Turecko loni navštívilo 39,5 mil. zahraničních turistů, což představuje meziroční nárůst o téměř 22 procent. Nejčastěji do země mířili Rusové, Němci a Bulhaři. Počet příjezdů rostl i v letošním roce. Otazníky ale visí nad budoucností cestovního ruchu v Turecku v příštích měsících – napjatá mezinárodní politická situace se může samozřejmě na turismu podepsat.

Turečtí statistici loni do kolonky s počtem příjezdů zapsali hodnotu 39,5 mil. osob. To znamená, že zemi v roce 2018 navštívilo o 21,84 procenta více než o rok dříve. Rekord z roku 2015 ale zůstal těsně nepokořen – tehdy do Turecka zavítalo 39,8 mil. turistů. Historicky nejvyšší hodnoty by mohl incoming do země na pomezí Evropy a Asie dosáhnout v letošním roce, k tomu se ale ještě dostaneme.
TOP 10 zdrojových trhů tureckého incomingu
|
1. Rusko |
6. Nizozemsko |
2. Německo |
7. Írán |
3. Bulharsko |
8. Francie |
4. Spojené království |
9. USA |
4. Gruzie |
10. Ukrajina |
Nejčastějším cílem zahraničních turistů byl v uplynulém roce tradičně Istanbul – zamířila do něj víc než třetina všech cizinců přijíždějících do země (13,4 mil. osob). Druhá příčka patřila (rovněž tradičně) Antalii, která se v roce 2018 stala cílem pro 12,4 mil. turistů ze zahraničí.
Graf 1 – Vývoj počtu hotelů v letech 2011–2018

Zdroj: Český statistický úřad
Pokud jde o zdrojové trhy, nejvíce hostů loni přicestovalo do Turecka z Ruské federace – konkrétně téměř 6 milionů osob, což představovalo meziroční nárůst o 26,5 procenta. Na druhém místě skončili Němci, kterých turečtí statistici napočítali 4,5 milionu (tj. o 25,9 procenta víc než v roce 2017), pomyslný bronz loni putoval do Bulharska za 2,4 mil. příjezdů (a meziroční nárůst o 28,8 procenta). Čtvrtá příčka patřila Britům – těch loni do Turecka přicestovalo 2,25 milionu, v meziročním srovnání to znamená nárůst o úctyhodných 35,9 procenta.
V Turecku loni rostly také příjmy z cestovního ruchu, byť ne tak rychle jako příjezdy. Země z cestovního ruchu utržila 29,5 mld. USD, příjmy se tak meziročně zvýšily o 12,3 procenta. Na konto zahraničních turistů z toho šlo 81,8 procenta celkových příjmů. Turkish Statistics Institute (TÜIK) sleduje i výdaje individuálních a organizovaných turistů. Individuální turisté (včetně domácích) prý loni v zemi utratili 22,5 mld. USD, turisté přijíždějící s cestovními kancelářemi pak 6,9 mld. USD. Průměrná útrata jednoho turisty dosáhla v uplynulém roce 647 USD, přičemž je zajímavé, že domácí turisté utráceli mnohem více než zahraniční (801 vs. 617 USD).
Graf 2 – Příjezdy zahraničních turistů v letech 2002–2018 (v mil.)

Zdroj: UNWTO
Statistiky týkající se českých turistů cestujících v loňském roce do Turecka bohužel k dispozici nemáme – poslední údaje ve statistikách Českého statistického úřadu jsou za rok 2015, kdy bylo napočítáno 162 000 cest (tedy cest s alespoň 4 přenocováními) a 1,366 mil. přenocování. Spokojit se tedy musíme s informacemi o trendech od cestovních kanceláří. Ty se shodují na tom, že zájem o Turecko v posledních letech roste – kupříkladu podle informací Asociace cestovních kanceláří ČR bylo Turecko letos v létě třetí nejprodávanější leteckou destinací (po Řecku a Egyptu). „Na letní sezonu 2019 se zájezdy do Turecka prodávaly skvěle, často jsme ještě dokupovali další pokoje, abychom mohli pokrýt poptávku,“ dokresluje situaci Petr Kostka z CK Exim Tours. A podle Jana Bezděka z CK Fischer se dá Turecko označit za skokana roku. „Bylo vůbec nejrychleji rostoucí destinací a v porovnání s loňskou sezonou vzrostl zájem v řádu desítek procent.“
Turecký cestovní ruch v číslech

Nárůst, o kterém hovoří čeští touroperátoři, potvrzují i oficiální čísla. Podle údajů za letošní třetí čtvrtletí, která na konci října publikoval TÜIK, navštívilo Turecko v letních měsících (resp. od července do konce září) 18,44 mil. zahraničních turistů, počet domácích dosáhl hodnoty 3,17 mil. Celkově se počet návštěvníků meziročně zvýšil o 15 procent. Příjmy z cestovního ruchu pak od července do září vzrostly o 22 procent na 14,31 mld. USD. Každý zahraniční turista v létě v Turecku utratil zhruba 623 USD.
Graf 3 – Mezinárodní příjezdy
dle druhu dopravy (2015) |
Graf 4 – Delší cesty českých turistů do Turecka v letech 2011-2015 (v tis.) |
 |
 |
Zdroj: Canadean
|
Zdroj: Canadean, Ministry of Culture and Tourism
|
Z uvedených hodnot se dá usuzovat, že počet příjezdů do Turecka letos dosáhne rekordních hodnot. Kupříkladu v případě Istanbulu se očekává, že město za celý letošní rok přivítá 15,5 mil. turistů, a že tak jejich počet poprvé v historii překoná počet rezidentů. Jak se ale bude incoming do této země vyvíjet v roce 2020? To je zatím ve hvězdách. V úvahu je třeba brát aktuální politickou a bezpečnostní situaci v regionu, která rozhodně není pozitivní. Na druhou stranu hlavní turistická sezona je ještě daleko a do té doby se může mnoho věcí změnit. Ať už k lepšímu, nebo k horšímu. Na prognózy je v tuto chvíli možná ještě brzo, tuzemští touroperátoři si však přece jen k očekávanému vývoji troufají se vyjádřit. A jsou vesměs optimističtí. „Turecko bude znovu patřit ke klíčovým destinacím. V tuto chvíli už máme na Tureckou riviéru prodaných několik tisíc zájezdů a Turecko se v oblíbenosti drží jen těsně za dlouhodobě vedoucím Řeckem. Problematická oblast turecko-syrské hranice je od letovisek na Turecké riviéře vzdálená 1 000 km, a na turismus tak tamní situace nebude mít vliv,“ věří Jan Bezděk z CK Fischer. A v podobném duchu hovoří i Petr Kostka z CK Exim Tours: „Zájem o léto 2020 v Turecku je oproti loňskému opět vyšší a prodej začal ihned po spuštění prodejů first minute na příští rok. Dovolenou v Turecku si na rok 2020 zakoupily již tisíce klientů, evidujeme nárůst ve stovkách procent ve srovnání s minulým rokem ve stejném období.“
Foto: Shutterstock.com
(Článek čerpá mj. z dat poskytnutých agenturou CzechTourism.)