Se začátkem prázdnin startuje i hlavní sezona na Máchově jezeře. Kvalita vody je aktuálně dobrá a koupání není ohroženo. V tiskové zprávě o tom včera informoval Vladimír Reichert, člen správní rady OPS Máchovo jezero a ředitel společnosti Regata Máchovo jezero.
Kvalita vody ke koupání v rybnících a jezerech je dnes spojována zejména s výskytem sinic. Kontroly jakosti koupací vody jsou prováděny krajskými hygienickými stanicemi (KHS) minimálně jedenkrát měsíčně. Na Máchově jezeře sleduje kvalitu vody KHS Liberec a to každé dva týdny. V ostatních týdnech hodnotí kvalitu vody Povodí Ohře na základě objednávky Obecně prospěšné společnosti Máchovo jezero (OPS MJ), která byla v roce 2007 založena za účelem kontinuálního a nepřetržitého zajišťování činností vedoucích k udržení čistoty vody v jezeře. Kvalita místní vody ke koupání je tak posuzována každý týden.
Výsledky pravidelných kontrolních odběrů však podle Vladimíra Reicherta nejsou vždy správně interpretovány či pochopeny. OPS MJ proto se žádostí o vysvětlení oslovila předního českého odborníka na výzkum procesů ve vodních plochách s pomalou výměnou vody, RNDr. Jindřicha Durase, Ph.D., který byl mimo jiné vedoucím týmu expertů v rámci projektu Zlepšení jakosti vody v Máchově jezeře.
„Kvalita vody v Máchově jezeře je utvářena především tím, do jaké míry se rozvinou řasy a sinice. Po sérii opatření provedených v minulých letech se kvalita vody stabilizovala na úrovni trvale přijatelné ke koupání: rozvoj řas je sice omezen pouze částečně, ale přítomnost potenciálně toxických druhů sinic se drží hluboko pod hygienickými limity. Sezóna roku 2016 začala zcela obdobně jako v jiných letech, a to jarním zvýšeným rozvojem planktonních řas. Během série teplých dní bez větru se sice na hladině objevily vločky sinic, ale jednalo se o jakýsi ‚průzkum‘ (jev je dobře známý i z jiných stojatých vod), který rychle odezněl a nemá souvislost s dalším vývojem jakosti vody. Začátkem koupací sezóny je průhlednost vody v úrovni zhruba 70 cm a biomasa planktonních řas a sinic vyjádřená obsahem chlorofylu se pohybuje blízko 20mg l‑1, přičemž hranice přijatelná ke koupání je v úrovni 50mg l‑1. Ve vodě jsou, obdobně jako v jiných letech, velmi hojně zastoupeny čistomilné druhy sinic (rody Aphanothece, Aphanocapsa či tenoučká vlákna rodu Planktolyngbya), které se sice podílejí na vegetačním zákalu snižujícím průhlednost vody, ale nepředstavují žádné riziko pro koupající se návštěvníky. Sinice, které mohou vytvářet toxické či alergenní látky jsou sice také přítomny, ale v počtech několikanásobně nižších, než připouštějí hygienické limity. Další vývoj kvality vody bude záležet především na vodnosti roku, tedy jak se podaří ochránit jezero před vstupem živin, především fosforu, Robečským potokem z povodí. Předpokládám ovšem obdobné podmínky pro rekreaci jako v letech 2014-2015 s vodou přijatelnou ke koupání po celou letní sezónu,“ řekl Jindřich Duras.
Sečteno a podtrženo, koupání v Máchově jezeře je aktuálně bezpečné a nezbývá než doufat, že tomu tak zůstane i po zbytek letní sezony. Více informací na www.opsmachovojezero.cz a www.regatamachovojezero.cz.
Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...
Geopark Český ráj úspěšně prošel mezinárodní kontrolou a dál může užívat titul Globální geopark UNESCO. Komise mu jednomyslně udělila takzvanou zelenou kartu. V tiskové zprávě o tom informovala ředitelka geoparku Blanka Nedvědická.
Místo zničené kabinové lanovky bude turisty na Ještěd vozit autobus. Spojení zajistí Liberecký kraj. Turisty by měla linka vozit od konečné tramvaje v Horním Hanychově na parkoviště u Horské chaty Ještědka pod vrcholem. Pokud to půjde, měly...