Mezinárodní spolupráce mezi českou a polskou stranou Krkonoš dostává konkrétní podobu. Mezi klíčové hráče v koordinaci aktivit cestovního ruchu na obou stranách společného pohoří patří partnerské subjekty Svazek měst a obcí Krkonoše a Zwiazek Gmin Karkonoskich.
V roce 2004 bylo podepsáno společné Memorandum o přátelství, porozumění a spolupráci v Krkonoších. V létě letošního roku pak byl podepsán dodatek, který ještě více konkretizoval jednotlivé prvky a projekty kooperace. Toto další prohloubení dosavadní spolupráce přispěje mimo jiné k ještě lepší koordinaci propagačně-informačních aktivit.
Web polských Krkonoš |
Praktické naplnění spolupráce se projevuje v realizaci projektů o cykloturistice nebo např. v návaznosti na systematickou úpravu běžeckých stop na obou stranách hor, což ještě nabude na významu od 1. 1. 2008 po vstupu obou zemí do Schengenského prostoru. Zwiazek Gmin Karkonoskich také převzal na své propagační materiály společný grafický design (s charakteristickou „stoupající vlnou“) a zařazuje do publikací informace o českých krkonošských cyklobusech. V polských infocentrech distribuují česko-polské materiály, Poláci též nově vydali v polském i českém jazyce zimní mapu, zahrnující celé území Krkonoš.
V létě zavítala do Vrchlabí a na poradu českých informačních center delegace jejich polských kolegů. Završili tak několikaměsíční jazykový kurz češtiny. Nyní je v plánu reciproční exkurze pracovníků českých infocenter do polských Krkonoš.
Spolupráce se týká i internetových prezentací obou stran Krkonoš. Polákům se podařilo dostat do užívání adresu www.karkonosze.eu , na které jsou k získání profesionální informace z turistiky. Nyní se pracuje na propojení s českým webem www.krkonose.eu . Obdobně se plánuje vytvoření společných prezentačních desek s propagačně-informačním obsahem o obou částech Krkonoš.
Česká strana se také v letošním roce zúčastnila velkých a úspěšných turistických trhů v Jelení Hoře na stánku polských partnerů. Na oplátku budou v zimě Poláci hosty Svazku Krkonoš na veletrzích Regiontour v Brně a Holiday World v Praze. V plánu je též vytištění společného kalendáře významných sportovních, kulturních a společenských událostí v obou částech hor na rok 2008.
Co se týče přípravy dalších budoucích projektů – pozornost se podle slov výkonného ředitele Svazku Krkonoše Michala Vávry upírá k možnostem, které skýtají Euroregiony Glacensis a Nisa a hlavně pak financování z prostředků EU. Společnou platformou pro řešení dalšího rozvoje celého regionu je dokument Vize Krkonoše 2050.
Polákům se v našich Krkonoších líbí
Podle slov Ivany Hanačíkové, ředitelky zastoupení agentury CzechTourism v polské Varšavě, z oficiálních statistik výjezdů turistů do jednotlivých českých regionů vyplývá, že krajané krkonošské lokality často vyhledávají. Oblíbené jsou pobyty o prodloužených víkendech v době svátků a pracovního volna. Návštěvníci z Polska podle ní u nás dobře hodnotí kvalitní služby a i poskytování informací v polštině.
Rostoucí oblibu české strany Krkonoš u Poláků potvrzuje i vedoucí marketingu cestovní kanceláře Ingtours z Vrchlabí Ivan Polonský. Podle něj narostl v roce 2006 oproti předchozímu počet klientů z Polska na 110 %. „Díky výstavám věnovaným cestovnímu ruchu a pracovním výjezdům do Polska se přesvědčujeme, že ekonomika sousedů vzrůstá a střední vrstva využívá své finanční jistoty. Dříve jezdilo hodně Poláků na Slovensko. V posledních letech ale krkonošská zimní střediska svojí úrovní infrastruktury tento region výrazně předstihla,“ říká.
Pozitivním kritériem je podle něj prezentace Krkonoš na veletrzích cestovního ruchu v Poznani, Varšavě, Katovicích i jiných místech země. Neméně důležité jsou propagační tiskoviny a materiály vydávané v polštině. Dokážou nabízené služby slušně „prodat“.
„Polští klienti vyhledávají všechny druhy ubytování, oblíbené jsou vícehvězdičkové hotely s kompletními službami. V budoucnu nám naši severní sousedé mohou výrazně nahradit německé klienty,“ předpovídá Polonský.
Podobný trend však platí i opačně. Infocentra v polských Krkonoších hlásí rostoucí zájem českých turistů poznat hory i z netradiční severní strany.
Text: Jiří G. Souček (Zdroj: Svazek Krkonoše)
www.krkonose.eu
www.karkonosze.eu