Zprávy o tom, že americká administrativa uvažuje o zmírnění své vízové politiky vůči novým členským zemím EU, a tím i o případném zrušení vízové povinnosti pro české občany, se zcela logicky dostaly na přední stránky tuzemského tisku. Ihned se také vyrojily spekulace o tom, o kolik vzrostou výjezdy našich turistů do USA. Podle odborníků lze čekat zhruba minimálně padesátiprocentní nárůst. Jde o dobrou zprávu pro prodejce letenek, ovšem nikoli pro touroperátory. Skokový nárůst se očekává hlavně u individuálních turistů. Ti by si ale měli uvědomit, že vízum není automatickou vstupenkou do země – poslední slovo mají často nepříjemní imigrační úředníci.
USA v současnosti uvažují o zmírnění vízové politiky vůči novým členským zemím EU, český ministr zahraničí Alexandr Vondra předpokládá zrušení víz do dvou let. Pokud by k tomu skutečně došlo, podle Jaromíra Beránka z Mag Consulting by se bezprostředně poté skokově zvýšil počet Čechů cestujících do této země, a to minimálně o 50 procent. Do dvou let by se pak výjezdy zdvojnásobily. Oslovení odborníci z cestovního ruchu se vesměs shodují, že s nárůstem se dá počítat především u mladých lidí do 25 let, kteří by do USA vycestovali individuálně. Na organizovaný cestovní ruch by zrušení vízové povinnosti nemělo výrazný vliv.
Ze současných asi 50 000 Čechů, kteří každoročně do USA zavítají, je většina individuálních turistů, uvedl Beránek. „Do New Yorku si každý zaletí sám,“ řekl. S cestovními kancelářemi do USA jezdí na zájezdy zhruba 10 000 lidí ročně.
Neorganizovaně do USA podle něj jezdí většinou mladší ročníky, které se snaží i něco vydělat. Ty také mají největší problémy s vízy. Proto po jejich zrušení dále poroste počet mladých individuálních turistů. Cestovní kanceláře, s nimiž jezdí starší, finančně zajištění lidé, již nyní s vízy problém nemají.
To potvrzuje i Tomáš Cikán z ESO travel. Klient cestovní kanceláře má podle něj mnohem větší šanci, že dostane vízum, než individuální turista. „Z 1060 lidí, kteří s námi letos chtěli jet do Ameriky, jich nedostalo vízum pouze deset,“ řekl. Americké velvyslanectví v Praze přitom v průměru odmítá deset procent žádostí.
Úspěšnosti cestovních kanceláří při žádání o víza si v minulosti všimly falešné cestovní kanceláře, které místo turistů posílaly do Spojených států levnou pracovní sílu. To vedlo k tomu, že americké velvyslanectví nařídilo, že všichni zájemci musejí žádat o vízum osobně. Přesto se zaplaceným zájezdem za 100 000 korun nemívají klienti cestovních kanceláří s vízem problém, sdělil Cikán.
Ředitel specializované cestovní kanceláře America Tours Vladimír Kužel dělí lidi, kteří by se do USA rádi podívali, ale víza jim v tom brání, do dvou kategorií. Na jedné straně jsou to mladí, kteří jsou podezřelí, že v USA nechtějí pouze cestovat, ale i pracovat, nebo se dokonce usadit. Proto většinou víza nedostanou. Na druhé straně jde o finančně úspěšné starší lidi, kteří se do Ameriky sice chtějí podívat, ale celou vízovou proceduru považují za diskriminační a ponižující. Proto si o víza vůbec nepožádají.
„Předpokládáme, že zrušení víz zvýší zájem o Ameriku,“ řekl Kužel. Odhalil však i odvrácenou stránku bezvízového styku. Cestující, kteří do USA nepotřebují víza, procházejí podle něj mnohem přísnější imigrační kontrolou po přistání v USA. „Jiná věc je, zda Čechy nebudou vracet zpět,“ řekl Kužel.
Tomáš Cikán z ESO travel neočekává masový nárůst počtu klientů CK. Průměrná cena zájezdu do USA je 60 000, většinou lidé jedou ve dvou a je nutno připočíst ještě 30 000 korun kapesné, uvedl Cikán. „Pokud je klient schopen zaplatit za výlet 150 000, nemá většinou problém s vízem,“ řekl.
Přesto podle něj vzroste do roka od zrušení víz zájem o luxusní dovolené o 50 procent. Jde například o pobyty na Havajských ostrovech, jejichž cena začíná na čtvrt milionu korun. „Nejbohatší lidi uráželo, že musejí jezdit do Prahy na pohovory a předkládat soukromé informace,“ souhlasí Cikán s Kuželem. „Spousta lidí nám řekla, že jim Amerika neuteče a že tam pojedou, až se Američané budou chovat trochu jinak,“ dodal. Nárůst individuální turistiky mezi mladými lidmi do 25 let však bude podle Cikána v řádech několika stovek procent. „Vždyť ceny letenky do New Yorku klesají v lednu a únoru až na 7000 korun,“ řekl.
Vízum? Jen poloviční úspěch
Obavy z chování imigračních úředníků, s kterými se Cikán s Kuželem svěřili, jsou podle všeho na místě. Zdaleka ne všichni zájemci o cestu do USA si totiž uvědomují, že získáním víza vše nekončí. Všichni turisté vstupující do země musejí ještě projít nemilosrdným filtrem přistěhovaleckých orgánů. Jejich úředníci zahraničním návštěvníkům kontrolují dokumenty, odebírají otisky prstů a fotografují je. Na neurvalý přístup a nepředvídatelné chování těchto lidí si přitom turisté z různých koutů světa často stěžují.
V průzkumu, jehož výsledky přinesla agentura Reuters, byly Spojené státy dokonce označeny za „nej-méně přátelskou zemi světa pro zahraniční návštěvníky“. Průzkumu se zúčastnilo 2011 turistů ze šestnácti zemí světa. Více než polovina soudí, že američtí imigrační úředníci, kteří návštěvníkům země po příjezdu kontrolují dokumenty, odebírají otisky prstů a pořizují fotografie, jsou hrubí. Dvě třetiny respondentů uvedly, že se obávají, že budou zadrženy při příjezdu do USA kvůli nějaké hloupé chybě v dokumentech nebo v důsledku toho, že těmto pracovníkům řeknou něco špatně.
Tyto pocity zahraničních návštěvníků mají pro USA konkrétní dopad, protože počet turistů do USA z jiných zemí než sousední Kanady a Mexika od roku 2000 poklesl o 17 procent. „Od 11. září 2001 tato země považuje návštěvníky více za ohrožení než za příležitost,“ řekl ředitel Discover America Partner-ship Geoff Freeman. Do značné míry je to pochopitelné. Problém je ale v tom, že lidé se podle něj více bojí imigračních úředníků než terorismu.
Petr Manuel Ulrych a ČTK
Foto: Ben Shafer