
Osídlování dnešního Nymburska i města Nymburk probíhalo zcela kontinuálně, již od mladší doby kamenné, to je od 5 000 l.př.Kr. Z pozdější doby, starší doby kamenné 3 500 l.př.Kr., je doloženo opevněné pravěké sídliště a kostrový hrob s mohylou megalitického typu. Z doby bronzové se pod dnešním Kostelním náměstím našly pozůstatky opevněného hradiště s příkopem a palisádou. Stejně tak i z doby železné, to je 1 000 l.př.Kr., máme prokázáno osídlení v podobě existujících nálezů, jež prokazují přítomnost a stavební aktivity Keltů.
Od 9. století našeho letopočtu, to je z období střední doby hradištní, je doložena první přítomnost Slovanů na tomto území. V období středověku, jak uvádějí písemné prameny z roku 1275, bylo povýšeno již existující město králem Přemyslem Otakarem II. na město královské. Jeho základy byly postaveny na místě původní slovanské osady ležící přímo na zemské obchodní stezce kladsko-polské „Královské“ v místech důležitého brodu přes řeku Labe. K osídlení města i okolí byli pozvaní němečtí a holandští osadníci, kteří pojmenovali toto město Neenburg, neboli Nový hrad. Město požívalo práva vybírání mýta, tzv. mýtného, kterým se mohlo pyšnit jen velmi málo měst té doby.

Největšího rozkvětu se městu dostalo za vlády krále Václava II., který dal příkaz k budování opevnění ve dvou pásmech hradeb majících okolo sta bašt, čtyř bran včetně fortny a dvou vodních příkopů. I když pro nedostatek stavebního kamene v okolí je většina staveb zbudována z cihel, město si do dnešních dní zachovalo unikátní ráz hrazeného města.
Několik otázek na téma současnost města a jeho okolí jsem položil osobě povolané, tedy přímo starostovi města Nymburk a členu rady Středočeského kraje pro regionální rozvoj, panu Ladislavu Kutíkovi.
Můžete nám říci, jakých změn se dostalo cestovnímu ruchu na Nymbursku za posledních pět let?
Vzrostla nabídka turistických cílů, a zvláště se zvýšila úroveň a rozšířila nabídka ubytovacích a restauračních služeb. Z Nymburka se stalo město gastronomie. Dokončením cyklostezky mezi Nymburkem a Poděbrady na obou březích Labe vznikla velmi navštěvovaná 20 km dlouhá trasa. Rozšířila se i nabídka soukromých jednooborových muzeí (motocyklů, vojenské techniky atd.).
Jaké jsou nejnavštěvovanější turistické cíle na Nymbursku?
Města Nymburk a Poděbrady s jejich nabídkou (sportovní aktivity, památky, muzeum B. Hrabala, lázeňství atd.), Ostrá s „historickou vesnicí“ Botanicus a Přerov nad Labem se svým skanzenem.
Co městu přineslo členství v mezinárodním sdružení hrazených měst?
Město není členem sdružení. Sice jsme cca před třemi roky dostali nabídku, ale město není zatím tak ekonomicky silné, aby se stalo členem relativně exkluzivního klubu.
Jaké cíle si klade Nymburk a Nymbursko pro příští léta v rámci Středočeského kraje?
Vytváření uvedených nabídek cestovního ruchu, koordinaci programových nabídek, zřízení skutečného TIC, a zvláště pak rozšíření sportovní nabídky pro nosný program cestovního ruchu v Nymburce.
Děkuji za rozhovor, pane starosto, a přeji Vám do budoucna mnoho jak osobních, tak i profesních úspěchů.
www.nymburk.cz