Kam s dětmi v Moravskoslezském kraji?

Moravskoslezský kraj, který se nachází v nejvýchodnější části České republiky a od Prahy je vzdálen vzdušnou čarou zhruba 300 kilometrů, je rozdělen do šesti turistických regionů – Jeseníky, Beskydy, Opavské Slezsko, Ostravsko, Těšínské Slezsko a Poodří – Moravské Kravařsko. Každá z těchto oblastí má svůj specifický ráz a nabízí řadu možností, jak strávit volný čas s dětmi. Záleží na každém, zda si zvolí industriální památky Ostravy nebo čistou přírodu Beskyd a Jeseníků, případně si v kraji s rozlohou necelých 5 500 km2 vybere od každého něco.

Jeseníky nabízejí sportovní vyžití v létě i v zimě, ale oblíbeným turistickým cílem je hlavně nejvyšší hora Moravy a dominanta Hrubého Jeseníku – Praděd. Před výstupem je možné se občerstvit v turistické chatě Ovčárna, nad kterou se tyčí Petrovy kameny. Děti, které se rády bojí, budou určitě zajímat pověsti o čarodějnických procesech, které se zde konaly. Relax a odpočinek pak nabízí lázeňské středisko Karlova studánka. Dospělé zaujme typická architektura, děti třeba zdejší vodotrysk. Nedaleká Malá Morávka – Karlov nabízí adrenalinový zážitek, protože zde po celý rok funguje lanové centrum vystavěné na stromech. Návštěvníky zde čeká celkem 11 vysokých překážek a 60 metrů dlouhý sjezd na lanovce.

Kdo hledá skvělé místo ke koupání nebo rybaření, může zajet k vodní nádrži Slezská Harta. Děti zde mohou pozorovat ryby plující pod hladinou, projet se po ní lze na lodičkách nebo na jachtě. V bezprostřední blízkosti Slezské Harty a nedaleko města Bruntálu se nachází několik vyhaslých čtvrtohorních sopek. Výlet do této lokality zaručuje okouzlující procházku rozmanitou přírodou. Mezi největší zajímavosti patří Venušina sopka a Malý a Velký Roudný.

 Osoblažská úzkokolejka láká v létě na nostalgické jízdy parním vlakem

Osoblažská úzkokolejka láká v létě na nostalgické jízdy parním vlakem

Pokud návštěvníky jejich putování po Moravskoslezském kraji zavede až do osoblažského výběžku těsně u hranice s Polskem, neměli by si nechat ujít zdejší zajímavou technickou památku – úzkokolejnou železnici Třemešná ve Slezsku – Osoblaha. Jde o jednu ze tří fungujících úzkokolejných tratí v České republice a poslední, kterou provozují České dráhy. Celých 20 km dlouhá trať o rozchodu 760 mm byla postavena v roce 1898 a vlaky po ní jezdí maximální rychlostí 40 km/h. Úzkokolejku využívají turisté, cyklisté a přátelé železnic. Především pro ně jsou pak během léta určeny nostalgické jízdy parním vláčkem, které se konají pravidelně o víkendech.

Pohádkové zámky v Hradci nad Moravicí a Raduni

Pro milovníky historie nabízí Moravskoslezský kraj několik unikátů. Nedaleko od sebe leží dva krásné zámky, které návštěvníky přenesou do pohádky: zámek v Hradci nad Moravicí a zámek v Raduni. Na obou místech se natáčela řada pohádek, inscenací a filmů a tak vám možná některé interiéry a exteriéry budou připadat povědomé. Odtud je to doslova co by kamenem dohodil do Opavy, která je centrem Opavského Slezska. Určitě zajímavé bude pro děti ve školním věku nejstarší mu­zeum v České republice – Slezské zemské muzeum. K muzeu patří také arboretum v Novém Dvoře, jehož základem je bohatá sbírka domácích a cizokrajných dřevin, subtropických a tropických rostlin a zástupců dřevin a bylin ze všech kontinentů světa. Právem bývá bohatá sbírka nazývána „Dřeviny pěti světadílů“ a návštěvníci ji mohou obdivovat v průběhu celého roku.

 Zámek v Hradci nad Moravicí, častá kulisa filmových pohádek

Zámek v Hradci nad Moravicí, častá kulisa filmových pohádek

Na Opavsku se také nachází několik původních větrných mlýnů z devatenáctého století. Nejznámější z nich je dřevěný větrný mlýn z roku 1810 v obci Hlavnice. V okolí Hlavnického mlýnu je v rámci menšího skanzenu situováno několik dřevěných staveb odpovídajících stylu života v tomto kraji na přelomu 19. a 20. století. Další větrné mlýny se nacházejí v Cholticích a v Bravinném.

Zoo, miniatury i strašidla

Jen necelých čtyřicet kilometrů od Opavy leží Ostrava, třetí největší město v České republice. Ač by se na první pohled mohlo zdát, že rodiny s dětmi by v Ostravě hledaly zábavu jen obtížně, opak je pravdou. Hned tři ostravské památky se loni zařadily mezi nejnavštěvovanější turistické cíle v Moravskoslezském kraji a všechny tři jsou ideálním místem pro návštěvu s dětmi – Dolní oblast Vítkovice a LandekPark, Zoo Ostrava a Slezskoostravský hrad a areál Miniuni. Ostravská zoo s návštěvností přes 540 000 lidí v roce 2014 předstihla dokonce zoo ve Dvoře Králové. Čtvrtou příčku obhájil i v roce 2014 ostravský soubor industriálních památek Dolní oblast Vítkovice a LandekPark s počtem 809 000 návštěvníků. Podle Karolíny Ryckové se sdružení Dolní oblast Vítkovice navštěvují tento zajímavý soubor pozůstatků těžby uhlí především právě rodiny s dětmi, případně prarodiče s vnoučaty. „A tomu je také uzpůsoben náš ceník. Nabízíme zvýhodněné rodinné vstupné pro dva dospělé a dvě děti,“ dodává Karolína Rycková. Prohlídku Dolní oblasti Vítkovice si sice užijí hlavně větší školní děti, ale provozovatelé areálu myslí i na menší návštěvníky. „Ve velkém světě techniky je samostatná expozice Dětský svět, která je určena dětem ve věku 2–6 let. V Malém světě techniky se děti během celé prohlídky mohou zúčastnit zábavného kvízu. Dostanou speciální náramky a na konci každé části v expozici odpoví na pár otázek k danému tématu. Na závěr jsou pak na základě svých výsledků odměněny malým dárkem,“ přibližuje Karolína Rycková. Rodiny s menšími dětmi, většinou žáky základních škol na 1. stupni, směřují více do interaktivních expozic Malého a Velkého světa techniky. Se staršími dětmi pak není problém absolvovat také prohlídku vysoké pece, kde je výklad více zaměřen na techniku a historii.

 V expozicích Dolní oblasti Vítkovice si užijí nejen děti

V expozicích Dolní oblasti Vítkovice si užijí nejen děti

Už tento měsíc se v areálu otevřou dva další samostatné projekty: tím prvním je kabaret Heligonka písničkáře Jarka Nohavici, tím druhým pak nové kryté lezecké centrum. „Areál máme v plánu i nadále přizpůsobovat většímu komfortu návštěvníků,“ dodává Rycková.

Koho víc než industriální svět láká procestovat svět během jediného odpoledne a přitom si prohlédnout třeba i sedm divů světa, měl by se vydat na ostravské Výstaviště Černá louka. Tam už na něj čekají nejznámější skvosty světové architektury. Vše odpovídá skutečnosti, jen stavby jsou vytvořené v měřítku 1 : 25. Hodiny na londýnském Big Benu tak mají návštěvníci jen o málo výš než oči, vlak stojící u nádraží Ostrava-město by zase bez problému vzali do dlaní a letadlo na letišti jim bude připomínat hračky z dětství. Prohlédnout si mohou do detailů propracovanou pražskou Staroměstskou radnici, athénskou Akropolis i Cheopsovu pyramidu. Obdivovat je možné šikmou věž v Pise, o pár kroků dál stojí renesanční budova krakovské tržnice Sukkienice a na dohled jsou větrné mlýny v holandském Kinderdijku nebo středověkým dojmem působící Rybářská bašta v Budapešti.

 Miniatury světových architektonických perel je možné obdivovat v areálu Miniuni na Výstavišti Černá louka

Miniatury světových architektonických perel je možné obdivovat v areálu Miniuni na Výstavišti Černá louka

Pokud děti přestane bavit cestovat po světě, mohou si zastřílet molitanovými míčky z děl na imitaci hradu a zažít skvělý pocit z jeho dobytí. Vydovádět se mohou i na hřišti. S těmi zlobivějšími je možné zajít do Pohádkového sklepa strašidel. Jak ke vstupu do Miniuni, tak do Pohádkového sklepa strašidel i na Slezskoostravský hrad lze využít TRIO kartu, a ušetřit tak na vstupném. „V areálu Miniuni se návštěvníci nejvíce zajímají o zmenšené modely významných světových staveb či stálou expozici modelů evropských hradů a zámků a výstavu historických a současných modelů lodí. Oblíbená je i expozice Po stopách železničáře, která byla otevřena v loňském roce, nebo letošní novinka – expozice Mini American Classic Cars. V Pohádkovém sklepě strašidel mohou návštěvníci zavítat do pěti strašidelných komnat – Pavoučí místnosti, Pekla, na Pirátský ostrov, do Síně plné skřítků a strašidel a do Pohádkové říše. Příjemným zpestřením je i expozice Slet čarodějnic, která je v provozu od srpna loňského roku. Na návštěvníky čeká přes 50 krásných, ošklivých, mladých i starších čarodějnic,“ popisuje Katrin Tomanová z Výstaviště Černá louka, které všechny tři areály provozuje.

Za návštěvu stojí i Slezskoostravský hrad, který nabízí zajímavé programy pro rodiny s dětmi celoročně a letos zde byla otevřena nová stálá expozice Mu­zeum záhad. Na děti i dospělé tu mimo jiné čeká Čertí škola, expozice Permoníků a čertů v podzemí nebo výstava panenek v pracovních vesnických krojích.

Kdo by chtěl mít jako na dlani nejen světové stavby, ale i Ostravu a okolí, nechť vystoupá na věž ostravské nové radnice, která je největší radniční budovou v České republice a zároveň má nejvyšší radniční vyhlídkovou věž (85,6 m). Z vyhlídkové terasy ve výšce 72 m je za pěkného počasí vidět až k pohořím Beskyd a Jeseníků, na Opavsko a do nedalekého Polska.

Do Beskyd, na Těšínské Slezsko a do Poodří jsme se tentokrát nedostali, tak snad někdy příště. A na co se lze těšit tam? Třeba na návštěvu Vagonářského muzea ve Studénce, projížďku na kole po Jantarové stezce nebo výpravu do Archeoparku v Chotěbuzi. Je možné se projít pralesem Minoší, adrenalin do žil poslat na bobové dráze ve skiareálu v Mostech u Jablunkova a v Karviné zažít romantiku při jízdě kočárem taženým koňmi. Beskydy pak nabízejí téměř neomezené sportovní aktivity jak v létě, tak i v zimě. A nejsou to jen obligátní turistika, cyklistika nebo lyžování – na Žermanické a Těrlické přehradě je možné provozovat vodní sporty a v jízdárně Morávka zase vyzkoušet jízdu na koních. Je toho sku­tečně hodně, co na rodiny s dětmi v Moravskoslezském kraji čeká…

Foto: Jiří Zerzoň, Výstaviště Černá louka, CzechTourism, Michal Málek / České dráhy


Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: CzechTourism

Zahraniční odborníci na cestovní ruch poznali Karlovarský kraj

První velká incomingová akce na podporu návštěvnosti České republiky po pandemii covid-19. Tak vnímají odborníci na cestovní ruch z celého světa Czech Republic Travel Trade Day (TTD) 2022. Ve spolupráci s Destinační agenturou Živý kraj ho uspořádala...

Číst více
Foto: DMO Český Krumlov Region

Web destinace Český Krumlov Region uspěl ve Zlatém erbu

Webové stránky destinace Český Krumlov Region zabodovaly jako jedny z nejlepších v republice v soutěži Zlatý erb. V kategorii měst a obcí se umístily na druhé příčce v rámci Ceny místopředsedy vlády pro digitalizaci za nejlepší turistickou prezentaci. Ocenění se předávala...

Číst více