Článek by rovněž mohl nést název „Vše, co jste chtěli vědět o kategorizaci organizací destinačního managementu, a nebáli jste se zeptat“. Přinášíme totiž odpovědi na nejčastější dotazy, které k tomuto kategorizačnímu projektu Ministerstva pro místní rozvoj ČR a agentury CzechTourism padaly na nedávné sérii školení v regionech či na listopadové COTakhle snídani na toto téma.

Na úvod připomeňme, že hlavním cílem projektu je nastavit pravidla pro činnost organizací destinačního managementu (DMO) v Česku, a tím zkvalitnit a zefektivnit výkon činností v této oblasti a přispět ke zvýšení kvality marketingových aktivit realizovaných na domácím i zahraničním trhu. Zjednodušeně řečeno je cílem certifikace vyřadit ze systému „profesionální žadatele“ o podporu z veřejných zdrojů a naopak nasměrovat peníze k organizacím, které služby v oblasti destinačního managementu opravdu realizují.
Problematika kategorizace DMO byla diskutována na listopadové COTakhle snídani
|
Navržený systém DMO je čtyřstupňový, resp. představuje pyramidu, na jejímž vrcholu stojí národní DMO (která jediná nepodléhá certifikaci dle této normy), na nižších stupních pak organizace krajské, oblastní a lokální. Na každé z těchto úrovní příslušejí DMO specifické úkoly související s tvorbou udržitelných produktů cestovního ruchu a propojováním této nabídky destinace s poptávkou po ní. Základním principem, s kterým projekt pracuje, jsou 3K – komunikace, koordinace a kooperace.
Odpovědi na FAQ související s kategorizací
Bude kategorizace/certifikace DMO povinná?
Nebude. DMO však budou k absolvování kategorizace a certifikace motivovány finančně – organizace, která nebude certifikována, nebude moci v budoucnu žádat o podporu z dotačních titulů ministerstva pro místní rozvoj, např. z Národního programu podpory cestovního ruchu v regionech.
Co mi kategorizace/certifikace přinese?
Přínosy projektu pro všechny účastníky jsou popsány v materiálu, na který odkazujeme výše. Zjednodušeně řečeno bude certifikace pro DMO návodem, co by měly dělat. Cenné může být pro DMO i zjištění, jaké činnosti a produkty vyvíjí DMO v sousedních oblastech, což může přispět k vyšší koordinovanosti, resp. lepší kooperaci. To bude ve finále znamenat větší přínosy pro všechny. Certifikace může významně zkvalitnit práci DMO. A kvalitně pracující DMO pak může snadněji a hlavně efektivněji navazovat partnerství a spolupracovat. Díky přístupu k výsledkům průzkumů a studií, které průběžně zpracovává (resp. nechává zpracovat) agentura CzechTourism, může DMO lépe a optimálněji plánovat své aktivity a projekty. Certifikovaná DMO by měla dosahovat lepších výsledků, díky tomu zvyšovat počet přenocování turistů v dané destinaci, a tím pádem i zajistit růst příjmů z turismu. Získání certifikátu pro DMO by mohl kladně zapůsobit i na podnikatele, protože na základě intenzivnější spolupráce mohou vznikat nové podnikatelské příležitosti a zvyšovat konkurenceschopnost destinace. Rezidenti díky tomu mohou profitovat z nabídky nových pracovních míst. Pro veřejný sektor by pak dobře fungující DMO mohla být efektivním nástrojem k dalšímu regionálnímu rozvoji pozitivním směrem.
Musejí kraje zřídit krajskou DMO?
Nemusejí. Kraje mají samosprávnou působnost a záleží pouze na nich, zda své DMO zřídí, či nikoli. Autoři projektu by si nicméně přáli, aby krajské DMO vznikly. Už proto, že DMO by měli řídit opravdoví profesionálové a odborníci na danou problematiku, nikoli úředníci, kteří na věci nemusejí být vždy naplno zainteresováni.
Musí být oblastními DMO pokryto celé území ČR?
Z podstaty věci vyplývá, že ne. Oblastní DMO by měly vznikat tam, kde má rozvoj cestovního ruchu určitý potenciál. Nemá smysl vytvářet oblastní DMO v území, které není pro rozvoj turismu vhodné.
Musejí být účastníky nebo členy oblastní či lokální DMO zástupci subjektů soukromého sektoru?
Ano, oblastní a lokální DMO se neobejdou bez partnerství se subjekty z řad neziskových organizací a soukromého sektoru. Lokální DMO musí mít alespoň 25 aktivních partnerů tohoto druhu, oblastní pak minimálně 50.
Mohou kraje bránit vzniku oblastní DMO, případně oblastní DMO vzniku lokální DMO?
Pokud tyto DMO vznikají zdola, na dobrých základech, přirozenou cestou a z reálné potřeby řízení cestovního ruchu na daném území, neměly by tomu organizace na vyšších stupních bránit. Certifikační komise složená z profesionálů ale bude fungovat jako pojistka, která zabrání certifikaci takových organizací, u kterých je zjevné, že vznikají účelově s cílem pouze čerpat podporu z veřejných zdrojů.
Kde mají brát DMO peníze/zdroje na svou činnost?
Neexistuje závazné pravidlo, jak má být činnost DMO financována. Financování se odvíjí mimo jiné od právní formy každé jednotlivé DMO. Z hlediska autorů projektu je doporučeníhodné, aby lokální a oblastní DMO byly zakládány na spolkové bázi. Spolky jsou dle nového občanského zákoníku flexibilními sdruženími právnických i fyzických osob. Jejich činnost je financována z členských příspěvků. Ve stanovách nově vznikajících DMO by tak bylo vhodné určit několik forem členských příspěvků na základě funkčních a výkonnostních parametrů. V rámci vícezdrojového financování by pak měly DMO disponovat i dalšími vlastními zdroji plynoucími třeba z marketingové spolupráce, provizního systému, vlastní odborné činnosti, provozování infrastruktury cestovního ruchu apod. Doplňkovými zdroji příjmů pak mohou být i dotace, granty či jiné formy podpory z veřejných (krajských i národních) rozpočtů. Kreativitě DMO při získávání prostředků se prostě meze nekladou.
Proč mají lokální a oblastní DMO sbírat statistická data?
Na tuto otázku je jednoduchá odpověď: „Co neměřím, to neřídím.“ Bez relevantních statistických dat není možné měřit efektivitu činnosti DMO, a tím pádem ani řídit cestovní ruch v dané destinaci. DMO se ale nesmí nechat odradit neochotou mnohých podnikatelů poskytovat statistická data. V tomto směru bude třeba ještě velké osvěty.
Graf – Hierarchie organizací destinačního managementu a jejich typická působnost v území

Jak bude certifikace pro DMO finančně náročná?
V právě začínajícím pilotním minimálně tříletém období je certifikace pro všechny DMO zdarma. Po skončení pilotní fáze se uvažuje o zpoplatnění procesu certifikace, protože na straně CzechTourism bude i služba zajišťující pro DMO zpětnou vazbu na jejich činnost. Ve výchozím návrhu jsou ceny za certifikaci od 7 500 do 20 000 Kč, ale opravdu se zatím jedná jen o návrh. Platnost certifikátu ve fázi, kdy už se bude pravděpodobně za certifikaci platit, bude tříletá.
Mohou dva kraje vytvořit jednu společnou DMO?
Ano, mohou, pravidla certifikace to nevylučují.
Může být jedna obec členem dvou lokálních či oblastních DMO?
Ano, obec nemá žádné omezení, kolika DMO může být členem. Zásadní omezení je však v tom, že každá obec může být zařazena do vymezeného území právě jedné DMO, jedná se o zákres do mapy. Spolupracovat však může se všemi.
Systém je postaven na podpoře zdola. Jak bude tato podpora zjišťována?
DMO bude muset povolit zástupcům soukromého a neziskového sektoru, aby se podíleli na směrování DMO, na klíčových rozhodnutích. Proto by lokální a oblastní DMO měla mít ve svých orgánech alespoň 30 procent zástupců právě z těchto sektorů.
Bude se činnost DMO hodnotit?
DMO bude muset v rámci certifikačního procesu podstoupit nezávislé hodnocení spokojenosti partnerů s činností DMO. Dle jednotné metodiky bude zjišťována spokojenost spolupracujících subjektů/partnerů, ale i subjektů, které zatím s DMO nespolupracují. Toto zhodnocení zpětné vazby z činnosti DMO bude však především vhodným výstupem ke zlepšení činnosti a realizovaných aktivit vlastní DMO a nemělo by jakýmkoliv způsobem vstoupit do parametrů spolupráce s jinými DMO.
Jak souvisí kategorizace DMO s Českým systémem kvality služeb?
Všechny certifikované DMO musejí do půl roku od získání certifikace implementovat Český systém kvality služeb a dále jej udržovat.
Kdy bude systém certifikace DMO spuštěn?
Formulář pro podání žádosti o certifikaci by se měl v těchto dnech objevit na webu www.csks.cz. Výsledky prvního kola žádostí by měly být známy v průběhu února tohoto roku. Uzávěrka dalšího kola žádostí bude k 31. březnu 2018.
Kde najdu více informací?
Na webu agentury CzechTourism (www.czechtourism.cz).
Foto: -pmu-
Kam pro detailní informace?
S technickými a dalšími požadavky na DMO v jednotlivých kategoriích se můžete podrobně seznámit v dokumentu, který je zdarma ke stažení například v knihovně materiálů na našem portálu iCOT.cz (www.icot.cz/files/Kategorizace_DMO.pdf).
|