Lázeňská léčba dětských pacientů se od péče o dospělé výrazně liší. Přináší určitá specifika nejen z hlediska léčebných postupů, ale také nezbytného zázemí pro děti i jejich rodiče, kteří s nimi lázeňské pobyty často absolvují. Pokusili jsme se zmapovat situaci v několika českých lázních, které se na léčbu dětí specializují. Zajímalo nás nejen to, jak jsou na své pacienty připraveny, zda jim mohou nabídnout speciální balíčky služeb, ale i jak řeší pobyty dětí a rodičů či zda starší děti mohou během pobytu v jejich sanatoriích navštěvovat školu.
To, v čem se jednotlivé lázně shodují, je snaha o individuální přístup. Ostatní postupy, nabízené služby i zábava pro děti se liší v závislosti na stáří dětí a zdravotních problémech, se kterými do lázní přijíždějí. Například ve Státních léčebných lázních Bludov je cílem léčby naučit děti správnému životnímu stylu a to, jak vnímat pohyb jako každodenní součást života, ukázat jim také rozmanitost vyvážené stravy a posílit jejich sebevědomí. Není se co divit. Do lázní Bludov se totiž jezdí léčit hlavně děti s obezitou. „Dále se zaměřujeme na léčbu vrozených či získaných onemocnění pohybového ústrojí. Podle indikačního seznamu jsme oprávněni léčit děti už od jednoho roku a dorost. Nejvíce léčených dětí je ale ve věku 13 až 17 let,“ říká Rostislav Pumprla, manager zdravotních služeb Státních léčebných lázní Bludov. Ačkoli přibližně 98 procent pacientů přijíždí na pobyty hrazené zdravotními pojišťovnami, jsou v Bludově připraveni i na samoplátce. V nabídce mají léčebné balíčky zaměřené na správný životní styl, na nadváhu a obezitu, onemocnění pohybového aparátu, dýchacích cest a také na onemocnění močových cest. Tyto léčebné programy jsou zpravidla sedmidenní, délku léčby si však lze zvolit individuálně až v několikatýdenních cyklech. Balíčky procedur vycházejí z léčebných plánů jednotlivých indikací a po konzultaci s dětským lékařem je možné je upravit dítěti na míru. „K balíčkům lze dokoupit podle kapacitních možností ubytování a stravování,“ dodává Rostislav Pumprla. Pokoje jsou většinou dvou- až třílůžkové a jsou vybaveny umyvadlem. Sociální zařízení je dostupné na chodbě. Na chodbě s pokoji dětí je i pracoviště sester, které zde konají službu, a také společenské místnosti a herny s knihovnami a televizními přijímači.

Rodiče se nemusejí bát, že jejich ratolesti při pobytu zameškají školní docházku. V lázních je základní škola, kterou děti navštěvují ve všední dny na tři až čtyři vyučovací hodiny, zaměřené většinou na hlavní předměty. Škola je vybavena dokonce i moderními informačními technologiemi. Během pobytu pořádají lázně pro děti projektové dny a nejrůznější sportovní aktivity. Děti se účastní různých kulturních programů, dětské lázeňské diskotéky, mohou se také přihlásit do výtvarného, keramického, tanečního, zdravotního či přírodovědného kroužku anebo proniknout do tajů zásad zdravého vaření a stravování. „Areál lázní nabízí možnost sportovního vyžití. Děti si mohou zahrát minigolf, basketbal, volejbal, badminton, stolní tenis. Oblíbené je také cvičení na venkovních posilovacích zařízeních,“ říká Rostislav Pumprla. Během pobytu v lázních jezdí děti i na zajímavé výlety. Oblíbené jsou například návštěvy přírodovědné stanice v Šumperku, expozice o čarodějnických procesech, výrobny tvarůžků v Lošticích anebo návštěvy Javoříčských či Mladečských jeskyní.
Léčba už od tří měsíců věku
V dětské léčebně Nové lázně v Lázních Teplice v Čechách pracují odborníci s dětmi již od tří měsíců. Malí pacienti nejčastěji bojují s dětskou mozkovou obrnou a dalšími poruchami pohybového aparátu a nervového ústrojí. Na rozdíl od Bludova sem na pobyty hrazené pojišťovnou jezdí jen přibližně třetina dětí. Ostatní jsou samoplátci. Hosté mají k dispozici mimo lázeňské léčby také další služby. Ubytování je možné nejen na standardních dvoulůžkových pokojích, ale pro rodiny také v apartmánu s více ložnicemi a kuchyňským zázemím. Rodiče, kteří přijíždějí z daleka, využívají ubytovací služby. „Doprovod k pobytu je totiž podmínkou léčby,“ říká obchodní ředitelka Lázní Teplice v Čechách Yveta Slišková. Přes pojišťovnu se děti léčí zpravidla čtyři týdny, ostatní i déle.
V drtivé většině českých lázní navštěvují děti školou povinné základní školu. Někde mají k dispozici dokonce i mateřské školy. „Jako zdravotnické zařízení máme povinnost zajistit školní docházku dětem od 1. do 9. třídy základní školy, proto je v areálu našich lázní zřízena základní i mateřská škola,“ říká Jiřina Valentová, ředitelka Lázní Kynžvart. Tam se specializující na dětské pacienty s nespecifickým onemocněním dýchacího ústrojí, kožním onemocněním, nemocemi ledvin a močových cest, trávicího ústrojí, lehkých duševních poruch, jako jsou deprese či úzkostné stavy, a na léčbu obezity. Lázně Kynžvart jsou jediné lázně, které se zaměřují na léčbu dětských pacientů. Až do roku 2013 se zde léčily výhradně děti, od té doby přijíždějí na léčbu i dospělí pacienti. Lázně Kynžvart často využívají celé rodiny, protože se zde léčí současně dítě i jeho dospělý rodinný příslušník. Přitom jsou děti do šesti let věku k léčbě standardně přijímány s dospělým doprovodem, nad šest let jej zdravotní pojišťovny hradí pouze ze závažných zdravotních důvodů, doplňuje ředitelka Lázní Kynžvart. Lázně však umožňují rodičům ubytovat se společně s dítětem jako samoplátce. Pro malé děti s rodiči i ty starší bez doprovodu mají v Kynžvartu zajištěn i zajímavý program. „Pro děti s rodiči připravujeme i tři akce do týdne, při dalších zábavních, kulturních, sportovních a výtvarných aktivitách se zabaví také starší děti. Mimo to pořádáme výlety do blízkého i vzdáleného okolí,“ dodává Jiřina Valentová. Děti mohou také využívat bazén, posilovnu, saunu či dětská hřiště. Rodiče zase mohou v klidu posedět v nově zrekonstruované lázeňské kavárně, aniž by se museli strachovat o své ratolesti. Kavárna je vybavena nejen dětským koutkem, ale i moderním venkovním hřištěm.
Naprostá většina dětí absolvuje v Lázních Kynžvart léčbu hrazenou zdravotními pojišťovnami. Samoplátcům pak lázně nabízejí různé akční balíčky a ozdravné pobyty v délce od jednoho do tří týdnů, které zahrnují ubytování, stravu i lázeňskou péči. „Zájemci mohou využít i rekreační pobyty či pobyty na zkoušku, které jsou určeny zejména pro dětské pacienty, kdy děti i rodiče zjistí, jak dítě reaguje na lázeňskou péči,“ upřesňuje Jiřina Valentová.
O děti je dobře postaráno také v Termálních lázních Velké Losiny. Malí pacienti zde mají k dispozici dětský koutek jak vnitřní, tak i venkovní, mohou si zapůjčit hry nebo se zúčastnit animačních programů, které nabízí Wellness hotel Diana. „Lázeňskou vilu Gazárka jsme maximálně přizpůsobili pro dětskou klientelu, v hotelu Eliška nabízíme i možnost nadstandardního ubytování dětem a jejich doprovodu. U nás se léčí děti s problémy pohybového aparátu, neurologickými a kožními onemocněními. Malé neurologické pacienty léčíme již od jednoho roku, to pak léčba pochopitelně probíhá v doprovodu dospělých. Od šesti let, pokud to zdravotní stav dítěte dovolí, jezdí děti už samotné a svůj léčebný pobyt tráví v lázeňském domě Chaloupka,“ říká Stanislava Kopecká z Termálních lázní Velké Losiny.
Speciální rehabilitační programy pro neurologická postižení
Specifika léčby dětských pacientů si dobře uvědomují i v Sanatoriích Klimkovice. „Dětem je nutné se věnovat po celých 24 hodin, tedy nejen v době, kdy probíhají rehabilitace. Na rozdíl od dospělých je třeba je zabavit také v době, kdy nerehabilitují, a v noci zajistit přinejmenším kontrolu. O to jsou dětští klienti lázní náročnější. Navíc je třeba i rehabilitaci provádět zábavnou formou,“ říká Ivana Gračková, mediální zástupce Sanatorií Klimkovice.
Děti se v Sanatoriích Klimkovice léčí formou neurorehabilitace opravdu od malička. Ty nejmenší, nebo ty, které kvůli svému postižení nejsou schopny se o sebe samy postarat, přijíždějí v doprovodu rodičů. „Nabízíme především speciální rehabilitační programy pro různá hlavně neurologická postižení. Sestavujeme našim pacientům léčebné programy na míru, takže k běžné fyzické rehabilitaci je možné přidat logopedii, zlepšování kognitivních funkcí a podobně, v závislosti na typu postižení,“ dodává Gračková. Ve volných chvílích se děti mohou zabavit v počítačové místnosti, chodí na procházky, věnují se různým ručním pracím či je pro ně zajištěna projekce filmů. Vzhledem k tomu, že se v Sanato-riích Klimkovice léčí děti s těžkými diagnózami, je zajištěn program i pro rodiče, kteří je doprovázejí. Vedení lázní si uvědomuje, že pro rodiče je péče o dítě s vážným poškozením mozku čtyřiadvacetihodinovou službou, proto se jim snaží v Klimkovicích vytvořit prostor pro normální zábavu. „Oblíbené jsou třeba společné večírky dětí a rodičů,“ připomíná Gračková. Děti často navštěvují i lesopark, který se podařilo před třemi lety ve spolupráci s občanským sdružením Čisté Klimkovice vybudovat hned v sousedství sanatorií. Je dostupný i lidem s fyzickým handicapem, jeho součástí je turistická trasa určená i pro vozíčkáře. Nachází se v něm také celá řada nejrůznějších atrakcí ze dřeva.
Snaha o individuální přístup
Rehabilitace dětských pacientů je podle Vasila Janka, primáře Dětské léčebny Vesna společnosti Státní léčebné lázně Janské Lázně, specifická především tím, že nemoci jsou z velké části vrozené nebo geneticky podmíněné, a tudíž postihují dítě od začátku jeho života. U takového dítěte se pak nejedná o rehabilitaci, ale o habilitaci, takže dítě se učí činnosti, které do té doby vůbec neumělo provádět. „Děti do šesti let absolvují pobyt společně s doprovodem, který se aktivně podílí ina terapii, ve které jde o to, naučit se nové rehabilitační postupy, jež lze potom dále využívat i doma,“ tvrdí primář Vasil Janko. Do Janských Lázní jezdí děti už od tří měsíců věku a o volný čas mezi procedurami se u těch nejmladších pacientů stará jejich doprovod i odborný personál za asistence rodičů. Školou povinné děti mají také v Janských Lázních zajištěnu školní docházku, i když jen na tři hodiny denně. Jde o to, aby měly dostatek času na absolvování léčby. „Škola je přímo v budově léčebny, pracují v ní zkušení speciální pedagogové,“ doplňuje primář Janko. Děti bez doprovodu bydlí po třech na pokoji a volný čas pak tráví například vycházkami, hrami i dvakrát týdně promítáním filmů přímo v budově, kde má léčebna své vlastní kino. Oblíbená jsou i hudební představení, karnevalové diskotéky či různé turnaje. „Ve všech segmentech i v konkrétní nabídce pobytů se snažíme o individuální přístup,“ říká primář Janko s tím, že se ale na prvním místě jedná o pobyt léčebný, který má malé pacienty vrátit do života.
Luhačovice zmodernizovaly léčebny
Moderní zázemí čeká i na pacienty v Lázních Luhačovice, kam přijíždí více než 95 procent dětí na pobyt hrazený zdravotní pojišťovnou. Po několikaletém úsilí byla v březnu loňského roku završena kompletní rekonstrukce dětských léčeben v Luhačovicích, které patří k největším v České republice. „Všechny pokoje pro děti s doprovody jsou nyní vybaveny moderním příslušenstvím a novým nábytkem, což odpovídá standardu tříhvězdičkového hotelu. Ve stejném standardu byla provedena i modernizace penzionu Rodina, rovněž určeného dětem s doprovody,“ říká Dalibor Chrastina, zástupce vedoucího oddělení marketingu a prodeje v Lázních Luhačovice. Dětem starším šesti let, které absolvují pobyt bez doprovodu rodičů, jsou v dětské léčebně Miramonti k dispozici pokoje s novým nábytkem a televizory včetně Wi-Fi připojení přímo na pokojích. Upraveny byly podle Chrastiny také společné toalety a sprchy. Rekonstrukce proměnila i restauraci, tělocvičnu, kinosál, herny a společné prostory a k dispozici je i nové dětské hřiště. „Dětským pacientům slouží rovněž nový balneoprovoz v dětské léčebně Miramonti,“ dodává Chrastina. Do Luhačovic přijíždějí dětští pacienti na komplexní lázeňskou péči, která trvá většinou 28 dní, samoplátci pak na dva až tři týdny. I tady mají starší děti zajištěnou školní docházku ve státní základní škole při dětské léčebně. „Ve škole je kladen důraz na individuální přístup a učitelé úzce spolupracují s kmenovými školami a rodiči jednotlivých žáků,“ uzavírá Chrastina.
Foto: Thinkstockphotos.com