
Lipno nad Vltavou, jedno ze 164 horských středisek v České republice, patří k nejdynamičtěji se rozvíjejícím obcím v České republice. S ohledem na společensko-ekonomickou situaci se zastupitelstvo obce před dvaceti pěti lety rozhodlo zabezpečit územní rozvoj obce prostřednictvím rozvoje cestovního ruchu, který se ukázal jako jediná možná a ekonomicky udržitelná rozvojová aktivita. V současné době navazuje Lipno nad Vltavou spolupráci při rozvoji cestovního ruchu se sousední obcí Loučovice.
Obec Lipno nad Vltavou zbudovala základní infrastrukturu a zároveň se jí podařilo přilákat investory, kteří zde ze soukromých zdrojů proinvestovali více než dvě miliardy korun. V roce 1999 byla založena společnost LIPNO SERVIS, která je dodnes hlavním partnerem obce při rozvoji cestovního ruchu i celé destinace. První územní plán Lipna nad Vltavou z roku 1994 byl záchranný, neboť obec byla nemajetná. Územní plán z roku 1997 byl již vysoce rozvojový, aby přilákal zájemce o podnikání. Současný územní plán z roku 2008 se daleko více zaměřuje na detaily a přistupuje k výrazně větší regulaci výstavby.
Obr. 1 – Vymezení působnosti Svazku Lipenských obcí

Zdroj: Vlastní zpracování, 2015
Tento postup umožnil pronajmout si od Ski klubu Lipno lyžařský areál, který byl do té doby zastaralý a málo využívaný. Včetně technické infrastruktury bylo investováno do rozvoje lyžařského areálu zhruba 600 milionů korun. Postupně se podařilo zajistit v obci rozvoj cestovního ruchu, na kterém se podílejí jak podnikatelské subjekty, tak orgány veřejné správy.
Rozvoj cestovního ruchu v oblasti Lipenska ovlivňuje Svazek Lipenských obcí, který sdružuje v zájmovém území jedenáct obcí, které jsou od sebe odděleny územím vojenského újezdu Boletice (obrázek 1). V tomto území žijí 2 procenta obyvatel Jihočeského kraje na rozloze 652 km2 (6,5 procenta celkové rozlohy kraje), přičemž zhruba 7,5 procenta území zaujímá vodní plocha (50 km2). Hustota zalidnění 18,4 obyv./km2 je zde zhruba 3× nižší než v ostatních částech Jihočeského kraje (průměrně 62,3 obyv./km2). Celkem žije v oblasti 12 000 obyvatel a nachází se zde 18 000 lůžek v ubytovacích zařízeních. Přirozenou osu oblasti tvoří v délce 45 km přehradní nádrž.
Obr. 1 – Plánovaný rozvoj sjezdových tratí v Lipně nad Vltavou

- Pravděpodobně čtyřsedačková lanovka od parkoviště v horní části Lipna bude dlouhá 500 metrů s maximální kapacitou 2 400 osob za hodinu.
- Lanová dráha z Lopatné je plánována jako sedačková šestimístná s maximální kapacitou 3 200 osob za hodinu a délkou 1 250 metrů.
- Připravovaná sjezdovka Promenádní ll, která není zahrnuta do tohoto projektu. Hotová bude zřejmě letos, nebo příští rok.
- trať dlouhá 1 450 metrů, převýšení 213 metrů, průměrný sklon 11 %
- trať dlouhá 1 300 metrů. převýšení 213 metrů, průměrný sklon 15 %
- trať dlouhá 1 450 metrů, převýšení 213 metrů, průměrný sklon 13,5 %
- trať dlouhá 1 700 metrů. převýšení 213 metrů, průměrný sklon 12 %
- trať dlouhá 500 metrů, převýšení 53 metrů, průměrný sklon 10 %
Zdroj: iDNES.cz s využitím podkladů Atelier 8000, 2015
Význam cestovního ruchu nabývá v oblasti stále na významu, ale tempo růstu je velmi nerovnoměrné. Nejrychleji se rozvíjí cestovní ruch v obci Lipno nad Vltavou, jejíž katastrální území začíná být pro rozvojové aktivity nedostatečné. V posledních deseti letech zaniklo v regionu 4 000 pracovních míst. Jedná se například o závody Papírna Vltavský mlýn Loučovice, Dřevařské závody, Pila Loučovice, Pila Nová Pec, Lira Planá, Tuhodoly Černá v Pošumaví, Mikrotechna Lipno nad Vltavou, Agrokombinát Šumava, Agrokombinát Frymburk, Sodovkárna Černá v Pošumaví či Mlékárna Planá. Dalším limitujícím faktorem rozvoje regionu jsou neustále se zpřísňující pravidla související s ochranou přírody (Národní park Šumava, Chráněná krajinná oblast Šumava), která život omezují. Zatím se nepotvrdilo, že Národní park Šumava má pozitivní vliv na ekonomické fungování oblasti. Naopak se ukázalo, že prostá existence krásné přírody a přehradní nádrže pro rozvoj cestovního ruchu nestačí.
Spojujícím prvkem této části regionu Lipenska je Lipenská přehradní nádrž a řeka Vltava, na kterých lze provozovat vodní aktivity, především koupání a plávání, jízdu na lodičkách, windsurfing, jachting, adrenalinové vodní sporty, projížďky na lodích po jezeře či rekreační rybolov. Břehy jezera jsou propojeny cyklostezkami, na kterých je možné provozovat pěší turistiku a cykloturistiku, nordic walking či jízdu na in-line bruslích. Ve zkoumaném území dochází postupně k podobné situaci jako v okolí alpských jezer, kdy jezera v letním období přitahují návštěvníky, vytvářejí atraktivní image destinace, ale stále méně jsou místem pro koupání.
Pro další rozvoj cestovního ruchu na Lipensku navrhli autoři studie následujících deset doporučení:
- nezakládat novou lokální organizaci destinačního managementu,
- posílit spolupráci s městem Český Krumlov,
- inovovat kartu hosta Lipno Card,
- zintenzivnit příhraniční spolupráci při podpoře rozvoje příjezdového cestovního ruchu do České republiky,
- iniciovat tvorbu regionálních produktů,
- prohlubovat spolupráci mezi obcí Lipno nad Vltavou a Ski areálem Lipno,
- pokračovat ve spolupráci s obcí Loučovice,
- podporovat novou investici v podobě výstavby čtyřhvězdičkového hotelu,
- zvýšit úroveň spolupráce mezi veřejnou správou a podnikatelskou sférou,
- vyhodnocovat přínosy cestovního ruchu (sběr a vyhodnocení dat, přijetí opatření).
Stezka korunami stromů
|
Zastupitelstvo obce Lipno nad Vltavou se rozhodlo, že bude rozvoj obce směrovat k obci Loučovice, která se potýká s téměř šestnáctiprocentní nezaměstnaností (březen 2015), jež je nejvyšší ze všech obcí ve správním obvodu obce s rozšířenou působností Český Krumlov, a zatím nedokázala využít příležitosti k rozvoji cestovního ruchu. Z tohoto důvodu zřídila zastupitelstva obou obcí dne 5. března 2014 pracovní skupinu pro koordinaci při realizaci společných projektů přesahujících rámec jedné obce.
Dne 22. ledna 2015 vzalo zastupitelstvo obce Loučovice na vědomí zpracování studie rozvoje obce Loučovice – turistické středisko, dne 24. února 2015 schválilo členství v budoucím dobrovolném svazku obcí s názvem „Divoká voda Loučovice“ za účelem prosazování společných zájmů s obcí Lipno nad Vltavou, jehož předmětem zájmu budou úkoly v oblasti cestovního ruchu a dne 26. března 2015 schválilo stanovy dobrovolného svazku obcí s názvem „Svazek obcí Divoká voda Loučovice“ a smlouvu o vytvoření dobrovolného svazku obcí Lipno nad Vltavou a Loučovice. Zastupitelstvo obce Lipno nad Vltavou dne 18. března 2015 rovněž schválilo Smlouvu o vytvoření dobrovolného svazku obcí „Svazek obcí Divoká voda Loučovice“ a Stanovy tohoto dobrovolného svazku obcí.
Do Loučovic bude možné v budoucnu přesunout kapacity (ubytovací, parkovací atd.), na které již nemá obec Lipno nad Vltavou vhodné volné plochy. Dále bude možné v obci rozvíjet sportovní aktivity jak v letní sezoně (sjíždění divoké řeky), tak v sezoně zimní (běžkařské a sjezdové tratě). Postupně bude nutné změnit územní plán, který umožní napojení katastrálního území obce Loučovice na systém sjezdovek z Lipna nad Vltavou. Tím by se sjezdové tratě prodloužily ze současných 9,6 na 16 km. Pro srovnání je možné uvést, že Hochficht disponuje 20 km, Klínovec 18 km a Špindlerův Mlýn 25 km (obrázek 2).
Název projektu: Podpora vzniku partnerství veřejného a soukromého sektoru při rozvoji cestovního ruchu založením lokální organizace destinačního managementu
Číslo projektu: OLNV-ODM1VŠH-2014
Poskytovatel dotace: obec Lipno nad Vltavou
Příjemce dotace: Vysoká škola hotelová v Praze 8, spol. s r.o.
Termín řešení projektu: 1. 4. 2014 – 31. 1. 2015
Řešitelský tým za VŠH: Ing. Petr Studnička – odpovědná osoba, Ing. Lucie Plzáková, Ph.D. – spoluřešitelka
|