Prague Convention Bureau podesáté ocenilo v rámci Ambassador Awards Evening významné české vědce, profesory, lékaře a další špičkové odborníky za jejich přínos kongresovému průmyslu v Praze. Slavnostní předávání ocenění v celkem šesti kategoriích proběhlo 3. dubna 2019 v Rezidenci primátora hlavního města Prahy.
Ambassador Awards Evening v letošním roce slaví 10 let od svého založení. Jubilejního ročníku se zúčastnilo více než 40 kongresových ambasadorů Prahy. Večer proběhl pod záštitou primátora hlavního města Prahy Zdeňka Hřiba, který se akce také osobně zúčastnil.
Během 10 ročníků Ambassador Awards Evening bylo oceněno již celkem 42 akcí. Ty do Prahy přivedly více než 130 000 delegátů, kteří zde strávili více než 377 000 pokojonocí. Ondřej Špaček , odborník na regionální rozvoj, turismus a sport společnosti KROKEM, k tomu dodává: „Oceněné akce vygenerovaly spotřebu v celkové výši zhruba tří miliard korun. Veřejné přínosy z těchto akcí dosáhly 1,2 miliardy korun, z čehož 0,9 miliardy plynulo přímo do státního rozpočtu a 50 milionů do rozpočtu hlavního města Prahy.“
„Touto cestou bych ráda poděkovala nejen letošním oceněným ambasadorům, ale všem našim kongresovým velvyslancům. Jejich aktivní zapojení se do celého procesu od kandidatury až po samotný kongres vyžaduje mnoho úsilí a trpělivosti. Mezi oceněnými a nominovanými kongresy často figuruje mnoho prvenství či rekordů, což poukazuje na stále trvající atraktivitu Prahy jakožto kongresové destinace. Lokální vědecká komunita tak má neustále mnoho šancí se dále rozvíjet a zdokonalovat své poznatky v širokém spektru oborů,“ říká Lucie Čapková, Ambassador Program Prague Convention Bureau.

Kongres roku 2018
doc. MUDr. Jan Bělohlávek, Ph.D., za Evropský kongres pro podporu mimotělního oběhu 2018 (EuroELSO 2018)
Kongres byl poprvé organizovaný v regionu CEE a v Praze taktéž poprvé překonal hranici 1 500 účastníků. Součástí programu akce byly také živé komentované přenosy ze zákroků probíhajících ve Vojenské fakultní nemocnici (tzv. life surgery).
Kongres do 500 účastníků roku 2018
prof. MUDr. David Školoudík, Ph.D., za 23. ročník Konference Evropské společnosti neurosonologie a cerebrální hemodynamiky (ESNCH)
Během konference proběhla celá řada workshopů ve Fakultní nemocnici Motol a poprvé v historii byl její součástí i unikátní živý přenos operace mozku. Kongres v Praze dosáhl historicky největšího počtu delegátů a díky inovacím v programu konference, iniciovanými především profesorem Davidem Školoudíkem, započal novou etapu v historii meetingů ESNCH.
Kandidatura roku 2018
prof. MUDr. Edgar Faber, CSc., MUDr. Pavel Jindra, Ph.D., a prof. MUDr. Petr Sedláček, CSc., za Výroční setkání evropské společnosti pro transplantaci krve a kostní dřeně
Kongres, s předpokládanou účastí 5 000 delegátů, se do Prahy podařilo získat až napotřetí, po dvou neúspěšných kandidaturách, které nevyšly kvůli širší vědecké základně konkurenčních destinací. Proto byla třetí kandidatura pojata nejen jako kandidatura Prahy a České republiky, ale i celého regionu CEE, kde se tento kongres nekonal již dlouhých 14 let. Díky této strategii dokázala Praha porazit konkurenci z Hamburku i favorizované Paříže. Do lokálního organizačního výboru byli kromě předních českých odborníků přizváni i představitelé tohoto oboru z Rakouska, Polska a Slovenska.
Korporátní akce roku 2018
Ines Windisch za Zentiva Leadership Meeting 2018
Společnost Zentiva Group si vybrala ke své spolupráci české subjekty a zapojila do svého programu teambuildingovou aktivitu zaměřenou na poznání Prahy, tzv. on foot (treasure hunt). Celá akce byla zaměřena na vysokou úroveň spolupráce mezi účastníky za pomoci té nejlepší AV techniky. Veškerý catering byl pojatý jako jarmark pokrmů a nápojů z 16 zemí, ve kterých je Zentiva Group etablovaná.
Dlouhodobý přínos kongresovému průmyslu
prof. RNDr. Jiří Vlček, CSc., vedoucí Katedry sociální a klinické farmacie na Farmaceutické fakultě Univerzity Karlovy v Hradci Králové
Profesor Vlček je v současnosti jednou z předních osobností české farmakoepidemiologie a klinické farmacie. Profesor Vlček se v minulosti zásadním způsobem zasadil o pořádání celé řady vědeckých akcí, jakými jsou: European Symposium on Clinical Pharmacy 2013, European Symposium on Patient Adherence, COMpliance and Persistance 2015, Annual Meeting of the International Society of Pharmacovigilance 2015 či International Conference on Pharmacoepidemiology and Therapeutic Risk Management 2018.
Cena Kongresového centra Praha
doc. MUDr. Tomáš Kalina, Ph.D., za 33. kongres Mezinárodní společnosti pro pokroky v cytometrii (ISAC)
Kongres se koná každoročně, ale pouze jednou za tři roky v Evropě. O uspořádání kongresu v Praze vedení České společnosti pro analytickou cytometrii usilovalo již od roku 2010. České metropoli nepochybně pomohl fakt, že docent Kalina byl v roce 2016 zvolen do výboru ISAC a pro Prahu mohl lobovat mezi jeho členy osobně. Z vědeckého i organizačního pohledu byl kongres obrovským úspěchem a s účastí 2 000 delegátů se stal dosud největším kongresem v historii ISAC.