
S trochou nadsázky by se dalo říci, že Královéhradecký kraj je pro rodiny s dětmi doslova zaslíbeným. Není to jen díky zoologické zahradě ve Dvoře Králové či řadě dalších atraktivních míst, která rodičům i dětem nabízejí příjemně strávené dny, jsou to třeba i rodinné pasy, které ušetří na vstupném, ale také poskytnou zajímavé tipy, kam se vydat.
Stanou-li se rodiny s dětmi členy tohoto projektu, mohou využívat hned několik jeho výhod najednou. Jen v Královéhradeckém kraji jsou k dispozici slevy na více než 500 místech. V seznamu poskytovatelů slev nechybí koupaliště, hrady a zámky, restaurace, sportovní zařízení, ubytování, spotřební nákupy a další. Rodinné pasy se zubatými veverkami v logu lze ale uplatnit po celé České republice i v zahraničí.
Nezapomenutelné české safari
V Královéhradeckém kraji přijímají rodinné pasy například při nákupu vstupenek do Zoo Dvůr Králové. Zde mohou rodiny s dětmi zažít Afriku na vlastní kůži. Zoo bez mříží a skel, kde žije nejvíce afrických zvířat v celé Evropě, nabízí v letní sezoně možnost projet se vlastním vozem mezi zvířaty, nově dokonce mezi lvy. Safari jízdu je možné absolvovat i ve speciálně upravených vozech zoologické zahrady, kterými návštěvníci projíždějí mezi volně vypuštěnými lvy. Jde o jediné lví safari ve střední Evropě. Lví safari je součástí klasického okruhu po Africkém safari Josefa Vágnera. Na konci trasy je možné projet dvojitou branou do lvího výběhu a z něj pak pokračovat k výjezdu ze safari.
Afriku na vlastní kůži mohou zažít návštěvníci zoo ve Dvoře Králové
|
Lví safari tak vzniklo ve svahu nad bývalým pavilonem lvů a nástupem na safaribus, tedy velice blízko místa, kde ho před několika desítkami let plánoval vybudovat Josef Vágner. Výběh lvího safari má rozlohu přes 1,5 hektaru, uvnitř vede komunikace dlouhá zhruba půl kilometru, kterou je možné projet i vícekrát za sebou. Vjezd i výjezd střeží hlídka ze strážní věže, která má zároveň pod dohledem celý výběh díky kamerovému systému. Na bezpečnost přímo ve výběhu nepřetržitě dohlíží také ostraha v automobilu. Lvy je však možné pozorovat i bez auta. Celý areál je uzpůsoben tak, že do něj dobře vidí i pěší návštěvníci. Unikátní zážitek nabízí rovněž projížďka safaribusem nebo Afrika expressem v rámci produktu Večerní safari. Opravdoví milovníci zvířat mohou využít i některý z lákavých zážitkových programů a stát se ošetřovatelem v zoo, podívat se do zoo zadními vrátky či se změnit v kuchaře v zoo. Pro mnohé děti i rodiče pak bude určitě velkým lákadlem možnost ubytovat se v hotelu Safari nebo v unikátním Safari kempu a vracet se do zoo i několikrát během svého pobytu.
Královéhradecký kraj má mnoho specifik a nej…
Svým způsobem adrenalinové chvilky mohou rodiny s dětmi při troše štěstí prožít i při procházce skalním labyrintem Teplických nebo Adršpašských skal. Cestou Adršpašskými skalami turisté míjejí mnoho krásných skalních útvarů s nejrůznějšími názvy jako Džbán, Homole cukru, kterou je potřeba podepřít klacíky, protože má tvar obráceného kužele, či nejvyšší skalní útvar v Adršpachu, kterým je skála s poetickým jménem Milenci, vysoká 103 metrů. Turistická trasa vede i kolem Gotické brány na Sloní náměstí až ke Krakonošovu zubu. Za námahu určitě stojí vyšlápnout schody ke Skalnímu jezírku, po kterém se zájemci mohou projet v pramicích. Je to zážitek nejen pro děti, ale díky vtipnému výkladu převozníka i pro dospělé.
Výlet do Adršpašských skal je zážitkem pro děti i dospělé
|
„Královéhradecký kraj má mnoho specifik a nej. Vedle procházky labyrintem Teplických nebo Adršpašských skal, lvího safari ve Dvoře Králové to může být třeba i výlet pěšky nebo lanovkou na nejvyšší horu České republiky Sněžku či návštěva digitálního planetária v Hradci Králové. V Česku jsou jen dvě další srovnatelná planetária. A v neposlední řadě je velkým lákadlem i největší festival pohádky v Jičíně, který se koná každoročně v září,“ vyjmenovává Jan Špelda, referent úseku cestovního ruchu Krajského úřadu Královéhradeckého kraje. Jičín ale pro mnoho dětí není jen městem pohádky, ale především městem loupežníka Rumcajse. Zájemci se mohou podívat do jeho ševcovny nebo se zabavit ve světě inspirovaném právě loupežníkem s červeným kloboukem. Díky jedinečné expozici v jičínské galerii se děti i dospělí ocitnou v prostředí příběhů o řáholeckém loupežníkovi tak, jak jej výtvarně ztvárnil Radek Pilař. Nevelká expozice je o to zajímavější, že je interaktivní. Celé rodiny tak mohou samy pomocí důmyslných mechanismů uvádět do pohybu jednotlivé postavy známé z knížek a večerníčku.
Jedna z cyklostezek v kraji vede kolem barokního hospitálu Kuks
|
Na zvídavé děti ale čeká v Jičíně ještě jedno překvapení – Regionální muzeum a galerie v Jičíně – muzeum hry. Expozici si navíc zájemci mohou projít hned několika zajímavými způsoby. „Jedna z možných prohlídek má svůj počátek v muzejní herně. Ta obsahuje prvky související s tématy vlastivědné expozice, jako například dřevěný model města umožňující sestavit podobu náměstí současného Jičína i toho za dob Albrechta z Valdštejna. Především na malé slečny čekají díly dámských šatů, ze kterých je možné sestavit sedm modelů příslušných pro období, jak je zachycují jednotlivé sály expozice. V herně je také umístěna Skříň otázek, ve které lze listovat a nacházet předměty vzbuzující zájem a vracející se k muzejní části,“ popisuje Martina Pajerová, edukátorka a mluvčí Regionálního muzea a galerie v Jičíně. Další z možností je procházet expozicí s Valdštejnovou hůlkou. Tato kouzelná hůlka, kterou si mohou vyrobit malí i velcí, odemyká nejen dveře tajné komnaty označené na mapě letopočtem, který musí návštěvníci v průběhu návštěvy postupně najít a sestavit, ale také rozezvučí či rozpohybuje mnohé předměty, například písničku Elišky Kateřiny Smiřické, starý film z venkova či planety sluneční soustavy. Další možná cesta muzeem se nabízí s tištěným průvodcem, který obsahuje ke každému sálu stručný popis a také okénko pro minci, jejíž otisk je možné pomocí frotáže do průvodce přenést. V každém ze sálů čekají návštěvníky také interaktivní prvky, které je možné rozpohybovat vlastní silou či osahat. „Pro nejmenší děti je připraven speciální průvodce, který neobsahuje slova, ale pouze obrázky. Ten je navázán na soustavu dřevěných panáčků rozestavěných po stálé expozici a označující nejdůležitější exponáty,“ doplňuje Martina Pajerová.
Ve Starých hradech zavedou děti do pohádek
Nedaleko Jičína mohou děti prožít zábavné odpoledne plné pohádek. Právě do pohádek čaroděje Archibalda I. děti i rodiče vtáhnou prohlídkové okruhy Zámecké pohádkové sklepení, Hradní pohádková půda a okruh s názvem Hrad a zámek s Dračí královskou komnatou. To vše na hradě a zámku Staré hrady. Za doprovodu princezen, rytířů či čarodějnic navštíví obydlí čertíků, skřítků, obrů, draků, vodníků a dalších kouzelných bytostí s roztomilými jmény. „Ke dvěma a více prohlídkovým trasám si návštěvníci mohou zdarma prohlédnout i expozici Čarodějná Bestyjola s živými zvířátky a pohádkovými postavami,“ říká Petra Suková s tím, že nejvíce děti zajímají draci z pohádek Čaroděje Archibalda I. Během roku na Starých hradech pořádají i zajímavé jednodenní akce jako jsou Slavnosti vína, Pohádkové posvícení, Svatomartinské čokoládobraní či Vánoce na hradě.
Na kole za pěti zámky a hradem
Královéhradecký kraj je ideální i pro sportovně založené rodiny, především milovníky bicyklů. „Doporučujeme cyklostezku vedoucí z Hradce Králové k hospitálu Kuks nebo cyklostezku po orlických zámcích. Jedná se o zámky Častolovice, Nový zámek v Kostelci nad Orlicí, Doudleby nad Orlicí, zámek Potštejn a nad ním zřícenina stejnojmenného hradu. Na 13 kilometrech cyklostezky tak rodiny s dětmi mohou navštívit pět zámků a hrad. Ideální podmínky pro in-line bruslení nebo cyklistiku skýtají i městské lesy v Hradci Králové,“ říká Klára Stannerová, referentka úseku cestovního ruchu Krajského úřadu Královéhradeckého kraje. Dodává, že ojedinělé sportovní vyžití pro menší i větší sportovce v podobě vodního lyžování a wakeboardingu nabízí například Wake Park Hradec Králové; vleky jsou umístěné i na rybníku Stříbrňák nebo Správčickém rybníku u Předměřic nad Labem.
 |
 |
Jičín je město pohádek, zejména těch o Rumcajsovi
|
Muzeum hry čeká na své návštěvníky v Regionálním muzeu a galerii v Jičíně
|
Za opravdový „bonbonek“ považuje Klára Stannerová zdejší jedinečnou gastronomii. „Kdo by neznal hořické trubičky z města kamenné krásy – z Hořic, Krkonošskou a Podkrkonošskou medovinu a med, nebo miletínské modlitbičky či Ličenský chléb,“ vyjmenovává. Tatínci pak určitě ocení širokou nabídku regionálních piv: Tambor ze Dvora Králové nad Labem, Clock z Potštejna či Krakonoše a Rampušáka z Dobrušky. Z dovolené si rodina může přivézt památku v podobě vamberecké krajky, vánočních ozdobiček ze Dvora Králové nad Labem či keramických a dřevěných výrobků pro děti.
Foto: CzechTourism, Regionální muzeum a galerie v Jičíně, -mna-