V Litoměřicích se koncem března uskutečnil 2. ročník dvoudenní konference regionálního cestovního ruchu Stop & Stay 2010. Hlavním tématem setkání byl vliv současné ekonomické situace na hledání nových příležitostí a marketingových řešení v oblasti turismu. Nejhmatatelnějším výsledkem konference bylo podepsání dvou významných memorand o spolupráci, jejichž plnění by mělo zásadním způsobem přispět k rozvoji cestovního ruchu na Litoměřicku.
Slavnostního zahájení a úvodních projevů se zhostili ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška, biskup litoměřické diecéze Jan Baxant, starostka města Terezín Růžena Čechová, ředitel Památníku Terezín Jan Munk, starosta města Litoměřice Ladislav Chlupáč, senátor za Litoměřicko a Slánsko Alexandr Vondra, radní Ústeckého kraje Radek Vonka a místostarosta Litoměřic Jaroslav Tvrdík. Stejně jako v loňském roce vystoupila s nejzajímavější prezentací prorektorka Vysoké školy obchodní v Praze Alžbeta Kiráľová, která posluchače seznámila s novými marketingovými přístupy v průběhu krizových jevů. Miroslav Foltýn, prezident Asociace turistických informačních center, mluvil o výhodách praktického propojení různých produktů cestovního ruchu. Činnost agentury CzechTourism v období krize přiblížila Markéta Vogelová. Jiří Vystoupil z Masarykovy univerzity v Brně auditorium informoval o možnostech podpory cestovního ruchu z regionálních operačních programů. Zájemci se seznámili také s moderními technologiemi, dotačními možnostmi, trendy a osvědčenými marketingovými nástroji, pomocí kterých lze upoutat pozornost návštěvníků.
Litoměřická konference je největší akcí svého druhu v Ústeckém kraji |
Významnou událostí prvního dne bylo podepsání memoranda o vzájemné spolupráci v oblasti cestovního ruchu mezi městem Litoměřice a Biskupstvím litoměřickým. Dokument by měl umožnit společný postup při realizaci některých projektů. „Prvním počinem spolupráce je zpřístupnění věže katedrály sv. Štěpána na Dómském návrší v Litoměřicích,“ uvedl biskup Jan Baxant. Věž je přístupná od dubna a dále bude v provozu během měsíce května, června, září a října o sobotách od 13 do 17 hodin a v hlavní turistické sezoně – v červenci a srpnu – v pondělí, středu, pátek a sobotu také od 13 do 17 hodin. V přízemí věže funguje pokladna (detašované pracoviště Centra cestovního ruchu Litoměřice), kde si návštěvníci mohou koupit pohlednice a suvenýry. Informace o historii Dómského pahorku si návštěvníci přečtou na naučných panelech. Další společnou aktivitou biskupství a města bude poskytnutí ubytovacích kapacit v Diecézním domě kardinála Trochty v Litoměřicích pro turistické účely. Po dokončení oprav bude také zpřístupněn kostel Všech svatých na Mírovém náměstí a výhledově se uvažuje o komentovaných prohlídkách katedrály sv. Štěpána. „Nechceme se uzavírat za branami města, nýbrž společnými silami se podílet na rozvoji a propagaci celého regionu,“ zdůvodnil spolupráci starosta Litoměřic Ladislav Chlupáč. První konferenční den byl zakončen slavnostní večeří s programem a projížďkou po Labi na lodi Porta Bohemica 1.
Starosta Litoměřic Ladislav Chlupáč (vlevo), Růžena Čechová, starostka Terezína, a Jan Munk, ředitel Památníku Terezín, při podpisu memoranda |
Druhý den se účastníci konference přesunuli do Terezína, konkrétně do podzemních prostor bývalé tereziánské pevnosti, kde byli svědky podpisu druhého memoranda. Tentokrát šlo o deklaraci partnerství mezi městem Litoměřice, městem Terezín a Památníkem Terezín. „Památník každoročně navštíví zhruba 250 tisíc návštěvníků, pouhý zlomek z nich však zavítá i do samotného města. Tento nepříznivý trend bychom chtěli společnými silami zvrátit vytvořením zajímavých produktů cestovního ruchu, které by přiměly turisty k prohlídce nejen Památníku, ale i Terezína a Litoměřic,“ konstatoval starosta Litoměřic Chlupáč. První vlaštovkou se má v tomto směru stát plánované propojení obou měst po Ohři. Vybudováním nového kotviště se Terezín stane přístavním městem. „V to jsem nikdy nedoufala. Je to pro nás skvělá zpráva a velká výzva do budoucna,“ řekla po podpisu „smlouvy“ starostka Růžena Čechová. Terezínští již dokončují projekt na stavbu přístavu. Poté se pokusí získat dotaci, aby v příštím roce mohla loď s turisty odrazit od břehu a vyplout do Litoměřic. „Věřím, že když my dovezeme návštěvníky Památníku do Litoměřic, stejná vůle bude i směrem opačným,“ dodal ředitel Památníku Jan Munk.
Katedrála sv. Štěpána. Vlevo nově zpřístupněná věž s krásnými výhledy na Litoměřice a okolí |
Nová turistická atrakce – podzemní prostory pevnostního města v Terezíně |
Dalším společným produktem má být zpřístupnění části bývalé nacistické podzemní továrny Richard v Litoměřicích, kde za druhé světové války nalezly smrt tisíce lidí, a nedalekého krematoria, kde byli zemřelí spalováni. Horkou novinkou je zpřístupnění části podzemních chodeb pevnostního systému Terezína. Pravidelné prohlídky s odborným výkladem probíhají zatím jednou měsíčně – veškeré organizační informace jsou webu města www.terezin.cz . Jedinečná pevnostní architektura Terezína je kandidátem na zápis do seznamu kulturního dědictví UNESCO. Pokud bude úspěšná žádost o 500milionovou dotaci z integrovaného operačního programu, plánují se velké rekonstrukce a revitalizace jednotlivých objektů areálu.
Účastníkům konference zpestřovali program rakouští vojáci z doby tzv. sedmileté války |
Důležitou součástí druhého dne konference byl také press trip, kteří organizátoři akce připravili pro několik desítek novinářů, zástupců cestovních kanceláří a odborníků pracujících v oblasti cestovního ruchu. Účastníci si prohlédli pevnostní město Terezín, Muzeum ghetta, Magdeburské kasárny, židovský hřbitov i památník, zavítali na zámek v Ploskovicích, navštívili koňskou farmu v Zababči a zámek s pivovarem ve Velkém Březně.
Text: Jan Pomykal a Ivana Levčíková
Foto: Jan Pomykal a CCR Litoměřice
(Zdroj: Litoměřický deník)
http://stopandstay.asp2.cz
