Je libo bunkr, strom, iglú, nebo pokoj zařízený ve stylu slavných filmů? Ubytování na dovolené nemusí být jen utilitární střechou nad hlavou, pod kterou se dá přespat. Může být zážitkem samo o sobě. Zájem o takový způsob ubytování stále roste. A my vám teď přinášíme pár zajímavých tipů na některá z nich.
Tak trochu jiný hotel
Jak se cítí agent 007, jaké to je, když ztroskotá mezigalaktická raketa, a jak proniknout do utajeného klubu plného svébytných rituálů? Deset tematických pokojů, inspirovaných slavnými filmy, nabízí brněnský Hotel Anybody. O ubytovací zařízení se prý jedná z dvaceti procent, ze zbylých osmdesáti procent jde o originální zážitek.
Ubytování je koncipováno jako hra pro páry. „Anybody ‚hry‘, které jsou individualizovány pro každý pokoj, jsou inspirovány slavnými filmy šedesátých let a vychází z principů ‚role play‘. To znamená, že se coby hosté můžete vžít do různých rolí (charakterů), které částečně navazují na náladu daného filmu, a dotvořit si je dle vlastní fantazie. Konkrétněji můžeme říct, že každá ‚hra‘ je vymyšlená přímo pro daný pokoj ve spolupráci s designéry, scenáristy i herními specialistkami a zahrnuje čtyři různé ‚scény‘ uvedené audiem, namluveným profesionálními herci. Pro každou scénu jsou k dispozici určité rekvizity, světelné nastavení pokoje a potencionální úkoly. Každá však zároveň plně vychází vstříc vašim potřebám a je spíše pobídkou k zábavě a zapojení fantazie než nějakou povinností,“ dočteme se na hotelových internetových stránkách.
Jeden z pokojů v Hotelu AnybodyFoto: SIMS FOTO - Simona Smrčková
Podle Adama Vodičky, jednatele společnosti, která hotel provozuje, hosté netradiční způsob ubytování oceňují: „Poměrně dost z našich hostů nám po pobytu píše poděkování za to, že mohli na chvíli opustit ‚ten svět tam venku‘. Sice jsme právě proto Anybody vymysleli a postavili, ale letos je to pro lidi, zdá se nám, opravdu ještě mnohem důležitější než jiné roky. Nejkrásnější a v něčem i nejpřekvapivější jsou pak vzkazy, které nám hosté nechávají po pobytu napsané rukou třeba jen na kousku papíru, který měli zrovna po ruce. Jakoby si v té současné době ještě více vážili toho hmatatelného, co nám tam mohou zanechat, a ne jen virtuálních znaků v mailu,“ oceňuje Vodička.
Navzdory covidu si nemusí naříkat na nedostatek hostů: „Cítíme velký vděk za to, že se nám podařilo zvládnout celou tu dosavadní extrémně náročnou pandemickou situaci.“ Zásluhu na tom má prý celý hotelový tým, dodavatelé a zejména prý právě hosté. „Letos se opravdu mobilizovali, aby zdejší turismus maximálně podpořili. Návštěvnost a zájem jsou od momentu rozvolnění opatření obrovské, takže máme radost a dopředu hledíme s velkou nadějí, že se nám rychle podaří dohnat nemalé ztráty,“ jásá majitel hotelu. Navzdory vysoké obsazenosti se ale stále dají zarezervovat termíny ještě na toto léto. Je to díky postupnému uvolňování termínů, díky čemuž se daří stále nabízet volné kapacity.
Warning: Undefined variable $post_objects in /data/web/virtuals/367104/virtual/www/domains/dragonboatevents.cz/wp-content/themes/komora/single.php on line 98
Venku zuří rány z kulometů, letadla shazují bomby a hrozí nukleární útok. Lidé schovaní v krytu nevědí, co bude dál. Takové hrozby jsou už naštěstí – alespoň v našich končinách – minulostí. Jen jako němí svědkové někdejších neklidných dob zůstaly bunkry. V některých z nich vznikla muzea, jiné zejí prázdnotou a některé se proměnily na zajímavé způsoby ubytování. Stavby, které kdysi působily tísnivě, dnes přináší klid.
Hned z pěti bunkrů původně z druhé světové války si můžete vybrat díky projektu Bunkering. Ubytování v bunkru v sobě kloubí adrenalin i relaxaci v tichu odlehlé přírody. „Největší lákadlo je samotná možnost přespat v objektu, který vznikal za tak dramatických okolností před druhou světovou válkou a jehož původní účel byl natolik odlišný od toho, který jsme mu po osmdesáti letech propůjčili,“ popisuje provozovatel ubytování v bunkrech Richard Matouš a pokračuje: „Každý bunkr je jiný a nabízí svým uzpůsobením nebo polohou jiné možnosti a zážitky. Bunkry v jižních Čechách jsou daleko od civilizace, na samotě. Můžete si k nim zapůjčit elektrickou čtyřkolku pro snadnější přístup. Bunkry 37 a C1 jsou pak na jižní Moravě, kde ráz krajiny a místní tradice, včetně vína, tvoří velmi atraktivní lokalitu pro širokou skupinu návštěvníků. Tyto objekty jsou vybaveny například televizí. Máme také bunkr 67, který je na severu Čech v oblasti Českého středohoří. Tento bunkr nabízí velmi dobrou dostupnost autem a vysokou technickou vybavenost včetně TV, internetu, ledničky a plynového vytápění.“
Interiér bunkru 36BFoto: Bunkering.cz
S návštěvností je Richard Matouš spokojený: „Od června do konce srpna je téměř plně obsazeno. Duben, květen, září a říjen je obsazeno přibližně z poloviny. Máme návštěvníky jak na Vánoce, tak i na Silvestra. Většina reakcí je pozitivní. Komentáře, schované vzkazy, ale i milé fotky například z oslavy narozenin, která na bunkru proběhla. Čas od času se ale setkáme i s negativním hodnocením. Upřímně bych se divil, kdyby to u takto netypického projektu nebylo. Kritika většinou dorazí v případě špatného pochopení zážitku či třeba nevhodného daru. Bunkering rozhodně nechceme pasovat do pozice klasického ubytovacího zařízení. Celý zážitek má svá specifika, s kterými je třeba počítat.“
Aniž by to provozovatelé tušili, systém ubytování je od svého počátku v souladu s dnešními doporučeními hygieniků: „Celý projekt je postavený bezkontaktně. To znamená, že vám přijdou informace k příjezdu a kód k otevření bunkru. S nikým se nemusíte potkat, a tak je i dodržování opatření jednodušší. Tento systém máme již od začátku projektu pro absolutní flexibilitu možnosti příjezdu a odjezdu návštěvníků,“ popisuje Matouš. A šance sehnat ubytování ještě teď v létě prý stále existuje: „Hlavně v našich dvou nejnovějších bunkrech 67 a 36B jsou volné termíny i v následujících dnech. Nové bunkry mají první rok většinou o něco menší obsazenost,“ uzavírá provozovatel.
Warning: Undefined variable $post_objects in /data/web/virtuals/367104/virtual/www/domains/dragonboatevents.cz/wp-content/themes/komora/single.php on line 98
K ubytování slouží i rozlehlý kryt 10-Z v Brně. Vznikl za druhé světové války jako úkryt před leteckým bombardováním, po komunistickém převratu byl ale přestavěn na protiatomový bunkr určený pro místní komunistickou nomenklaturu. Dnes slouží jako expozice pro veřejnost i jako hotel s 54 pokoji. Většina pokojů je vybavena a zařízena dle svého původního využití funkčními dobovými předměty. K nim patří například dobová marodka, kancelář SNB nebo služebna civilní obrany.
Historik a ředitel spolku, který bunkr provozuje, Pavel Paleček, je s návštěvností spokojený: „V sezóně je zájem velký a ví se o nás víc v cizině než v Česku. O bunkru už bylo nejen v BBC, ale i ve španělské, italské a německé televizi. Lidi si zvlášť nyní v době pandemie uvědomili, že každá generace řeší morální dilemata a zajímají se o dramatické situace, které zažívali naši otcové a dědové – kteří občas se svými vnuky přijedou, aby jim řekli, jaké to bylo během studené války.“
Bunkr 10-ZFoto: Petr Nečas, 10-Z
Kromě ubytování si zájemci mohou projít i místní expozici: „Návštěvníci si mohou samostatně projít expozici s 15 projekcemi a vidět stoly, u kterých na Nové radnici v Brně při návštěvě města zasedl Adolf Hitler, ale i všichni čeští prezidenti,“ popisuje Paleček. A pokud byste chtěli noc v brněnském bunkru zažít ještě toto léto, máte prý stále možnost: „Volno je vždy ve všední dny, vyprodané bývají někdy víkendy, když je hezky. U nás je ale pořád hnusně (zima, vlhko, tvrdé úzké postele, hukot vzduchotechniky), takže jde přijet kdykoliv, i když má třeba pršet, u nás to horší už nebude,“ uzavírá Paleček s nadsázkou.
Warning: Undefined variable $post_objects in /data/web/virtuals/367104/virtual/www/domains/dragonboatevents.cz/wp-content/themes/komora/single.php on line 98
Rádi byste odběhli od civilizace, vypnuli veškerá komunikační zařízení, užili si těsné sepětí s přírodou, ale neradi byste spali na tvrdé zemi ve stanu, do kterého zatéká? Pak nejspíš oceníte tzv. glamping. Tento termín vznikl spojením dvou anglických slov – glamorous a camping. Jde tedy o „úžasné kempování“, nebo někdy se můžeme setkat se spojením „luxusní kempování“.
Podle Andrey Holcové ze společnosti GlampingCZ zájem o tento styl ubytování v Česku roste: „Z důvodu nemožnosti cestovat na plné obrátky, možná i ze strachu vycestovat do zahraničí, se klientela snaží vyhledávat alternativní způsoby, jak trávit originální dovolenou právě například prostřednictvím ubytování v různých ubytovacích jednotkách, jako je exkluzivní stan, dřevěný domeček, maringotka, treehouse nebo průhledné igloo. Glamping je určen pro všechny věkové kategorie, pohlaví i náturu. Jelikož většina glampingů nabízí kvalitní sociální zázemí, velmi dobře vybavený interiér je tedy vhodný jak pro dobrodruhy, tak pro ‚lidi z města‘. Není to klasické ‚stanování‘ nebo přežití v přírodě, jedná se spíše o relax a možnost zažít volnost a krásu místní krajiny.“
Místa pro glamping jsou podle Holcové vybírána pečlivě, aby splnila možnost odpočinku v ničem nerušené přírodě. „Maringotky jsou většinou umístěné na loukách s krásným výhledem nebo naopak hluboko v lese. Například náš Tiny house a Safari stan jsou umístěny téměř kilometr od sebe v soukromé oboře Kněžičky, kde volně pobíhají daňci a mufloni. Domečky na stromech se nacházejí většinou na okraji lesa či u rybníků, kde je možnost rybaření. Průhledné kopule igloo například u někoho na soukromé zahradě. Bohužel některá glampovací místa jsou napojena na kempy či jsou na okraji rušného pozemku z důvodu přívodu elektřiny,“ popisuje Holcová.
Glamp U Rozmařilého námořníkaFoto: Jakub Bittner, iN Momento
Rostoucí zájem o „glampování“ potvrzují i další provozovatelé glampingu. Například Markéta Skalná z Glampu U Rozmařilého námořníka na Bruntálsku: „Stany jsou plně obsazeny téměř celou dobu, z takovéto návštěvnosti jsme nadšení a mile překvapeni. Letošní sezona je naše první a takový zájem jsme nečekali,“ říká Skalná s tím, že vybavené stany s postelemi dávají určité pohodlí a zároveň zachovávají kouzlo stanování v přírodě. „Jsou tedy ideální pro rodiny s (menšími) dětmi; pro lidi, kteří nemají s kempováním jako takovým příliš zkušeností i pro romantické pobyty párů v každém věku,“ dodává Skalná.
Na nedostatek zájemců si nestěžují ani provozovatelé Glampingu v divočině u Rožmitálu pod Třemšínem, který se poprvé otevřel vloni, nebo Glampingu Brdy, který do konce letošního roku už nemá žádný volný termín pro rezervaci, a proto jeho provozovatelé koncem tohoto roku plánují otevřít další glamping v Pošumaví.
První sezónu funguje i Marina & Glamping Nová Živohošť na slapské přehradě. Ani tam si na nezájem návštěvníků rozhodně nestěžují. Podle Zuzany Heralové ale je možnost rezervovat si ubytování ještě toto léto: „Do konce léta máme ještě několik volných stanů i karavanů. Není tedy problém si užít konec prázdnin u nás. Můžeme však doporučit také možnost ubytovat se u nás i během podzimu, babí léto je na Nové Živohošti nádherné, což ocení milovníci houbaření, klidu a odpočinku v přírodě a u vody.“
Tree house Na Třech dubechFoto: Green Valley
Hurá na stromy
Velmi těsné spojení s přírodou nabízí i ubytování na stromech. „Cílem je nabídnout lidem netradiční zážitek, během kterého lze jedinečným způsobem vnímat všemi smysly okolní přírodu a stát se tak podmětem k hlubšímu zájmu o les. Pobyt v tree house je maximální zážitek, kdy vnímáte energii stromu procházejícího středem, vnímáte zvuky lesa a jste donuceni se zastavit z každodenního shonu a naslouchat nejen přírodu, ale i druhé,“ nadšeně popisuje Andrea Musilová z Lesů města Brna. Ty pro netradiční ubytování nabízí tři domky vybudované v korunách stromů. Zájem je prý o ně velký, z letošních kapacit zbývá podle Musilové už jen pár termínů na podzim. Každý domeček je bez vody a elektřiny, se suchou toaletou a svítí se svíčkami nebo baterkami. Pronajímací sezona je od konce března do konce října či začátku listopadu, záleží na počasí.
Stromové domky má v nabídce i resort Green Valley v Chotýšanech na Benešovsku. „Největším lákadlem je tree house Na třech dubech, je devět metrů vysoko. Pro většinu hostů opravdu netradiční zážitek. A nejvíce si naši hosté asi pochvalují spánek v dešti, když dešťové kapky dopadají na palmovou střechu,“ láká za resort Jan Kuklík. Své první hosty zmíněný domek přivítal v roce 2014. „První rok byl zájem vlažný, ale již od druhého roku provozu začaly rezervace stoupat raketovým tempem. Pociťovali jsme zájem rodin s dětmi, tak jsme později vybudovali rodinný tree house U borovice, pro 2+2 osoby. Nyní se chystáme na stavbu třetího tree house, luxusní verzi s vlastním Spa. V mezičase jsme vybudovali ještě Cocoon tree bed, stan zavěšený na stromech. Ten momentálně vylepšujeme o vlastní Spa zónu, s vlastní vířivkou, sprchou a WC, to vše na prodloužené terase. V minulém roce jsme dokončili luxusní Igloo stany. Ty jsou určené pro 2–4 osoby, s koupelnou, WC, klimatizací a vlastní velkou terasou. U všech typů ubytování pociťujeme každý rok větší zájem o rezervaci,“ líčí Kuklík. Ve stromových domcích už letos volno není, ale místa se podle Kuklíka najdou ještě ve zmíněném závěsném stanu i Igloo.
Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...
První velká incomingová akce na podporu návštěvnosti České republiky po pandemii covid-19. Tak vnímají odborníci na cestovní ruch z celého světa Czech Republic Travel Trade Day (TTD) 2022. Ve spolupráci s Destinační agenturou Živý kraj ho uspořádala...
Webové stránky destinace Český Krumlov Region zabodovaly jako jedny z nejlepších v republice v soutěži Zlatý erb. V kategorii měst a obcí se umístily na druhé příčce v rámci Ceny místopředsedy vlády pro digitalizaci za nejlepší turistickou prezentaci. Ocenění se předávala...