
Ačkoli je Karlovarský kraj nerozlučně spjat se západočeskými lázněmi, nemusejí se rodiny s dětmi procházet jen po kolonádách nebo ochutnávat zdejší léčebné prameny. Kraj nabízí celou řadu atraktivních míst, kam by rodiny s dětmi měly při návštěvě nejzápadněji položeného kraje České republiky zamířit.
Dospělí, kteří chtějí svým potomkům v rámci dovolené v Karlovarském kraji sestavit atraktivní program, se nemusejí spoléhat jen na internet. Vedení kraje totiž vydalo speciální brožuru Živý kraj pro děti, která zahrnuje přehled nejzajímavějších míst v kraji, speciálně vybraných pro rodiny s ratolestmi. Je k dispozici v informačních centrech po celém regionu. Svá doporučení ale speciálně pro COT business sestavila i Elena Hávová, která je na Krajském úřadě Karlovarského kraj zodpovědná za vedení odboru kultury, památkové péče, lázeňství a cestovního ruchu. „Mezi nejoblíbenější turistické cíle v našem kraji rozhodně patří Ježíškova cesta na Božím Daru, Svatošské skály poblíž Karlových Varů a koňská farma, která se nachází pod skalami, dále rezervace SOOS u Františkových Lázní nebo park Boheminium v Mariánských Lázních. Za zmínku stojí i františkolázeňské Aquaforum či zábavné vláčky. Jeden jezdí k rybníku Amerika, druhý pak v muzeu v Krásně. Stále větší oblibě se těší i zdejší cyklotrasy, hrady, zámky, lanová centra a rozhledny v okolí lázeňských měst,“ vyjmenovává Elena Hávová. Zároveň odhaduje, že rodiny s dětmi by mohly z celkového počtu návštěvníků Karlovarského kraj tvořit přibližně patnáct procent. Záleží, zda se zohledňují jen domácí turisté a odlišná je pochopitelně návštěvnost konkrétních míst kraje.
Za Ježíškem na Boží Dar
Ačkoli návštěvnost jednotlivých zajímavostí se pochopitelně liší, jisté je jedno: za Ježíškem mohou děti cestovat jen na Boží Dar. Na Ježíškově cestě tvoří rodiny s dětmi podle vedoucí Infocentra Boží Dar Ivy Králové zhruba tři čtvrtiny všech návštěvníků. Mohou projít dva okruhy, ten větší měří 12,9 kilometru, kratší pak 5,6 kilometru. Okruhy jsou vedeny po zpevněných lesních cestách mimo komunikace a na návštěvníky čeká v lese spousta překvapení. „V domečcích podél trasy jsou umístěny tabule s úkoly, své odpovědi pak děti vypisují do Ježíškova zápisníčku,“ popisuje Iva Králová. U domečků čekají na děti nejrůznější prolézačky, klouzačky a další herní prvky. Podél cesty děti potkají oblíbené pohádkové postavičky vyřezané z přírodních materiálů.
 |
 |
Na Ježíškově cestě tvoří tři čtvrtiny návštěvníků rodiny s dětmi, oblíbená je ale i mezi cyklisty
|
Výjev z Ježíškovy cesty u Božího Daru
|
Cestu mohou absolvovat i rodiče s kočárkem, děti na odrážedlech, koloběžkách či na kole. Pro ty šikovnější a odvážnější jsou podél trasy vybudovány i krátké terénní stezky. „Putování po Ježíškově cestě začíná u nás v infocentru, kde rodiče zakoupí pro děti notýsky a získají podrobné informace k trase i s přehlednou mapou. Poté, co projdou celou trasu a odevzdají vyplněný notýsek s úkoly, získají děti od Ježíška razítko stvrzující splnění úkolů. Na děti čekají drobné dárky a ještě vždy něco navíc. Loni to byl třeba zmrzlinový pohár,“ říká Iva Králová s tím, že úkoly pro děti jsou popsány u každého zastavení na cestě a týkají se znalostí přírody, zvířat a vánočních tradic.
Výroba porcelánu láká stále více zájemců
Hlavně pro větší děti je zážitkem návštěva porcelánky Thun 1794 v Nové Roli
|
Zajímavá hlavně pro větší děti může být návštěva v továrně na výrobu porcelánu Thun 1794 v Nové Roli. „Prohlédnou si galerii porcelánu, dozvědí se základní data o novorolské porcelánce a největším výrobci porcelánu v České republice, společnosti Thun 1794, zhlédnou krátký film v kinosále a pak následuje prohlídka porcelánky. Během ní se seznámí s porcelánovou hmotou tak, jak jde do výroby a následně s hmotou před výpalem a po výpalu. V závěru prohlídky získají porcelánový hrneček, který si mohou případně ozdobit v naší Porcelánové školičce,“ říká Růžena Dolinová, koordinátorka návštěvnického centra. Podle ní je to právě individuální a flexibilní přístup, co do továrny láká řadu rodin s dětmi. Každá prohlídka je totiž kreativní a většinou uzpůsobena konkrétní rodině na míru. „V jejím průběhu se malí i velcí vyptávají na soustu podrobností, občas průvodce děti odmění například výrobky po prvním vypálení,“ dodává.
Návštěva dolů je vhodná jen pro větší děti
Karlovarský kraj nabízí podle Eleny Hávové i řadu unikátů jako například zpřístupněný středověký důl Jeroným v Čisté u Rovné nebo Důl Mauritius se štolou Kryštof v Abertamech. „V dole Jeroným, jehož historie sahá minimálně do roku 1548, jsou dodnes vidět stopy tehdejšího způsobu těžby, kdy horníci museli skálu zahřát a po vychladnutí opracovávat želízkem a mlátkem. Dětem se bude určitě líbit i to, že z důvodu bezpečnosti musí být každý vybaven helmou a svítilnou,“ říká Elena Hávová. Důl Jeroným byl v roce 1990 prohlášen kulturní památkou a tou je i důl Mauritius, který se nachází nad Hřebečnou. Je největším cínovým dolem Krušných hor a těžba zde s přestávkami probíhala po celá čtyři století od roku 1545 do roku 1944.
Na výpravy za poznáním doporučuje Elena Hávová také speciální edukativní okruh na zámku Bečov nebo muzeum a naučnou trasu SOOS. I Karlovarský kraj je zaslíben milovníkům hradů a zámků, kterých se zde nachází hned několik. Neznámější je zcela určitě Loket, ale za návštěvu stojí i hrady Vildštejn a Seeberg nebo zámek Chyše.
Na skok mezi liliputány
Dalším unikátem, který láká k návštěvě Mariánských Lázní, je Park Boheminium. Při jeho návštěvě mohou velcí i malí obdivovat dokonalé makety významných stavebních a technických památek České republiky postavené v měřítku 1 : 25 a – připadat si jako Gulliver mezi liliputány. Každý ze zhruba šesti desítek exponátů je náročným uměleckořemeslným výrobkem, který zhotovují modeláři parku Boheminium. Podle přesných plánů a vlastní fotografické dokumentace vzniká nákladný model, jehož cena překračuje i statisíce korun. Základním výrobním materiálem je plast, který odolá povětrnostním vlivům. Děti obdivují nejen hrady jako Karlštejn, Bečov nad Teplou či Bezděz s Máchovým jezerem, ale především interaktivní modely.
V Parku Boheminium v Mariánských Lázních mohou návštěvníci obdivovat miniatury významných stavebních a technických památek Česka
|
Za všechny stojí za zmínku pohyblivé vláčky na ruční ovládání včetně železničního přejezdu, na kterém se při průjezdu vláčku zvedají závory, nebo lanovka na Ještěd, kterou lze také ručně ovládat, stejně jako pohyblivá mlýnská kola na dalším exponátu. Každým rokem do parku přibudou alespoň dvě další stavby. Letos by to měl být model hradu Švihov a pravděpodobně i model brněnské funkcionalistické vily Tugendhat.
Současné vedení parku každý rok připravuje několik speciálních akcí pro děti, například dětské divadélko nebo dětské dny plné soutěží. Během celé sezony mohou rodiny s dětmi využít rodinné vstupné a návštěva parku stále více láká také školní kolektivy. I do budoucna by se měl park dále rozvíjet. Rozšířit by se měla nabídka atrakcí na dětském hřišti a zintenzivnit by se měla také spolupráce se zahraničními turisty, kterým budou určeny speciální akce. V plánu je také lepší zázemí pro cyklisty, především vybudování úschovny kol a posílení servisních služeb.
Hlavním karlovarským lákadlem pro rodiny s dětmi je výletní areál Diana
|
Zatímco při návštěvě Mariánských Lázní láká rodiny s dětmi park Boheminium, v případě Karlových Varů je to zase výletní areál Diana. „Děti si užívají již samotný příjezd do výletního areálu Diana, protože je tam zaveze lanová dráha, která je v provozu již více než sto let. Na místě pak mohou zdarma navštívit rozhlednu s panoramatickým výhledem na město i široké okolí, minizoo, jejíž největší chloubou je bílý páv a unikátní motýlí dům. To je nedávno dokončená tropická zahrada s živými exotickými motýly,“ říká Michael Kučera z výletního areálu Diana. Rodiče zase mají možnost posedět na lesní terase historické restaurace nebo se společně s dětmi projít lázeňským lesem po značených turistických stezkách. V červnu je navíc v motýlím domě k vidění speciální tematická akce nazvaná „Měsíc modrých křídel“. „Celý červen se tak v motýlím domě ponese ve znamení motýlů s modrou barvou na křídlech ve všech myslitelných odstínech a barevných kombinacích.
U rozhledny Diana byl nedávno dokončen
unikátní motýlí dům
|
Děti tedy vstoupí do tropické zahrady se stovkami živých exotických motýlů, nyní s umocněným estetickým zážitkem v podobě pečlivě vybraných modravých krasavců. Za stejné vstupné bude v červnu navíc přítomno výrazně více motýlů i větší počet druhů,“ láká Michael Kučera. Ale i v průběhu celého roku stojí za to motýlí dům navštívit. Svět exotických motýlů totiž podle Michaela Kučery nepřináší jenom estetický zážitek, ale prohlídka může být i poučná. Zájemci mohou pozorovat celý životní cyklus motýla od vajíčka přes housenku až po líhnutí motýlů z kukly či zjistit, jak chytře se motýli brání před predátory. Řadu zajímavostí lze pak najít i na informačních tabulkách umístěných po celém motýlím domě. Ještě před začátkem letní sezony plánují ve výletním areálu Diana, konkrétně na jižní zahradě, otevřít velké dětské hřiště, které bude stejně jako rozhledna a minizoo zpřístupněno zdarma.
Foto: Infocentrum Boží Dar, Thun 1794, Výletní areál Diana, Park Boheminium