
Co mají společného koně a perník? Je to Pardubický kraj, kde se obojí zabydlelo. Při toulkách tímto regionem narazí rodiny s dětmi na koně téměř na každém kroku a město, které dalo kraji jméno, má dokonce koně ve svém znaku.
Není náhodou, že nejstarší hřebčín v České republice se nachází v Kladrubech nad Labem, největší dostih evropského kontinentu je Velká pardubická steeplechase a že muzeum koní je právě ve Slatiňanech. Kromě toho se zde v posledních letech hojně rozvíjejí jezdecké stezky a regionem dokonce prochází tzv. páteřní jezdecká stezka, která začíná ve Vídni. Pardubický kraj je ale zaslíben i dalším sportům. Především právě rodiny s dětmi v zimní sezoně ocení zdejší lyžařská střediska. V Dolní Moravě pod Králickým Sněžníkem, v Bukové hoře v Orlických horách nebo v Železných horách, tam všude jsou na začínající lyžaře perfektně připraveni. „Samozřejmostí je půjčování vybavení pro malé lyžaře a lyžařské školy. Navíc ve střediscích pořádají akce, při kterých se děti vyřádí jak na lyžích, tak na sáňkách nebo třeba na bobové dráze,“ říká ředitelka Destinační společnosti Východní Čechy Alena Horáková a dodává: „V létě bývají cílem rodin s dětmi zámky, hrady a ostatní památky, kde je navíc kromě prohlídky i program pro děti. Oblíbeným výletním místem je i Perníková chaloupka v Rábech u Pardubic.“
Svojanov, jediný hrad u nás, v jehož architektuře se mísí gotika s empírem
|
V Perníkové chaloupce sídlí Muzeum perníku, ve kterém se každý cítí jako Jeníček nebo Mařenka a setká se s opravdovou Ježibabou. Program je podle provozovatele muzea přizpůsoben návštěvníkům. „Chceme, aby se děti zamyslely nad etickými aspekty Pohádky o perníkové chaloupce, pro dospělé je pak zajímavá reakce dětí při komunikaci s průvodcem a další informace o historii perníkářského řemesla a fenoménu zvaného pardubický perník. Málokdo třeba ví, že v 18. století si lidé dělali z Pardubic kvůli perníku legraci, a že se tak původně jmenoval humoristický časopis s vtipy,“ vysvětluje Luděk Šorm z Perníkové chaloupky. Po prohlídce Perníkové chaloupky mohou rodiče i děti navštívit Perníkářskou dílnu Ježibaby, kde mohou obdivovat perníkářku při práci u pece a výrobu perníku si děti určitě rády vyzkoušejí. „Celý program je koncipován jako zážitkový, a tak prohlídka končí v Pekle pod Perníkovou chaloupkou, kde čert vyzývá Ježibabu, aby strčila do pece Jeníčka a Mařenku, neboť ‚kdo lže a krade, do pekla se hrabe‘,“ dodává.
Na hrad za Arabelou
Nedaleko od Perníkové chaloupky se nachází hrad Kunětická hora, kde se točila slavná Arabela. Pozdně gotický hrad slavného rodu Pernštejnů vznikl přestavbou starého opevnění na přelomu 15. a 16. století. Výrazně jej poničila švédská vojska a v minulém století byl hrad dokonce plných dvacet let nepřístupný – od roku 1973 do roku 1993. Dnes se v hradním areálu často konají různé dobové akce jako řemeslný jarmark, sraz sokolníků či ukázky historického šermu. V provozu je také výborně vybavená lukostřelnice. V Pardubickém kraji mohou rodiny navštívit i další tajemný hrad – Svojanov, což je jeden z nejstarších královských hradů v České republice. Vypíná se nad údolím řeky Křetínky a je to zároveň jediný hrad v republice, v jehož architektuře se mísí gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím.
Dechberoucí výhledy nabízí Stezka v oblacích pod vrcholem Králického Sněžníku
|
Zajímavý je prohlídkový okruh, který nabídne pohled do života na hradě ve 2. polovině 19. století. Místnosti jsou zařízeny tak, aby podávaly co největší představu o tom, jak se na hradě skutečně v minulosti žilo. Druhý prohlídkový okruh návštěvníky zavede do podzemních prostor se stylovou mučírnou a do goticko-renesančního domu zbrojnošů. Tam se bude líbit především klukům, protože zde budou moci obdivovat zbraně – sekyry, halapartny, cepy s ostrými hroty nebo kopí se železnými špicemi. Nelze přehlédnout ani nejrůznější zbroje či kroužkovou košili, kterou tvoří 16 000 kroužků. Dívkám by se zase mohly líbit ukázky starých her, které sloužily zbrojnošům k zábavě. Prohlédnout si mohou vyřezávané šachy či karty natištěné na ručním papíře.
Stezka, která zavede zájemce až do oblak
„Jako v pohádce si budou děti připadat při návštěvě Souboru lidových staveb Vysočina na Veselém Kopci – kouzelné chaloupky je přenesou třeba i do pohádky Lotrando a Zubejda, která se tu natáčela,“ doporučuje Alena Horáková návštěvu skanzenu, který byl otevřen už v roce 1972. Vedle staveb a dalších exponátů je muzeum zaměřeno také na technické památky a výrobní zařízení. Nacházejí se zde stavby původní i ty přenesené. Bez zajímavosti není, že v průběhu roku pořádají na Veselém Kopci spoustu zajímavých akcí, nejvyšší návštěvnost má skanzen hlavně během Vánoc a Velikonoc.
 |
 |
Zážitkový program čeká rodiče s dětmi v Perníkové chaloupce v Rábech u Pardubic
|
Zážitkový program čeká rodiče s dětmi v Perníkové chaloupce v Rábech u Pardubic
|
Opravdovým bonbonkem Pardubického kraje je ale Stezka v oblacích pod vrcholem Králického Sněžníku v Dolní Moravě, která byla otevřena loni v prosinci. Nachází se v nadmořské výšce 1 116 metrů a je vysoká 55 metrů. „Výhledy z ní jsou opravdu dechberoucí. Děti i dospělí se k ní dostanou bez problémů lanovkou a na vrchol pak mohou dojít po pohodlném dřevěném chodníčku, který je vhodný i pro kočárky či invalidy,“ doporučuje Alena Horáková.
Za parními stroji do Mladějova
Milovníci vlaků, mašin a lokomotiv by určitě měli zavítat do Průmyslového muzea v Mladějově na Moravě. Zhruba na půli cesty mezi Českou a Moravskou Třebovou byla na sklonku první světové války vybudována jedenáct kilometrů dlouhé mladějovská úzkokolejka o rozchodu 600 mm. Svému účelu, tedy k dopravě lupku a uhlí, sloužila až do rušení dolů a uzavření šamotky v roce 1991. Na trati se dvěma výhybnami překonává zpočátku poměrně značné až 15procentní stoupání. Jezdily po ní především parní lokomotivy, kterých bylo celkem šest a sloužily až do roku 1991. Provoz v dole zajišťovaly dieselové lokomotivy upravené pro důlní provoz a vozový park doplňovaly převážně vozíky pro přepravu sypkých hmot, tzv. kipplory. Používaly se zde i důlní vozy pro přepravu ze štol, tzv. hunty a zachovalo se i pět důlních vozů na přepravu horníků ve štolách, tzv. důlní autobusy. To vše mohou v Průmyslovém muzeu vidět i jeho dnešní návštěvníci. Kdysi jezdil na trati také jediný uzavřený vůz pro osobní přepravu, vyrobený v roce 1930. Při ukončení provozu šamotky v roce 1991 z něj zbyla pouze kovová část, nicméně podařilo se jej zrekonstruovat a nyní vozí návštěvníky. V mladějovském muzeu se ale lidé mohou svézt i dalšími historickými vlakovými soupravami. Když budou mít štěstí, uvidí přímo v akci mohutnější, větší a výkonnější lokomotivu č. 5 z roku 1929. Při cestě vláčkem pak mohou posoudit, jak si i přes svou vyšší hmotnost a rozvor poradí s ostrými oblouky a nerovnostmi mladějovské trati. Atmosféru dob minulých mohou malí i velcí okusit také při projížďce v historickém autobusu Praga RN z roku 1946.
Výprava do Afriky s Emilem Holubem
I obdivovatelům africké přírody vychází Pardubický kraj vstříc. Díky svému rodákovi, proslulému cestovateli Dr. Emilu Holubovi, kterému je věnován památník v Holicích. Unikátní expozici tvoří multimediální prostor s domorodou vesničkou, savanou a funkčními Viktoriinými vodopády. Expozice má návštěvníkům zprostředkovat osobní zážitek z afrických cest Emila Holuba. U dominanty zadního sálu, Viktoriiných vodopádů, se mohou rodiny posadit a dopřát si dvou- až pětiminutový zájezd do Afriky. Uslyší téci řeku Zambezi, povykovat různá zvířata a za zvuku bubnů se přenesou do domorodé vesnice. Ve vodě plavou ryby a nad hlavami návštěvníků létají ptáci. U vodopádu, který tvoří 16 skleněných desek, dopadá na návštěvníky jemná suchá mlha, která představuje kapky odrážející se ze řvoucího kotle Viktoriiných vodopádů.
Oblíbeným cílem rodin s dětmi je i hrad Kunětická hora, kde se natáčela Arabela
|
Z centrálního prostoru muzea je přístup do několika kójí, které představují jednotlivé etapy z cest a života známého cestovatele. V africké savaně se nacházejí vycpaná zvířata včetně Holubova oblíbeného lva Prince. V pracovně Dr. Emila Holuba objeví pozorné oči návštěvníků i několik osobních věcí cestovatele včetně řádů, trofejí a darů od domorodých náčelníků. Malí návštěvníci pak ocení zejména koutek s hrami i hřiště v podobě africké vesničky.
Pokud se rodiny s dětmi rozhodnou v Pardubickém kraji strávit více dní, mohou si ubytování vybrat v celé řadě hotelů a penzionů, které velice pružně reagují na poptávku po speciálních službách pro rodiny. K dispozici mají nejen dětské koutky a hřiště, ale nabízejí i hlídání dětí či animační programy. „Z těch největších hotelových zařízení, která můžeme nazvat baby friendly, mohu jmenovat například hotel Vista na Dolní Moravě nebo hotel Jezerka u Sečské přehrady,“ uzavírá Alena Horáková.
Foto: Relax & sport resort Dolní Morava, Průmyslové muzeum Mladějov, Perníková chaloupka, Mardoko (CC BY-SA 3.0), Karelj (CC BY-SA 3.0) / Wikimedia Commons