Na konci března zveřejnil Český statistický úřad definitivní údaje o návštěvnosti hromadných ubytovacích zařízení za rok 2018. Výsledek za loňský rok byl opět pro podnikatele v ubytovacích službách velmi úspěšný. Návštěvnost nepřetržitě roste již několik let v řadě. V roce 2018 se ubytovalo přes 21 milionů hostů a počet přenocování překročil 55 milionů nocí. V relativním vyjádření se počet příjezdů meziročně zvýšil o 6,2 % a počet přenocování byl o 4,3 % vyšší než v roce 2017.
Další rekordní rok návštěvnosti
V loňském roce přijelo do sledovaných ubytovacích zařízení celkem 21,2 milionů hostů. Byl tak zaznamenám nejlepší výsledek ubytovací statistiky v její historii. Návštěvnost se kontinuálně zvyšuje již několik let v řadě. Například ve srovnání s rokem 2012 byly loňské počty hostů vyšší o 6 milionů, tj. o více než 40 %. Domácích i zahraničních hostů se ubytoval takřka stejný počet. Tempo příjezdů rezidentů oproti nerezidentům bylo dvojnásobné a zvýšilo se o 8,1 %. Počet ubytovaných nerezidentů meziročně vzrostl o 4,4 %.
Graf – Meziroční vývoj počtu hostů v krajích (rezidenti, nerezidenti, změna v %)

Rekord byl zaznamenán také v počtech přenocování. Celkově bylo v hromadných ubytovacích zařízeních uskutečněno 55,5 milionů nocí. Meziroční dynamika byla také vyšší u rezidentů (+6,6 %), oproti plus 1,9 % přenocování ze zahraničí. Průměrná délka pobytu mírně klesla, host se v průměru ubytoval na 2,6 noci, resp. v místě ubytování zůstal na 3,6 dne. Dlouhodobě tedy stále dochází k pozvolnému zkracování pobytů. Pro porovnání v roce 2000 zůstal host ubytovaný v průměru na 4,1 noci.
Kraje z pohledu návštěvnosti
Takřka ve všech krajích republiky se meziročně návštěvnost zvýšila. Pouze v Pardubickém kraji došlo k mírnému poklesu počtu ubytovaných hostů a nocí o 0,1 %. Naopak nejvyšší nárůst počtu hostů byl zaznamenán v Plzeňském kraji o 11,8 %. V tomto regionu západních Čech přivítali také o 18,9 % více nerezidentů. Ještě vyšší poptávka po ubytování z řad cizinců panovala v Jihočeském kraji, kde se zvýšil meziročně počet ubytovaných zahraničních hostů o pětinu (20,4 %).
Z pohledu návštěvnosti není překvapující stále velká dominance Prahy. Snahy o diverzifikaci a distribuci zahraničních hostů do ostatních krajů se v datech projevují jen mírně a pomalu, byť některé dílčí změny jsou již patrné. Například celkový podíl na příjezdech. Zatímco v roce 2014 si Praha připsala 39,1 %, v loňském roce to bylo o 2 p. b. méně, a podíl tedy klesá. Téměř dvě třetiny (62,9 %) zahraničních hostů se loni ubytovaly v pražských zařízeních. Bylo to o 1,7 p. b. méně než v předchozím roce. Na druhou stranu podíl hlavního města na příjezdech rezidentů činil loni 11,5 % a postupně se mírně zvyšuje.
Klíčové zahraniční trhy
Česká republika je z pohledu zahraničních hostů stále atraktivní destinací. Počty příjezdů i přenocování cizinců byly i v loňském roce nejvyšší v historii. Nejvíce hostů tradičně dorazilo z Německa. Ve sledovaných zařízeních se jich ubytovalo přes 2 miliony, což bylo o 3,5 % více než v roce 2017. Druhou nejpočetnější skupinu tvořili hosté ze Slovenska se 731 000 příjezdy, což představovalo zvýšení o 7,2 %. Na třetím místě se umístili turisté z Polska (+7,8 %). Z deseti nejvýznamnějších zdrojových zemí se nejvíce dařilo příjezdům z Číny s meziročním zvýšením o 26,1 %. Ubytovací statistika naopak zaznamenala pokles příjezdů z Ruska (−0,7 %), Jižní Koreje (−0,1 %), Francie (−1,1 %) či Izraele (−11,5 %).
www.czso.cz
Více statistických informací a dat o cestovním ruchu najdete ve Veřejné databázi ČSÚ https://vdb.czso.cz/. |