O vznik lázní v Klášterci nad Ohří se zasloužil rolník Josef Fickert, který zde 18. května 1881 při kopání studny objevil pramen kyselé vody s velmi příjemnou chutí. Významný krok v rozvoji lázní učinil o několik let později cukrovarník František Fieber z Ústí nad Labem, který Fickertův majetek v roce 1886 koupil. Doposud bezejmenný pramen pojmenoval po své manželce Eugenii a začal postupně budovat lázeňskou infrastrukturu a také lázeňský park.

Léčivé účinky zdejší minerálky byly později potvrzeny chemickou analýzou Dr. W. Gintla a bakteriologickou analýzou prof. Dr. Hueppa, na základě čehož byl 9. dubna 1898 prohlášen pramen Evženie léčivým pramenem.
Klášterecká kyselka získala velmi dobré postavení a ročně se ve zdejší stáčírně plnilo až 2,5 milionu lahví. Během 2. světové války byla touto minerálkou zásobována i armáda generála Rommela v severní Africe. Zdejší kyselka byla v provozu až do roku 1950, kdy přestalo pracovat jímací zařízení a Městský pramen byl dokonce zabetonován. K obnově došlo až v roce 1964, ale prameny byly využívány pouze místní veřejností bez lázeňského využití.
Graf – Návštěvnost zámku Klášterec nad Ohří v letech 2000–2016

Zdroj: Výroční zpráva 2016 – Zámek Klášterec nad Ohří, příspěvková organizace
Zlom nastal na počátku 90. let 20. století, kdy vedení města přijalo strategickou vizi dalšího rozvoje města, jejíž součástí bylo také rozhodnutí o obnovení zdejšího lázeňství. V rámci tohoto procesu došlo k obnově Městského pramene, přičemž byl objeven ještě další pramen léčivé vody, který dostal název Klášterecký pramen. Postupně proběhla revitalizace lázeňského parku a rekonstrukce lázeňské infrastruktury. Pro návštěvníky zde slouží turistické informační centrum, v jehož budově se stáčejí Klášterecký a Městský pramen. Byl rekonstruován a podstatně rozšířen lázeňský dům Evženie, ve kterém je moderní zázemí veškerých lázeňsko-léčebných a wellnessových procedur, a to včetně bazénu, sauny a tělocvičny.
Léčba v Lázních Evženie je založená na využívání zdejších studených, slabě mineralizovaných, hypotonických hydrogenuhličitano-sodných kyselek. Léčba probíhá ve formě pitné kúry nebo koupelí. Pitná kúra má neutralizační účinek na žaludeční kyselinu, povzbuzuje sekreci trávicích šťáv a povzbuzuje funkci střev. Má účinek močopudný, je vhodná ke snížení krevní hladiny kyseliny močové a k prevenci močových kamenů. Podporuje metabolismus cukrů a tuků u diabetiků a obézních. Koupele v minerální vodě působí příznivě na zvýšený krevní tlak, slouží k prevenci poruch krevního oběhu a mírní potíže vyvolané degenerativními změnami pohybového ústrojí.
Sala terrena v zámeckém parku
|
Návštěvníci lázní Evženie mají kromě vlastní léčby možnost navštívit ve městě řadu zajímavých atraktivit. Patří mezi ně především zámek Klášterec nad Ohří. Se svou průměrnou návštěvností okolo 20 000 návštěvníků ročně je jednou z nejvíce navštěvovaných památek Klášterecka (viz graf).
K dalším zajímavým turistickým cílům patří například rozlehlý anglický park, kostel Nejsvětější Trojice či letohrádek Sala terrena stojící naproti kláštereckému zámku. I když věhlas zdejších lázní nedosahuje věhlasu lázní západočeského lázeňského trojúhelníku, stojí rozhodně za to je navštívit.
Ing. Pavel Attl, Ph.D.
vedoucí katedry cestovního ruchu
Vysoká škola hotelová v Praze
attl@vsh.cz