Regionální koordinátoři a krajští partneři ČCCR se sešli v městě Písku v průběhu konání národní přehlídky propagačních materiálů v cestovním ruchu Tourpropag a nultého ročníku prezentace krajů a regionů ČR, Horního Rakouska a Bavorska Euroregion.

Přítomné účastníky uvítal Ing. P. Kratochvíl, ředitel Odboru regionalistiky ČCCR, a představil nový turistický region Krkonoše a jeho koordinátora PaedDr. P. Klapuše, dále nového vedoucího oddělení cest. ruchu KÚ Jihomoravského kraje Ing. T. Junáka a novou koordinátorku za jižní Čechy Ing. J. Fatkovou. Poté Ing. D. Gladiš, ředitel ČCCR, seznámil přítomné s novou marketingovou strategií ČCCR a dále se hovořilo o nových zahraničních zastoupeních ČCCR, o podpoře krajů na tuzemských veletrzích v roce 2004 (každý kraj dostane 100 000,- na prezentaci turistického potenciálu na Regiontouru a Holiday World, podmínkou je účast alespoň na jedné z akcí a splnění podmínek ČCCR v oblasti turistického produktu), o financování zahraničních veletrhů v roce 2004, o Tourfilmu a Tour Region Filmu a o spolupráci mezi krajskými úřady, regiony a ČCCR.

Ze závěrečné diskuze vyplynulo, že pro účely cestovního ruchu se bude preferovat členění území České republiky podle turistických regionů a připraví se projekty pro výrobu tiskových materiálů se spolufinancováním ČCCR, krajů a turistických regionů.
Po skončení jednání jsem v sobě nepotlačila zvídavost novináře a položila několik vtíravých otázek Ing. Petru Kratochvílovi, řediteli Odboru regionalistiky ČCCR.
Jaký je důvod, že mezi koordinátory jsou jak zástupci krajských úřadů, tak zástupci marketingových regionů?
Komunikace s regionálními koordinátory začala již v roce 1999. Koordinátoři zastupovali 14 turistických regionů. Vznik krajů zákonitě nastavil komunikaci ČCCR i tímto směrem. V řadě konkrétních problematik je tento směr dominantní. V současné době nejsou vymezeny kompetence mezi kraji a regiony. Proto komunikujeme společně. Některé úkoly vyvolávají potřebu vymezit, kdo bude nositelem jejich
realizace. Za tímto účelem bychom chtěli do konce tohoto roku dohodnout dělbu práce. Do konce roku proto, že v té době budou známy výsledky programů rozvoje cestovního ruchu krajů a regionů. Mimo jiné budou definovány kromě turistických regionů i turistické oblasti a naznačeny cesty profesionalizace organizace a řízení cestovního ruchu v regionech. To jsou základní podmínky pro jednání nad vymezením kompetencí.
Jak vidíte budoucnost práce s koordinátory a jsou nějaké výsledky ze spolupráce mezi ČCCR a koordinátory?
Ve spolupráci s turistickými regiony vidím další pozitivní kroky pro úspěšný rozvoj cestovního ruchu. Turistický potenciál regionů by měl být nabízen formou konkrétních a přesně definovaných turistických produktů, které budou reagovat na cílenou poptávku domácího i zahraničního trhu cestovního ruchu. Velmi vítám, že na poradě koordinátorů a krajských partnerů v Písku zazněla jednoznačná podpora členění území republiky podle turistických regionů. A to především z krajů. Jedná se o přirozený vývoj po překonání prvých „ryze krajských“ hranic. Výsledků spolupráce mezi ČCCR a koordinátory je mnoho – systémový přístup k rozvoji cestovního ruchu v regionech formou zpracování programů rozvoje, vznik řady propagačních materiálů turistických regionů, prezentace turistických regionů na výstavách organizovaných ČCCR atp. Téměř na každé aktivitě ČCCR se regiony podílejí. Patří jim za to ocenění a poděkování. Hovořím samozřejmě o těch regionech, které mají svého koordinátora, resp. subjekt, který region reprezentuje.
-mk-