
Středočeské památky podle statistiky Národního památkového úřadu ročně navštíví stovky tisíc turistů, nejoblíbenější jsou tradičně Karlštejn, Konopiště či Křivoklát. S dětmi ale do středních Čech nemusejí rodiče jezdit jen za památkami, v kraji najdou také celou řadu muzeí, zábavních parků i dalších zajímavých turistických cílů.
V předvánočním čase hodně lákají skanzeny a muzea v přírodě. Skanzen v Kouřimi je bohužel až do poloviny příštího roku pro veřejnost uzavřen, stejně tak i skanzen Vysoký Chlumec se otevře zase až na jaře. Staré lidové zvyky z období Vánoc a Nového roku tak mohou zájemci poznávat na výstavě s názvem Lidové Vánoce v Polabí, která je jako každoročně i letos umístěna do celého areálu Polabského národopisného muzea v Přerově nad Labem. V interiérech všech chalup mohou rodiče s dětmi poznávat život našich předků a seznámit se se starobylými zvyky a obyčeji, které lidí v Polabí dodržovali v čase adventu a v období od vánočních svátků až do Tří králů. Výstava začíná starodávnými přástkami a dračkami s podvečerním besedováním, jsou v ní znázorněny tradiční obchůzky barborek a lucek i mikulášský průvod s nadílkou.
Vánoce v Polabském národopisném muzeu v Přerově
|
V domě se zabydleli skřítci, poletují tu elfíci, peče tu Koláčová dušinka, vlnu motá Klubíčková babička, svůj domov tu našel Vodník přehradní, v čarodějné chýši se už míchá lektvar a dokonce sem přiletěl drak a přiklusala luční kobylka,“popisuje autorka. Pohádkovou zemi navštěvují hlavně předškolní a školní kolektivy, často se sem ale děti vracejí i se svými rodiči či prarodiči. „Mnoho dětí se opakovaně vrací i v dospělém věku,“dodává Vítězslava Klimtová.
V jedné z chalup se návštěvníci ocitnou doslova uprostřed příprav na Vánoce v polabské lidové kuchyni a mohou vypozorovat, co se nakupovalo na předvánočních trzích. Štědrovečerní věštby a pověry či „devatero jídel“ včetně štědrovečerního koledování čekají na návštěvníky ve Staročeské chalupě. Chalupy v dolní části skanzenu pak ukazují, jak trávili vánoční svátky naši předkové před sto lety a vánoční výstava končí ve staré škole tříkrálovou koledou. Během procházky skanzenem si mohou děti i dospělí prohlédnout také mnoho starých lidových a kostelních betlémů z muzejních sbírek a vedle toho i současné betlémy z nejrůznějších materiálů, ukázky starých i novodobých vánočních dekorací a také návody na výrobu vánočních ozdob a drobných dárků. Zvláštní část výstavy tvoří velká a soustavně rozšiřovaná kolekce papírových vystřihovacích betlémů a vánočních pohlednic.
Skluzavkou do dolu
Nezapomenutelné zážitky, ale ze zcela jiného „soudku“ nabízí během celého roku Hornické muzeum v Příbrami. Konkrétně v části Příbrami nazvané Březové Hory. Skutečným technickým unikátem je zde podzemní vodní kolo o průměru 12,4 metru, které mohou rodiče s dětmi obdivovat v dole Drkolnov. Do provozu bylo poprvé uvedeno roku 1850, aby z podzemí odčerpávalo vodu. Původní dřevěná konstrukce byla koncem 19. století nahrazena kovovou a obyvatelům Příbrami sloužilo kolo až do 60. let minulého století, kdy pomáhalo zásobovat město pitnou vodou. Turisté mají možnost si jej na vlastní oči prohlédnout od roku 2003 společně s dalším unikátem, který se bude líbit především dětem: speciální skluzavkou, dlouhou přes 50 metrů a horníky nazývanou úpadnice. I takto se lze originálně a s troškou adrenalinu dopravit do podzemí dolu Drkolnov. Ovšem pozor, výlet do Hornického muzea mohou podniknout jen děti starší šesti let. Těm mladším není z bezpečnostních důvodů vstup povolen.
Do podzemí dolu Drkolnov lze sjet po 50metrové úpadnici
|
Na Březových Horách je ale dolů víc. Například Ševčinský či další dva s poetickými jmény Vojtěch a Anna. Šachetní věž Ševčinského dolu postavená v roce 1879 zájemcům po prohlídce podzemí umožní pěkný výhled do okolí. Ale nejdříve musejí vystoupat k jejímu ochozu, tedy 37 metrů nad zem. Vidět z něj lze nejen na Březové Hory a jejich okolí, ale i na vláček, který po úzkokolejné trati zdolává čtvrtkilometrovou trasu mezi Ševčinským dolem a Dolem Vojtěch. Ten se do historie světového hornictví zapsal v roce 1875, kdy právě tady lidé poprvé dosáhli hloubky jednoho kilometru pod povrch země. Co by to ale bylo za prohlídku hornického muzea, kdyby se malí a velcí nepodívali pod zem? Velkým lákadlem je procházka 330 metrů dlouhou historickou vodní štolou Anna z 18. století, kterou lze dojít až na důl Anna. Odtud je pak možné pokračovat dalším důlním vláčkem, který jezdí 260 metrů dlouhou Prokopskou štolou a zajíždí až k efektně nasvícené jámě hluboké plných 1 600 metrů.
Návštěvníci, kteří si chtějí prohlídku okořenit kapkou adrenalinu a na vlastní kůži okusit pocity fárajících horníků, se mohou pod zem dostat speciálním výtahem. Na závěr výletu pak lze doporučit zastávku na odvalu Ševčínského dolu, kde si lze nasbírat geologicko-mineralogické vzorky. Na památku zajímavé cesty pod zemský povrch.
Pohádková země plná skřítků a víl
Naopak spíše menším dětem a mladším školákům lze doporučit návštěvu Pohádkové země v Pičíně, který leží kousek od Příbrami. Na své si zde přijdou ale i všichni milovníci roztomilých skřítků, draků, víl, vodníků a dalších pohádkových postaviček. Pohádkovou zemi i všechny její obyvatele vytvořila spisovatelka, malířka a ilustrátorka Vítězslava Klimtová a děti i dospělí do ní mají dveře otevřené každý den. „U nás se děti přestávají bát. Máme u nás draky tak hodné, že umějí mluvit či zpívat.
Zejména menším dětem lze doporučit návštěvu Pohádkové země v Pičíně
|
Děti si je hladí a krmí malinami. Nikdo se u nás nemračí, naopak učíme děti, aby na ty malé skřítky, které u nás vidí ve skutečnosti, byly hodné,“ říká Vítězslava Klimtová. Cílem Pohádkové země je děti nejen pobavit, ale také je naučit chovat se pěkně k přírodě i k sobě samým. „Udělala jsem si vlastní svět, a teď sem chodí lidé a radují se stejně jako já.
Auta historická a sportovní
Do Středočeského kraje mohou vyrazit i milovníci rychlých nebo historických vozů. K návštěvě láká nejen ŠKODA muzeum v Mladé Boleslavi, ale také Muzeum sportovních vozů Lány. Mladoboleslavské muzeum provede návštěvníky historií značky – ke každému vozidlu se zde váže zajímavý detail nebo příběh. Do historických výrobních hal továrny se podařilo nashromáždit zhruba 340 položek, mezi nimiž převažují osobní vozy sériové výroby, závodní speciály a prototypy, několik desítek motorů, čtyři motocykly a jedno kolo. „V expozici na děti čekají zábavné prvky, jako je například interaktivní herní stůl ŠKODA Lab, v technické galerii pak funkční model klikové hřídele, v čítárně jsou k prolistování dětské knížky, zhlédnout mohou i film Krtek a autíčko. Pro nejmenší jsou k dispozici odstrkávadla v podobě vozů ŠKODA. Děti mohou navštívit i výrobní provozy firmy v doprovodu rodičů od 6 let a jako školní skupina od 12 let. Kromě prohlídky expozice muzea jsou pro děti připravené i kulturní a zábavně naučné akce, které pravidelně pořádáme,“ říká Blanka Dürrová ze ŠKODA Muzea. Muzeum nabízí zajímavé prohlídky pro děti všech věkových kategorií. Průvodcem dětí v muzeu je dvojice maskotů ŠKODA Laura a Klement, která děti zve k dobrodružné cestě po muzeu a k plnění různorodých úkolů vztahujících se k expozici. Kromě toho mají děti k dispozici i speciálně připravené pracovní listy, které si mohou vyzvednout na recepci muzea či stáhnout z jeho webu.
ŠKODA muzeum láká na 340 exponátů provázejících historií automobilky
|
Za sportovními vozy se rodiny mohou vydat i do Lán, zdejší sbírka čítá zhruba stovku exponátů. Tvoří ji závodní a sportovní vozy od 20. let minulého století až po současnost. Mezi nejstarší vozidla patří Ford „T“, který byl vyroben v roce 1914. K vidění jsou také modernější okruhové a soutěžní speciály. Velké lákadlo pak představují formulové vozy. Návštěvníci si mohou prohlédnout formule od roku výroby 1967 až po současnost: například F1 stáje Lotus, formule americké série IRL, formule F3 nebo formule Easter.
V Mirakulu láká podzemí i Vodní svět
Středočeský kraj ale nejsou jen hrady, zámky a muzea. V létě se stále častějším cílem výletů rodin s dětmi bez ohledu na jejich věk stává například Park Mirakulum v Milovicích. Ten má ale otevřeno jen od dubna do konce října. Nicméně rodiče a děti tvoří podle Jiřího Antoše, majitele a provozovatele Parku Mirakulum, plných 99 procent návštěvníků parku. „To zbylé procento tvoří senioři, kteří k nám často jezdí na hromadné výpravy, anebo účastníci firemních akcí,“ dodává. Na deseti hektarech lze za pěkného počasí strávit celý den plný zábavy a her.
Návštěvníci Parku Mirakulum oceňují v parném létě Vodní svět
|
Dětem i rodičům se hodně líbí Vodní svět, oáza s mnoha prvky pracujícími s vodou jako živlem, zájem budí i úzkokolejná železnice, která Mirakulum propojuje se sousedním Tankodromem, a hlavně v letních parných dnech je populární lesní zóna s lanovými cestami v korunách stromů. „Hojně jsou využívané i piknikové louky, kam si rodiny mohou umístit deku a na chvíli si odpočinout či relaxovat,“ dodává Jiří Antoš. V příští sezoně se dvojnásobně rozšíří herní zóna v lese a provozovatel chystá i nové herní prvky, například podzemní chodby, které patří pro děti i rodiče k těm největším magnetům. „Rozroste se i nabídka gastroprovozů a kromě toho se snažíme zlepšit a zkvalitnit celý park. Pracujeme na snížení prašnosti, zlepšení informačního systému, chtěli bychom taky vysadit stovky nových stromů a keřů, zastínit další prostor a celkově zlepšit dosavadní nabídku,“ uzavírá Jiří Antoš.
Foto: Pohádková země, Park Mirakulum, Hornické muzeum Příbram,
ŠKODA Muzeum a Pazuzu / Wikimedia Commons