Řekneme-li Kypr většině z nás se vybaví rozpálené pláže a azurové moře. Ovšem tento středomořský ostrov už dávno nenabízí jen tyto tradiční letní atrakce. Na Kypru lze dnes objevovat starobylé vísky, které si zachovaly svou autenticitu, včetně tradičních řemesel, horské scenérie s nespoutanou přírodou, ale i historické chrámy a kostely. Na ploše více než 9000 km2 tak každý zažije rozmanité chvíle odpočinku.
Pohostinnost až omračující
Turistické info
Svůj název získal díky bohatým ložiskům mědi a díky zručnosti místních kovotepců.
Kypr byl v minulosti britskou koloniíí, což má za důsledek fakt, že se téměř všude bez problému domluvíte anglicky a na místních silnicích se jezdí vlevo. Pronajmout si auto není problém, ale mějte na paměti přímořský temperament a ležérnost místních za volantem.
|
Hned v úvodu je třeba říci, že zdejší obyvatelé jsou nadmíru pohostinní. Jakoby každému návštěvníkovi chtěli v tu chvíli, kdy usednete u nich ke stolu ukázat, co všechno zdejší příroda naděluje. Pokud máme my Češi za národní pokrm svíčkovou s knedlíkem, kyperská národní tradice na talíři se jmenuje meze. Jedná se o skupinu jídel, která obsahuje tři nebo čtyři chody, v některých případech ovšem i devět. Konce hostiny se tak dočkáte po dvou hodinách stolování. Ještě předtím ale ochutnáte halloumi, sýr z ovčího mléka, podávaný buď horký (uzený či grilovaný) nebo studený, dolmadakiu – vinné listy naplněné rýží, jehněčím masem a občas i mátou, nechybí feta, tzatziki, taramosalata, to všechno doplněné o úžasně chutnající rajčata, cibuli a další zeleninu. Coby hlavní pokrm vám Kypřané naservírují čerstvé ryby, kleftiko – grilované a okořeněné jehněčí maso se zeleninou, papoutsakii – lilek naplněný mletým masem a rajčaty a politý rozšlehaným vejcem se strouhankou anebo u nás známé stifado.
Jeden z chodů kyperské meze |
Některé pokrmy jsou čistě místní specialitou, další jsou přejaté od okolních národů. Vždyť Kypr je průsečíkem hned tří kontinentů a z tradice evropské, blízkovýchodní i africké kuchyně si pro sebe bere to nejlepší. A ta vína, například neodolatelně sladká Commandária. Místní obdoba portského, kterou rytířský řád johanitů doladil k dokonalosti. Nicméně asi by se slušelo se omluvit. Hned zkraje se rozepsat o národní kuchyni není nepodobné tomu, jako jít k někomu na návštěvu jen proto, že hostitel dobře vaří. Když ono to k tomu tak svádí. Není to jen potrava těla, ale i duše. Kypřané jsou bohy bylin a koření a vařečkami dokáží psát na dna hrnců básně v jambickém pentametru a kdo neodjede o pár kilo těžší, jako by tam ani nebyl.
Hotely na pobřeží jsou na špičkové úrovni |
Nadšené výkřiky z předešlých řádků by ale mohly vyvolat klamný dojem, že Kypr je jen výkrmným ostrovem. Tak tomu samozřejmě není. Zdejší kraj je dějištěm mnoha antických mýtů a bájí. To tady se například zrodila Afrodité z mořské pěny. Něco ze své krásy přenechala i svému rodišti a místní pláže se pravidelně umísťují v odborných anketách na prvních příčkách celosvětových žebříčků nejpůvabnějších pláží, takže prestižním oceněním Blue Flag se to tu jen hemží. A na skalní města, antické chrámy a amfiteátry tady narazíte na každém kroku.
Tam, kde se zrodila Afrodité… |
Zbytky kamenných paláců jsou důkazem všudypřítomné historie |
Mozaiky představující scény z řecké mytologie |
Pokud se budete rozmýšlet odkud na tato místa podnikat výpravy, pak bude patrně nejlepší volbou vybrat si některé z venkovských sídel, které ostrov v rámci vlastního agroturistického programu nabízí. Nenechte se zmást, protože Kypřané si pod pojmem agroturistika představují něco trochu jiného, než známe u nás. Zatímco Středoevropan si pod agroturistikou představí prázdniny v holinkách a v koňském sedle, na Kypru je to vlastně jen způsob jak se vyhnout přeplněným letoviskům. V sedmdesátých letech odtud emigrovalo převážně do Británie, Austrálie a kontinentální Evropy několik desítek tisíc rodin (což je na národ, který má necelých 700 000 obyvatel masivní úbytek). V důsledku toho zůstalo mnoho usedlostí a venkovských stavení prázdných a vesnice se je jaly přestavět na letní citlivě zrekonstruované domy, volně k pronajmutí. Kdo tedy má chuť poznat „skutečný Kypr“ nemusí se z turistického resortu trmácet mnoho kilometrů, ale může se ubytovat v jedné z malebných vesnic, kde jsou tradiční řemesla ještě stále jedním z hlavních způsobů obživy. Pro jídlo si pak může chodit na blízký trh a večery trávit v místní taverně s přátelskými starousedlíky.
Typická kyperská vesnice, odkud můžete vyrážet na výlety za muflony |
Klidné bloumání napříč
Ostrov se může pochlubit téměř dvěma stovkami endemických živočichů od místních muflonů (jejichž umanutá rohatá hlava se nakonec stala i symbolem místních aerolinek) až po několik desítek druhů ptáků. A k těm ryze domácím se přidávají stovky dalších ptačích druhů, které tudy putují každoročně mezi Evropou, Afrikou a Asií. Ta nejpestřejší hnízdiště poznáte snadno podle toho, že se to kolem nich většinou bude hemžit skupinkami Britů oddávajících se bird watchingu, tedy právě pozorování ptáků triedry. A jakkoli se tato činnost, která je oficiálně považována za sport může zdát na první pohled podivínskou, tak pokud ten druhý pohled upřete právě optikou dalekohledu na hejno plameňáků v nedalekém údolí, propadnete tomuto koníčku možná stejně jako zmínění ostrované. Divoká nedotčená příroda národního parku Akamas (který se nachází v severovýchodní části Kypru) vás pohltí. Co do přírodních krás nejsme ale s výčtem ani zdaleka u konce. Zdejší pláže jsou jedním z mála míst na světě, kde se ještě líhnou obří mořské želvy, karety. A pokud se vydáte se šnorchlem či kyslíkovou lahví do jejich království, těšit se můžete jak na houštiny a chvoje korálů a hejna pestrobarevných ryb, tak i na celou řadu potápěčských unikátů. A je na vás, jestli si chcete zblízka prohlédnout vrak obrovské nákladní lodi Zenobia, která se potopila poblíž kyperského pobřeží, nebo budete objevovat podvodní jeskyně nedaleko mysu Gkreko.
Kostel Agios Lázaros |
Skutečnost, že byl Kypr vždy tak malebným místem v dosahu tří kontinentů a impérií na nich se rozléhajících, se samozřejmě odráží na bohatém výčtu památek. Ve skutečnosti vám ostrov obydlený soustavně už od neolitu ukáže naprosto názorně, čím vším si lidstvo prošlo. Nejdoslovněji to pak platí o jihozápadní části ostrova, jejíž dominantou je pobřežní město Pafos. Římské mozaiky, hrobky králů, extrémně vysoké hodnoty naměřené historie na metr čtvereční nakonec vedly k tomu, že do seznamu UNESCO bylo zařazeno rovnou celé přístavní město.
Prostě nezapomenutelně prostý
Takový je ve skutečnosti Kypr. Ostrov, kde si ještě v listopadu můžete užívat horkých letních paprsků. Kde najdete doslova všechno od afrodiziakálních cukrovinek až po majestátní staleté kláštery a mešity. Samozřejmě i zde se určité čtvrti hlavních měst podřídily turistům. I zde najdete kluby, ve kterých se můžete propít nocí až do rána. I tady už zmizelo mnoho křivolakých uliček, aby uvolnily prostor výškovým domům, které naznačují, že Kypr je jedna z perspektivních ekonomik Evropské unie. Pokud ale budete chtít, můžete během pár chvil na všechny tyto atributy moderního života zapomenout.
Pohoří Troodos se nachází v centrální části ostrova |
V pohoří Troodos se vydat do lesů, na pobřeží rybařit s místními či být nápomocni při výrobě čerstvého ovčího sýra. Kypr není skanzenem, ale hýčká si své historické bohatství a svůj klid. Všechny ty černobílé fotografie mírných a vyrovnaných starců, hrajících na ulici před domem šachy, které si pořizujeme proto, že ve skrytu víme, že to znamená život.
Všechny ty filmové záběry, ve kterých se líně serpentýnami proplétají stará auta, která nikoho nikam nevezou. To všechno nakonec můžete na Kypru najít a stát se toho součástí.
Text: Vlasta Holéciová
Foto: Vlasta Holéciová, Jaroslav Semerák a Thinkstockphotos.com
Kypr doporučuji navštívit na jaře
říká Costas Orphanides z Kyperské turistické organizace, která se u nás stará, o co nejlepší propagaci ostrova. My jsme se ho zeptali na aktuální situaci v oblasti cestovního ruchu.
Jaká je návštěvnost Kypru ze strany českých turistů? A jaké reálné číslo byste si do budoucna představoval?
Kypr navštíví ročně 20 až 22 tisíc českých turistů, kteří k nám létají v průměru na 10denní pobytové zájezdy. I když podíl individuálních cestovatelů stoupá, skoro 70 procent návštěvníků využívá služeb cestovních kanceláří. Návštěvnost je rok od roku vyšší a pevně věřím, že v brzké budoucnosti budeme schopni přivítat 25 000 turistů z České republiky.
Kypr nabízí široký prostor pro příjemné trávení letní dovolené. Jaké oblasti jsou tuzemskými turisty nejhojněji navštěvované?
Necelých 30 procent českých turistů navštíví ostrov v období květen-červen ale většina volí letní měsíce červenec–září. Z toho plyne i velká obliba oblasti Agia Napa – Protaras na jihovýchodě ostrova, kde se také nacházejí nejhezčí písečné pláže.
Kypr neznamená jen dovolenou u moře. Vnitrozemská oblast (obzvláště oblast pohoří Troodos) je ideálním místem pro trávení aktivního odpočinku. V poslední době je velmi populární agroturistika. Ovšem tento druh dovolené Kypřané vnímají z trochu jiného hlediska, než je pojímán u nás. Jak to tedy je?
Je svým způsobem škoda, že čeští turisté vnímají převážně Kypr pouze jako letní přímořskou destinaci. Jarní měsíce od začátku března do konce května s teplotami 25 až 28ºC jsou ideální pro návštěvu nesčetných archeologických památek nebo k prozkoumání velmi zajímavého a různorodého vnitrozemí, jinými slovy k agroturistice. Je pravda, že z českého pohledu je použitý pojem trochu zavádějící. Agroturistika na Kypru, to je pobyt na venkově v původních vesnických domech, které jsou součástí živých vesnic. Tyto domy prošli citlivou rekonstrukcí a jsou co do vybavení a komfortu, přizpůsobené požadavkům a nárokům současného turisty.
Kypr je vyhledáván i mezi golfisty. Vznikají zde stále nová golfová hřiště?
V současné době jsou na Kypru v provozu tři 18jamková golfová hřiště. Všechna se nacházejí na západě ostrova v malebné a příjemně zvlněné krajině Pafosu a jsou vyhledávaná především v zimních měsících kdy evropská hříště leží víceméně pod sněhem.
Stejné období využívá také řada prvoligových fotbalových klubů cyklistických družstev k zimní přípravě a k poměření sil s kolegy z mnoha ne jen evropských zemí.
Pojďme nyní k oblasti kongresové a incentivní turistiky. Nakolik je Kypr populární mezi českými organizátory firemních akcí?
Kongresový cestovní ruch je určitě jednou z našich priorit a těší nás, že Kypr je oblíbenou destinací organizátorů firemních akcí. Na ostrově se nabízí ve čtyř- a pětihvězdičkových hotelech přibližně 350 konferenčních sálů s celkovou kapacitou 30 000 míst. Stejnou kapacitu nabízejí byznys hotely v počtu lůžek. Co se týče konferenčních center, nabízejí se ještě v Nikósii „Cyprus Conference Center“ s kapacitou 1 200 míst a „State Fairs Conference Center“ s podobnou kapacitou. Zpracovává se projekt na výstavbu konferenčního centra v Limassolu s kapacitou 2 000 míst. Aby byla nabídka ještě lákavější, nabízí se pořádání konferencí ve vybraných, archeologicky zajímavých a památkově chráněných prostorách.
Stále se věnujeme příjezdům tuzemských turistů na Kypr, jak vůbec zdejší obyvatelé vnímají českého návštěvníka?
Velmi přátelské česko-kyperské vztahy se datují od vzniku Kyperské republiky v roce 1960.
Česká republika a hlavně Praha je každoročně cílem mnoha kyperských turistů. Český návštěvník je na Kypru vždy vítaným hostem.
Jak by vypadala vaše osobní pozvánka na Kypr?
Pokud by cílem návštěvy byl aktivní odpočinek a cesta za poznáním, volil bych pobyt v západní části ostrova v Pafosu a agroturistiku v podhůří Troodosu v jarních měsících.
Pro cestu za sluncem a mořem bych doporučil v létě pláže Agia Napa – Protaras na jihovýchodě nebo přímořská města Limassol a Larnaka od poloviny října do konce listopadu, kdy je teplota vzduchu ještě nad 30 ºC a moře je krásně prohřáté.