzdobenými kostely. Na jejich objednávku přicházejí na jižní Moravu významní architekti, malíři, sochaři, štukatéři i hudebníci, a to zejména z Itálie, Francie či z okruhu vídeňského císařského dvora.
[fotogalerie]
Dodnes tak můžeme obdivovat skvostné barokní památky opravdu v celém kraji. V centru jižní Moravy, v samotném Brně, stojí určitě za zhlédnutí kromě řady barokních kostelů i městské podzemí pod Novou radnicí a pod Zelným trhem, podzemní kostnice u sv. Jakuba i ponuré žalářní kasematy hradu Špilberk.
Na jih od Brna barokně okouzlí Mikulov, označovaný za kus severní Itálie na Moravě. Toto rezidenční město Dietrichsteinů bylo také významným centrem moravských židů, a to nejen v době baroka. Jen kousek dál se pak rozprostírá unikátní Lednicko-valtický areál, zapsaný na seznam světového dědictví UNESCO, a barokní podobu mají i vinné sklepy v Pavlově, které jsou součástí zdejší vesnické památkové rezervace.
Vydáte-li se na západ od Brna, nemůžete minout barokní zámek Vranov nad Dyjí na skalnatém ostrohu malebného Podyjí. Zastavit se musíte určitě i ve Znojmě, kde můžete prozkoumat rozsáhlé městské podzemí (včetně adrenalinové trasy), bývalý Deblínský zámek (dnes sídlo Jihomoravského muzea) anebo majestátní barokní kláštery v Louce a na Hradišti.
Severně od Brna naleznete řadu významných poutních míst, ať už Křtiny spojené s věrozvěsty Cyrilem a Metodějem, nedaleký Sloup u Macochy anebo Vranovský kostel s knížecí hrobkou Liechtensteinů. Kouzelnou ukázkou francouzského baroka je zámek v Rájci nad Svitavou a příkladem barokního vesnického urbanismu pak zámek a podzámčí v Lomnici u Tišnova. Za pozornost určitě stojí i dochovaná barokní lékárna v Letovicích nebo zámecké interiéry a zahrady v Lysicích.
Další zámecké barokní perly čekají také na východ od Brna – „Malé Versailles“ ve Slavkově u Brna nebo Milotice s působivými zahradami a oborou. Areál 63 převážně barokních vinných sklepů ukrývá vesnička Petrov-Plže. Leží jen nedaleko Strážnice se známým skanzenem dokumentujícím obydlí našich předků na jihovýchodní Moravě. Tradiční řemesla pak můžete obdivovat i v kovárně v Těšanech – jak jinak, barokní!
Na jižní Moravě na vás totiž čeká baroko doslova na každém kroku!
Autor: Centrála cestovního ruchu – Jižní Morava
Foto: Archiv CCR-JM
www.jizni-morava.cz
http://baroko.jizni-morava.info

Rok 2017, kdy si připomínáme 300 let od narození císařovny Marie Terezie, je v celoevropském měřítku označován „Císařským rokem“. Česká republika se k němu připojuje národním tématem „Baroko všemi smysly“. |