
Praha patří k velmi oblíbeným výletním cílům českých rodin. I proto, že jim má opravdu co nabídnout. Ať už jsou to chvíle strávené v přírodě či při sportu, výpravy za poznáním do řady muzeí, nebo příjemně strávené chvilky ve světě malých kostiček. Na Prahu se mohou podívat z výšky díky rozhlednám i několika přístupným věžím, prozkoumat mohou také její historické části anebo podniknout výpravu pod hladinu Vltavy. Vypravit se lze i do světa modelové železnice či obdivovat prehistorické dinosaury na střeše obchodního centra. Kdyby chtěly rodiny s dětmi poznat všechna zajímavá místa určená především malým návštěvníkům hlavního města najednou, týden by jim na to rozhodně nestačil.
Cíl většiny výletů v Praze je jednoznačný – pražská čtvrť Troja a do ní zasazená rozlehlá zoologická zahrada. Ne náhodou se už několik let pražská zoo drží na předních příčkách nejnavštěvovanějších turistických cílů v České republice. A nejen to, v polovině července zveřejnil prestižní cestovatelský server TripAdvisor.com žebříček nejoblíbenějších zoologických zahrad světa, který vznikl hodnocením milionů jeho uživatelů. A Zoo Praha se v něm umístila na čtvrtém místě! Za zvířaty se mohou zájemci vypravit nejen autem, hromadnou dopravou či na kole, oblíbené jsou také přívozy, které návštěvníky od dubna do října převezou z Podbaby do Podhoří. Odtud se dá do zoo dojít bez problémů pěšky. Zajímavý zážitek nabízí také cesta po Vltavě. Nalodit se rodiny s dětmi mohou buď na Rašínově nábřeží, nebo u Čechova mostu. Z přístaviště parníků v Troji je to potom ke vchodu do zoo jen o něco málo víc než kilometr. Procházkou mezi výběhy mohou děti i dospělí se zvířaty strávit celý den, pokud se těm nejmenším nebude chtít šlapat do kopce, není problém se do horní části zahrady nechat vyvézt lanovkou. Naskytne se zajímavý pohled na spodní část zahrady z výšky. Pro rodiny s dětmi má zoo připravené rodinné vstupenky, ti, kdo by si chtěli výlet za zvířaty zopakovat během roku častěji, si mohou pořídit roční permanentky. Zoo je velmi oblíbeným cílem i samotných maminek s malými dětmi, které jsou ještě v kočárku. S ním se dostanou úplně všude, a pokud se dá předpokládat, že nejmenší členové rodiny budou po dlouhé procházce mezi zvířecími výběhy unaveni, mohou si pro ně rodiče zapůjčit speciální vozík. Děti do tří let mají navíc do zoo vstup zdarma.
299 schodů nebo výtahem
Zdarma se mohou malé děti do 6 let podívat i na Petřínskou rozhlednu. A dokonce nemusí ani po svých vyšlápnout všech 299 schodů. Až nahoru je také zdarma vyveze výtah. Pak už se nejen děti, ale i dospělí mohou porozhlédnout po dominantách Prahy a za pěkného slunečného počasí je prý vidět i České středohoří či Krkonoše. Petřínská rozhledna se v loňském roce s návštěvností 557 000 osob v žebříčku nejnavštěvovanějších českých turistických cílů probojovala až do první desítky. Možná ještě větším lákadlem hlavně pro děti je ale nedaleké bludiště. „Rodinám s většími dětmi doporučujeme prohlídku bludiště i Petřínské rozhledny ve večerních hodinách. Obojí je otevřeno do konce září až do 22.00 hodin. Nádherný výhled na rozsvícenou Prahu jako na dlani a příjemná procházka parkem s možnou návštěvou zábavného bludiště určitě stojí zato. Návštěvníci se mohou k oběma atrakcím na petřínský kopec nechat vyvézt lanovou dráhou, která i v opačném směru jezdí až do 23.30 hod.,“ upozorňuje Viktorie Králová z Muzea hlavního města Prahy. Ve večerních hodinách má návštěva bludiště i další plus. Před pokladnami nejsou fronty a mezi zrcadly se dá zábavně bloudit, protože ten správný požitek nekazí dříve příchozí návštěvníci, kteří by svou chůzí prozradili cestu.
Na první kolej přijíždí vlak do Ostravy…
Speciální rodinné vstupné pro rodiny 2+1 až 2+4 mají například i v Království železnic. Svět modelové železnice, českých i zahraničních vlaků na Smíchově ale neláká jen rodiny s dětmi. „Vezmeme-li čistý poměr prodaných vstupenek pro rodiny 2+1 až 2+4, na celkové návštěvnosti se podílejí 35 procenty. Dalších 25 procent pak ale činí prodej vstupenek pro děti do 1 metru nebo do 15 let věku. Tyto děti k nám však nemohou samy, šel tedy s nimi jeden z rodičů nebo prarodičů. Individuální návštěvy dospělých či seniorů následně činí 33 procent prodaných vstupenek,“ říká PR manažer Království železnic Rudolf Pospíšil. Podle něj mohou návštěvníci procházet jednotlivé expozice podle toho, co je kde zaujme, nebo využít tzv. Zážitkové mapy. To je soubor otázek na různá témata, přičemž správné odpovědi hledají děti spolu s rodiči v modelových kolejištích. Za správně vyplněné mapy pak mohou návštěvníci získat drobné upomínkové předměty. „Pravidelně také pořádáme sobotní soutěže, opět na různá témata. Děti například soutěžily ve znalosti dopravních předpisů proti Supermanovi nebo rodině Simpsonových,“ dodává Rudolf Pospíšil.
 |
 |
Pohled na Prahu z Petřínské rozhledny je lákavý pro návštěvníky každého věku)
|
Pražské Muzeum LEGA je největším svého druhu na světě
|
Během komentovaných prohlídek, při nichž pracovníci Království železnic upozorňují návštěvníky na zajímavosti expozice a její technické provedení, se malí i velcí nejvíce zajímají o princip jízdy modelových automobilů v kolejištích či hledají odpovědi na otázky související s digitálním řízením provozu kolejišť. Modelová kolejiště se v současné době rozkládají již na ploše 574 m2 a stavějí se dál. Děti milují také interaktivní tlačítka, která spouštějí některé vlaky, ale i lanovky, tramvaje a autobusy. „V letošním roce plánujeme instalaci funkčního modelu kokpitu nejznámější pražské tramvaje – model T3, který bude doplněním již existujícího funkčního kokpitu lokomotivy. V něm mohou návštěvníci vidět i to, jak vypadá srážka vlaku s překážkou na přejezdu z pohledu strojvedoucího,“ doplňuje Rudolf Pospíšil s tím, že samozřejmě běží přípravné projektové práce na výstavbu dalších částí kolejišť.
Svět postavený z kostiček
Jezdící vlaky a nejrůznější interaktivní tlačítka zpestřují prohlídku také v Muzeu LEGA. To pražské je největším muzeem svého druhu na světě a v soukromé sbírce bychom napočítali více než 3 000 exponátů. Ač se to na první pohled nemusí zdát, ve světě kostiček si na své přijdou opravdu úplně všichni – nejmenší děti, teenageři i maminky s tatínky. „Někdo obdivuje piráty, někdo řadu Star Wars, všeobecně oblíbená je expozice Lego CITY, pro holčičky je připraveno Lego Friends. Maminky a tatínkové se nejvíce kochají u modelů z 60. let a u velkých staveb jako je Karlův most, Národní muzeum či Staroměstská radnice s orlojem,“ vypočítává ředitel muzea Jan Vokolek. Samozřejmostí jsou rodinné vstupenky do tohoto ojedinělého muzea a firma spolupracuje i s mnoha benefičními programy, v nichž je možné získat slevu na vstupném. „Naše expozice se stále mění a zdokonaluje. V tuto chvíli máme za sebou velké změny, kdy jsme otevřeli další dětský koutek a připravili jsme pro návštěvníky mnoho nových zajímavých informací o dánské stavebnici. Nejbližší novinkou bude nová interaktivní expozice, kterou plánujeme otevřít v průběhu září,“ dodává Vokolek.
Cesta do pravěku s trilobitem
Pokud si malí i velcí chtějí vyzkoušet, jak se ovládá ponorka, projít se po měsíci barona Prášila nebo se vznést vzhůru na létajícím stroji, pak by při návštěvě Prahy neměli minout Muzeum Karla Zemana nedaleko Karlova mostu na Malé Straně. Muzeum se spolu s dalšími partnery aktivně zapojilo do projektu Praha filmová, který umožňuje návštěvníkům Prahy poznat české hlavní město filmovou optikou. „Rodiny s dětmi tvoří spolu se školními skupinami většinu našich návštěvníků. Rodiče nebo prarodiče totiž často chtějí dětem představit filmy Karla Zemana, které znají ze svého dětství nebo mládí. Muzeum je navíc interaktivní, návštěvníci si mohou trikové postupy, které režisér ve svých filmech používal, vyzkoušet na vlastních fotoaparátech,“ říká manažerka muzea Lenka Lukáčková. Muzeum nabízí rodinné vstupné i speciální balíčky, takže zájemci mohou zkombinovat návštěvu muzea s projížďkou elektrolodí po Čertovce a Vltavě. Vyplouvá se z přístaviště muzea, které navazuje na expozici. Vedle toho mají návštěvníci k dispozici i speciální zážitkové balíčky „Den v muzeu“. Umožňují nejen prozkoumat krásy muzea, ale pod vedením lektorky také natočit třeba vlastní animovaný film, ve výtvarné dílně vyrobit dílko inspirované filmy Karla Zemana či zhlédnout některý ze Zemanových filmů.
 |
 |
Rodiny s dětmi tvoří velkou část návštěvníků Muzea Karla Zemana
|
Do pravěku zavítají rodiny s dětmi v DinoParku na střeše OC Harfa
|
„Celé muzeum je interaktivní, navíc každé rodině s dětmi nabízíme hru Cesta do pravěku, inspirovanou stejnojmenným filmem, na jejímž konci děti najdou a odnesou si vlastního trilobita. Pro starší děti máme připravené tematické křížovky, které zábavnou formou testují znalosti nabyté během návštěvy muzea. V současnosti připravujeme další hru inspirovanou filmem Vynález zkázy. V nově rozšířené části expozice se mohou návštěvníci zvěčnit ve filmech Karla Zemana a výsledné video ihned odeslat na e-mail sobě nebo kamarádům,“ uzavírá Lenka Lukáčková.
Giganti na střeše
Do pravěku zavede turisty nejen Karel Zeman, podrobně prozkoumat každý detail obrů z druhohor lze na střeše obchodního centra Harfa za branami DinoParku. O každém ještěrovi se návštěvníci dozvědí zajímavé podrobnosti, mohou si prohlédnout do detailu propracované modely druhohorních gigantů v životních velikostech či objevit skutečné vykopávky a fosilie v pavilonu Cesta do minulosti Země. K návštěvě láká i 3D kino, kde se promítá film, který diváky zavede pod hladinu oceánů. „Kromě toho se děti se mohou pohoupat na dinosauří houpačce nebo se stát malými archeology na paleontologickém hřišti s ukrytou kostrou pravěkého tvora,“ říká výkonný ředitel DinoParku Milan Choulík s tím, že rodiny s dětmi tvoří v období prázdnin až 80 procent z celkového počtu návštěvníků. „Za rodinu v tomto případě považujeme dva dospělé a dvě děti starší tří let,“ dodává. Už na začátku letní sezony doplnil modely dinosaurů v Praze další ještěr. Jde o model obrovitého therizinosaura, druhohorního teropoda s až metr dlouhými drápy a částečně opeřeným tělem. „Tento 11 metrů velký model je v současné době nejfotografovanější scénou v DinoParku,“ tvrdí Milan Choulík.
Objektů k fotografování je v Praze určitě mnohem víc. Třeba ryby v akváriích pod hladinou Vltavy na Staroměstském náměstí nebo v Mořském světě na Výstavišti. Ale o tom až příště.
Foto: Libor Sváček / Muzeum Karla Zemana, CzechTourism, DinoPark, Muzeum LEGA