
Foto: Shutterstock.com
Letní tábory
Vynucený pobyt dětí s rodiči měl hned dvě tváře. Rodiny na sebe měly nečekaně mnoho času, vzájemně se více sžily – a poznaly, že je jim spolu dobře. Na druhé straně leckde zafungoval i ponorkový efekt. Budou si chtít od dětí odpočinout, nebo je budou radši chránit pod svými křídly? Miroslav Topinka, jednatel CK Topinka, specializované na dětské tábory, k tomu říká: „Dva měsíce byla poptávka po táborech téměř na nule. Po oznámení vlády o podmínkách konání táborů dne 15. 5. 2020 se poptávka výrazně oživila, ale zatím nedosáhla úrovně minulého roku. Přestože před vypuknutím krize byla poptávka výrazně vyšší než v minulých letech, stále nejsme na prodejních číslech z roku 2019 a tempo zatím nenasvědčuje zvýšenému zájmu o tábory.“ Přestože vzhledem k náročnějším hygienickým požadavkům je disponibilní kapacita táborů menší, nabídka volných míst na internetu byla i po první červnové dekádě docela široká. Více obsazené byly nadto srpnové než červencové termíny – jakoby rodiče chtěli s táborem počkat, až se zaběhne, nebo si už preventivně zajistili začátek prázdnin jinak. Takže letos lze u táborů očekávat jistý propad. I proto, že někteří rodiče na to ani nemají peníze. A některým pomohlo i to, že se jim změnily podmínky pro hlídání dětí – home office mnohde s karanténou neskončil.
Doma nejlépe
Z různých průzkumů pro agenturu CzechTourism i jiné subjekty vyplývá, že si letos dovolenou až třetina lidí, kteří obvykle cestují, odepře, respektive ji stráví ve vlastní režii, ať už na svých rekreačních objektech, nebo u příbuzných a známých. Kvůli pocitu bezpečí – i kvůli financím. A také proto, že si nejsou jisti tím, jak bude v praxi vypadat kvalita, rozsah a komfort služeb při zvýšených hygienických opatřeních. Nicméně nezanedbatelná část příznivců dovolené u moře uvolnění cestování využije, rodiny především tam, kde to znají. Důležité budou reference v médiích a hlavně zkušenosti těch, kdo se rozjedou jako první.
Kdo už měl koupeno
Letos byla paradoxně nejlépe rozběhnutá sezona prodejů first minute. Jenže pak přišel šok a dva měsíce vakua. Měnily rodiny knihování? Nejjednodušší to měly u cestovek, které organizují jak zahraniční, tak i domácí pobyty. Kamila Marvalová z CK TIPATOUR zájezdy konstatuje: „Vzhledem k nejasnostem na případná požadovaná opatření při návratu ze zahraničí (PCR test, karanténa), ale i masivní reklamě v médiích, doporučující prožití letošní dovolené v tuzemsku, jsme zaznamenali zvýšený zájem o změnu již objednaných zahraničních pobytů vlastní dopravou (např. Slovensko, Maďarsko, Chorvatsko) na pobyty v tuzemsku právě u rodin s dětmi, a to hlavně na první polovinu prázdnin. Nové rezervace tuzemských pobytů jsme zaznamenali ihned po oznámení plánovaného otevření tuzemských ubytovacích zařízení.“ Rodiny se dvěma a více dětmi, které vědí, že velkých pokojů vhodných pro společné ubytování rodin není v tuzemských ubytovacích zařízeních mnoho, si podle Marvalové své pobyty objednávají raději v předstihu. U rodinných pobytů prý zatím v množství rezervací „vedou“ pobyty v jižních Čechách a na jižní Moravě.
Největší specialista na domácí zájezdy, příp. středoevropský prostor, CK Atis, velké změny knihování neregistroval. Obchodní ředitel Petr Krč konstatuje: „Chorvatsko vlastní dopravou se obvykle prodává hlavně až ve druhém čtvrtletí, takže nebylo co překnihovávat. Prodané pobyty v Maďarsku rodiny přesunuly v cca 15 %, prodané pobyty na Slovensku rodiny neruší. Poptávka po domácím cestovním ruchu se ve větší míře zvyšuje novými rezervacemi. ATIS operativně navýšil kapacity o cca 30 %. Přidali jsme rovněž více pobytů ve městech (Praha, Brno, Olomouc, Ostrava). Máme tedy v nabídce zatím dostatečný počet pokojů v cca 300 pobytových místech.“
Omezení školy v červnu
Některé rodiny využily nečekané „prázdniny“, resp. home learning, k rekreačnímu pobytu i v červnu, ale zdaleka ne masově. Petr Krč ještě začátkem června konstatoval: „Rodiny s dětmi poptávají domácí pobyty v červnu pouze o víkendech. Je to ale velmi pozvolné.“ Podobně to vidí Roman Šikuta – Régio Internet marketing (portál www.chata.cz): „Oproti červnu 2019 máme pokles prodeje cca o 20 procent. Je to dáno jednak rušením pobytů v březnu a také obavou některých klientů, že je ještě brzy po hlavní vlně epidemie.“ Kamila Marvalová měla v téže době jinou zkušenost: „Na druhou polovinu června už máme řadu objednávek na tuzemské pobyty pro rodiny s dětmi (jak s předškoláky tak i školou povinných).“ Začátkem června ovšem chuť vyjet do přírody brzdilo i nepříznivé počasí, a to už od května. Návrat teplých dnů a začínající houbařská sezona jsou inspirací, až na to, že ne každý si může dovolit platit více pobytů – a prázdniny jsou dlouhé.
Být trochu „jako doma“
Rodiny s dětmi letos jednoznačně dávají přednost vlastní dopravě a pobytu v takovém ubytovacím zařízení, kde jsou jen samy nebo se svými přáteli, nebo volí alespoň menší penziony. A také ty kapacity, kde to už znají a mají k provozovatelům důvěru. Což platí ve velké míře i o pobytech u moře, například v Chorvatsku. I oblíbené pobyty v Maďarsku měl Atis vyprodány na 40 % již ke dni otevření hranic. Naprosto jednoznačně se ale projevila důvěra v nejen geograficky nejbližšího souseda – Slovensko. Petr Krč konstatoval: „Reakce na uvolněné hranice Slovenska je několikanásobná. ATIS i v této destinaci navýšil kapacity. K dispozici máme 120 pobytových míst. I přes navýšení kapacit byla vyprodanost v den otevření hranic již cca 40 %.“
Winners = chaty a chalupy
Chaty a chalupy letos zažijí konjunkturu. Počínaje těmi nekomerčními – leckteří chalupáři si už v červnu museli dělat harmonogram, kdy mohou kterým známým vyhovět, a přijmout je. Na komerční bázi tomu bylo nejinak. Roman Šikuta z Régio Internet marketing vysvětluje: „S nástupem krize v březnu prodej pobytů klesnul cca na 14 dnů na úplnou nulu a také došlo k velkému rušení pobytů v měsících duben – červen nebo pobytů na Slovensku z obavy před problémy s cestováním. Začátkem dubna se začal prodej docela razantně oživovat (s informacemi, že dovolená v Česku možná zůstane jedinou alternativou) a např. v květnu jsme již změřili dvojnásobný prodej pobytů oproti květnu 2019. Klienti mají zájem zejména o srpen, ale i červenec. Ty nejlepší objekty, zejména s bazénem v hezkých lokalitách, jsou na 95 % vyprodané. Se snižující se atraktivitou objektů se zvyšuje pravděpodobnost, že klient nějaký vhodný termín může zarezervovat. Dále letos pozorujeme zajímavý jev. Klienti jsou ochotní za týdenní pronájem chaty dát klidně i dvojnásobek než dříve. Je to dáno tím, že našetřené a plánované rodinné finance na zahraniční dovolenou jsou ochotni utratit v Česku za kvalitní objekt. Celkově bych řekl, že poptávka nyní převyšuje nabídku.“ Marek Meitner z agentury Tourtrend potvrzuje: „Po krátkém, asi dvoutýdenním výpadku v březnu, se poptávka prudce zvýšila a v dubnu a květnu je až o 100 % vyšší než v předchozích letech. Na celkové hodnocení je nyní ještě brzo, ale předpokládáme, že sezona bude celkově lepší.“
Zvýšené poptávce po chatách a chalupách letos vychází vstříc i zvýšená kapacita. Roman Šikuta k tomu říká: „Zvýšil se také zájem majitelů objektů nabídnout svůj objekt k pronájmu. Oproti předchozím obdobím jsme zaznamenali cca 30% nárůst zájmu.“ Podobné zkušenosti má i Marek Meitner: „Ochota majitelů pronajímat je letos vysoká. Každý touží ukrojit z toho koláče poptávek co největší díl. V této souvislosti nás těší, že naši ubytovatelé nepodlehli tlaku na zdražování a prakticky nikdo nezvýšil ceny.“
Nízkonákladová dovolená – a současně dovolená v přece jen rodinnějším prostředí – se realizuje také v penzionech a apartmánech. Zatímco Marek Meitner zaznamenal jen naprostou převahu poptávky po chalupách, Roman Šikuta konstatuje: „I v poptávce po penzionech/apartmánech, vhodných pro rodiny s dětmi, se letos projevuje nárůst. I zde platí zcela totéž jako u chat a chalup. Hodně poptávané jsou objekty s bazénem.“ A na závěr Roman Šikuta dodává: „Investice do rekreačního objektu v Česku nebo na Slovensku je dobrou investicí: bezpečně uložené peníze a dobrá a jistá návratnost. Při spojení s profesionální agenturou je pronájem pro majitele poměrně snadný.“