Konferenční akce a eventy pod dohledem pískovcových skal

Čtyřikrát jinak a stejně kvalitně. Tak by se dal v krátkosti popsat region ležící na severozápadě republiky, jehož přednostem vévodí nejen překrásné přírodní scenérie hor, řek a pískovcových skal, ale také řada kulturních a technických památek. Spíše menší rozloha a dobrá dopravní dostupnost z řady tuzemských i německých měst z něj navíc dělají nejen zajímavou zážitkovou, ale také incentivní destinaci.

O propagaci a podporu subjektů poskytujících služby v oblasti kongresové, korporátní a incentivní turistiky se v Ústeckém kraji stará regionální kancelář North West Bohemia Convention Bureau (NWBCB). Založena byla za účelem zařazení kraje mezi významné destinace pro konání MICE akcí a formálně spadá do organizační struktury Destinační agentury České středohoří. Jejím hlavním úkolem je poskytování informací a poradenství při výběru vhodných ubytovacích, kongresových i společenských míst ve všech čtyřech turistických oblastech, které region tvoří. Stejně tak dokáže nabídnout neocenitelné rady při navrhování programu a sestavování itineráře doprovodné či zážitkové akce.

Vrací se Ústecko do středu zájmu?

Jednou z hlavních předností, kterými se kraj pyšní, je dostupnost v rámci pozemní dopravy. Nejenže zde funguje hustá síť páteřních i regionálních tratí, ale krajem také prochází hlavní železniční koridor z Německa do České republiky. Zároveň Ústecko protíná dálnice D8 vedoucí až do Berlína. Díky tomu je většina míst v regionu vzdálena méně než hodinu jízdy vlakem i autem od české metropole a také od Drážďan. Tedy měst s významnými mezinárodními letišti. Ústecký kraj se tak stává vhodnou destinací nejen pro domácí organizátory MICE akcí, ale i pro ty zahraniční. A ti jeho přednosti vidí, takže kraj aktuálně zažívá turistický i kongresový boom. To znamená jediné. „Nárůst počtu MICE akcí úměrně odpovídá nárůstu turistické návštěvnosti Ústeckého kraje,“ doplnila Radana Kubíčková z NWBCB.

V hromadných ubytovacích zařízeních se za první tři čtvrtletí loňského roku uskutečnilo celkem 314 akcí. To je ve srovnání s prvními třemi kvartály roku 2017 o 76,4 procenta více.

Aktuální data Českého statického úřadu (ČSÚ) jasně dokládají, že popularita regionu je po propadu v roce 2016 opět na vzestupu. ČSÚ uvádí, že v hromadných ubytovacích zařízeních Ústeckého kraje se za první tři čtvrtletí loňského roku uskutečnilo celkem 314 kongresových, konferenčních a dalších akcí. To je ve srovnání s prvními třemi kvartály roku 2017 o 76,4 procenta více. Počet akcí je navíc už před započtením posledního čtvrtletí o téměř 18,5 procenta vyšší oproti celkové výkonnosti za rok 2017. A velmi podobným vývojem prochází také počet delegátů, kteří se těchto akcí zúčastnili. Do kraje zamířilo do konce září loňského roku na 27 657 účastníků kongresového průmyslu. Ve srovnání se stejným obdobím o rok dříve je to skoro o 13 000 lidí více a zároveň už je to zhruba o 4 000 více lidí, než jich do kraje zavítalo za celý rok 2017. Ostatně když už jsme u toho, tak vůbec nejúspěšnějším obdobím za posledních 10 let byly z hlediska kongresového turismu roky 2014 a 2015. Zatímco v druhém zmíněném se v kraji uskutečnilo rekordních 483 akcí, tak vůbec nejvíce delegátů se eventů zúčastnilo během roku 2014 – konkrétně 62 001.

Neopomenutelnou však zůstává skutečnost, že Ústecko je regionem, jehož nabídka ubytovacích a konferenčních prostor je ideální především pro akce menšího a středního rozsahu. To mimo jiné znamená, že celá řada z nich není ve statistikách získávaných ČSÚ zahrnuta. Stejně jako v nich nejsou zohledněny eventy konající se u poskytovatelů nedisponujících ubytovacími kapacitami. Výkonnost kraje je tak opět poněkud zkreslena.

Značka ideál pro menší a střední akce

Jeden z hlavních benefitů pořádání akcí v regionech Ústeckého kraje už jsme zmínili. „Druhým benefitem je stále ještě cenová příznivost a rozmanitost nabízených služeb,“ upozornila Radana Kubíčková. Ceny zůstávají příznivé navzdory tomu, že se za posledních pět let zvýšila kvalita i úroveň služeb a mnohé ubytovací a konferenční kapacity prošly vcelku zásadní modernizací. A jejich počet se díky nové výstavbě navýšil, takže v současnosti kraj disponuje celkem 486 ubytovacími zařízeními. Stále mu však ještě chybí hotely té nejvyšší – tedy pětihvězdičkové – úrovně či větší konferenční komplex. „Tedy prostor, který by pojmul více než 500 osob a současně nabídl i ubytování. Stejně tak tady aktuálně nemáme větší wellness hotel čtyřhvězdičkové úrovně se sportovním zázemím. Řada hotelů má stále ještě nedostatečnou kapacitu ubytování k velikosti nabízených konferenčních míst,“ připustila zástupkyně NWBCB. To však nijak zvlášť nevadí, protože i tak je v regionu dostatek zajímavých alternativ. I ty nejnáročnější pořadatele a jejich požadavky totiž dokáže obvykle uspokojit Ústí nad Labem, které zároveň disponuje těmi největšími konferenčními i ubytovacími prostory. Právě zde se nachází nejen známý wellness hotel Větruše s vyhlášenou kuchyní a výhledem na celé město, ale především Clarion Congress Hotel s kapacitou přes 400 míst a čtyřhvězdičkovým označením. „A pokud toužíte po akcích na zámku, pak v okolí řeky Ohře jich můžete vyzkoušet hned několik, ať už je to Klášterec nad Ohří, Červený Hrádek, či Nové hrady,“ podělila se o několik doporučení Radana Kubíčková. A připomněla, že na Labi leží Zámek Děčín, jehož Knihovní sál je jedním z největších konferenčních prostorů v regionu. Kromě toho Radana Kubíčková vyzdvihla jeden z nově zrekonstruovaných objektů, které v posledních několika letech v kraji vyrostly.

Graf – Konference pořádané v HUZ Ústeckého kraje mezi lety 2010–2018

 Graf – Konference pořádané v HUZ Ústeckého kraje mezi lety 2010–2018

Zdroj dat: ČSÚ; Pozn.: Do statistik ČSÚ jsou počítány akce od 50 účastníků.

Pořadatele umí nově zaujmout také statek Dvůr Perlová voda ležící nedaleko Budyně nad Ohří přímo v Českém středohoří. Objekt je kombinací restaurace s vlastním pivovarem, hotelu s kapacitou až 90 lůžek a konferenčních prostor pro 200 lidí. Díky tomu, že má i wellness zónu či víceúčelové hřiště, je ideálním místem nejen pro pořádání konferencí, přednášek či školení, ale klidně i teambuildingu. A naopak pro pořadatele, kterým přijde konání akce v budově či místnosti příliš svazující, se zase dle zástupkyně NWBCB otevírá možnost proměnlivých kulis přírody a jejích úkazů. „V Ústeckém kraji můžete uspořádat akci i na lodi. Kochat se výhledy na Labský kaňon, vzdělávat se nebo ochutnávat víno a plout po řece třeba celý den mezi Roudnicí a Ústím nad Labem,“ vysvětlila. 

Na vrcholky skal i do podzemí hornických štol

Ústecký kraj, který je také označován za Bránu do Čech, se skládá ze čtyř různorodých regionů, z nichž každý nabízí něco jiného. A to platí především v rámci zajišťovaných doprovodných programů. „Kraj nabízí širokou škálu žádaných zážitkových aktivit, a to celoročně,“ osvětlila Radana Kubíčková. Ústecko totiž třeba velmi zajímavě kombinuje zimní lyžařské aktivity, kterým se dá věnovat v Krušných horách s těmi letními, jako je cykloturistika. Naprosto komfortní podmínky pro nadšence do kol přináší nejen vyhlášená Labská stezka, ale také třeba cyklostezka Ohře. „Mezi největší atraktivity a lákadla patří i outdoorové programy v oblasti Labských pískovců a v Národním parku České Švýcarsko. Zájemci se mohou v této oblasti věnovat nejen lezení a slaňování, ale klidně i raftingu na řece Labi,“ doplnila.

Poněkud klidnější doprovodné programy, jimiž lze oživit teambuilding, eventy či konference je poté možné zajistit třeba v oblasti Českého středohoří a Podřipska. Disponuje totiž bohatým souhrnem historických památek, kulturních akcí, rekreačních zón i viničních tratí. „V Polabí od Roudnice po Žernoseky můžete ochutnat víno a uspořádat akce spojené s degustacemi i na samotných vinicích a kombinované s plavbou po řece Labi,“ doplnila Radana Kubíčková. A když už jsme u těch degustací, tak není možné nezmínit Žatec. Tajemství pěstování chmele a vaření piva lze poznat v místním zábavném a naučném komplexu s příznačným pojmenováním Chrám chmele a piva. V něm je připravena prohlídka, která seznamuje se světovým unikátem, a to 3D animací ve výtahu vozící zájemce na vrchol Chmelového majáku. Nebo lze v komplexu zabloudit do Pivního labyrintu z chmelových žoků.

„A oblíbené jsou také podzemní prohlídky nejdokonalejší pevnosti bastionového typu na světě – Terezína nebo i tzv. industriální Offroad safari, které vozí zájemce do povrchových uhelných dolů a do rekultivované krajiny Mostecka a Chomutovska. Netradiční možností však mohou být i hornické výpravy do štol Krušných hor,“ vyjmenovala na závěr některé další možnosti doprovodných aktivit Radana Kubíčková.

Foto: Shutterstock.com, NWBCB

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: CzechTourism

Zahraniční odborníci na cestovní ruch poznali Karlovarský kraj

První velká incomingová akce na podporu návštěvnosti České republiky po pandemii covid-19. Tak vnímají odborníci na cestovní ruch z celého světa Czech Republic Travel Trade Day (TTD) 2022. Ve spolupráci s Destinační agenturou Živý kraj ho uspořádala...

Číst více
Foto: DMO Český Krumlov Region

Web destinace Český Krumlov Region uspěl ve Zlatém erbu

Webové stránky destinace Český Krumlov Region zabodovaly jako jedny z nejlepších v republice v soutěži Zlatý erb. V kategorii měst a obcí se umístily na druhé příčce v rámci Ceny místopředsedy vlády pro digitalizaci za nejlepší turistickou prezentaci. Ocenění se předávala...

Číst více