Jednou z hlavních novinek v segmentu exotické dovolené, s kterými čeští touroperátoři přišli pro nadcházející zimní sezonu, je seriál pobytových zájezdů do Mexika, postavený na charterových letech společnosti Travel Service. Podívejme se tedy, co oblast tzv. Mayské riviéry, kam budou klienti Čedoku, ESO travel, FIRO-touru a dalších cestovních kanceláří v zimě létat, nabízí.
Mayská riviéra je asi 160 kilometrů dlouhý pás pobřeží jižně od letoviska Cancún. Břehy riviéry omývají teplé vody Karibského moře. Na turisty tam čekají jednak pláže s prvotřídní turistickou infrastrukturou, ale také četná mayská archeologická naleziště. Území dnes známé jako Mayská riviéra bylo totiž kdysi, tj. v letech 1000–1550 n. l., důležitým obchodním a náboženským centrem mayské civilizace.
Po stopách Mayů Bylo by jen těžko odpustitelnou chybou během dovolené na Mayské riviéře nenavštívit Chichen Itzá, vůbec největší naleziště maysko-toltécké kultury na poloostrově Yucatán. Tento komplex pyramid, chrámů a dalších staveb byl v uplynulých měsících veřejností zvolen mezi sedmero novodobých divů světa. Nejspíš právem, Chichen Itzá je skutečně impozantní. A na atraktivitě místu neubírá ani fakt, že od loňského roku je zakázán vstup na nejvyšší na pyramidu zvanou El Castilio. Chichen Itzá ovšem není zdaleka jediným nalezištěm mayských památek – větší či menší archeologické lokality jsou rozesety prakticky po celém Mexiku. Kdo by se o Maye zajímal hlouběji, vyrazit by měl do El Rey, El Meco, případně do San Gervasio na ostrově Cozumel, který se nachází nepříliš daleko od Cancúnu. Určitý „koncentrát“ z mayské kultury ale najdou zájemci i v muzeu přímo v Cancúnu, kde byly shromážděny exponáty z různých mexických nalezišť. |
Branou na Mayskou riviéru bude pro české turisty Cancún, kde se nachází mezinárodní letiště. Cancún je jednou z nejpopulárnějších turistických destinací v Mexiku. Turismus je zde alfou a omegou, kvůli turistům toto letovisko ostatně i vzniklo. Jde o souvislý pás hotelů všech možných kategorií a ostatní turistické infrastruktury, který se táhne podél pláží. Turisté zde najdou možnosti pro ekoturistiku, potápění, šnorchlování, jízdu na koni, rybaření, surfování, jízdu na plachetnici či pro golf. Cancún je také jedním z hlavních cílů milovníků extrémních sportů. Tamní 70 metrů vysoké Regio bungee je asi nejlepší příležitostí pro bungee jumping v celém Mexiku. Své si ale v Cancúnu najdou i businessmani či pořadatelé kongresů a konferencí. Častým cílem je Cancún i jako nákupní destinace – zejména Američané do města jezdí nakupovat tradiční řemeslné výrobky, tabák a další zboží. Cancún zkrátka nabízí vše, po čem srdce turisty toužícího strávit příjemnou dovolenou u moře prahne. Kdo však chce poznat to „pravé“ Mexiko, musí vyrazit za hranice města.
Pro Cancún je turismus alfou a omegou |
Přírodní krásy
Lákadlem Mexika je také unikátní tropická příroda. Nedaleko od Cancúnu se rozkládá několik přírodních rezervací, které stojí za návštěvu. Asi nejlepší volbou jsou parky Xcaret nebo Xel-ha s křišťálově čistými lagunami, říčními peřejemi a pralesy. Nacházejí se zde také jedinečné „cenoty“ (cenotes), podzemní přírodní studny napojené na krasové systémy. Jejich voda je obvykle velmi studená, ale zároveň průzračně čistá. V některých je povoleno koupání či potápění. V Xcaret je možno se potápět v podvodní řece, plavat s delfíny, vyzkoušet si 2 000 let starou míčovou hru Pok-ta-pok, prohlédnout si archeologické naleziště a případně zažít noční folklorní show, která hosty provádí fascinující historií Mexika.
Xel-ha, původně přístav starých Mayů, dnes láká návštěvníky hlavně na svůj ekopark a na přírodní akvárium. Kombinace slané mořské vody s podvodními prameny sladké vody tam vytváří unikátní prostředí, ve kterém žijí stovky živočišných druhů včetně delfínů a želv. Návštěvníci se v tomto přírodním akváriu učí během šnorchlování jednotlivé druhy fauny a flóry identifikovat. V parku se nachází i malé archeologické naleziště.
Další zajímavá místa
Neoficiálním centrem Mayské riviéry je letovisko Playa del Carmen, které v sobě spojuje atmosféru poklidné rybářské vesnice s kosmopolitním duchem turistického střediska. Nachází se asi 68 kilometrů jižně od Cancúnu a i zde se nacházejí některé z ubytovacích kapacit kontrahovaných českými touroperátory pro nadcházející zimu. Středisko je vyhledáváno zejména kvůli skvělým plážím a široké nabídce vodních sportů, zejména pak potápění a šnorchlování u Velkého mayského útesu. Populární jsou také cyklistické výlety do ekologického parku Tres Ríos, případně sjíždění řeky Pájaros na kajacích. Fenoménem v Playa del Carmen je noční život, který se koncentruje na Quinta Avenida. Tato rušná tepna zahrnuje nepřeberně barů, restaurací, klubů a také obchodů. Zároveň toto místo nabízí autentičtější mexickou atmosféru než některá jiná, navýsost turistická letoviska.
Přírodní akvárium v Xel-ha je rájem vyznavačů šnorchlování
|
V Tulum mohou turisté obdivovat i tuto mayskou pevnost |
Playa del Carmen je nejčastějším východiskem pro letecké či lodní výlety na Cozumel, největší mexický obydlený ostrov. Cozumel je jedním z nejvyhlášenějších světových center potápění – nachází se totiž na okraji Mayského korálového útesu, druhého největšího na světě. V laguně, která je s mořem spojena úzkými kanály s podvodními jeskyněmi, žijí hejna pestrobarevných tropických ryb. Údajně jich lze napočítat víc než dvě stovky druhů. Ostrov ročně navštíví asi 80 tisíc turistů, přičemž drtivá většina přijíždí právě kvůli potápění. Oblast nabízí víc než 32 kilometrů útesů, přičemž viditelnost se v tamních vodách blíží 60 metrům. Kdo neholduje potápění, může se pochopitelně věnovat jiným vodním radovánkám, případně se „jen“ slunit na některé z vyhlášených pláží. Tipem pro turisty toužící po klidnější atmosféře je oblast La Pasion na severu ostrova, kde ticho na bělostných plážích ruší jen zvuky tříštících se vln a ptačí zpěv. Pláže na Cozumelu jsou obklopeny hustou tropickou vegetací, v níž nechybí řada jedinečných endemitů. Na ostrově se nachází 25 archeologických oblastí, z nichž na většině se ještě pracuje. Nicméně San Gervasio a San Cedral jsou již zpřístupněny turistům zajímajícím se o mayskou kulturu.
Cílem zajímavých výletů může být malá rybářská komunita v Puerto Morelos. Kromě jiného tam turisty čeká krokodýlí farma Crococun, botanická zahrada Yaax Che a také mořský přírodní park, kde mohou návštěvníci pozorovat hejna pestrobarevných tropických ryb, delfíny a želvy, ale také nádherné korály.
Turisté, kteří zavítají do letoviska Tulum, mohou obdivovat mayskou pevnost shlížející z útesu na Karibské moře. Za zdmi chránícími někdejší mayské město dnes návštěvníci najdou chrámy, svatyně a další stavby. Šedesát dalších staveb lze najít v archeologické zóně El Castillo. Sloužily jako navigační systém navádějící mayské kánoe skrz útesy k pobřeží. Jde o vůbec nejstarší starověké stavby na pobřeží Mayské riviéry.
Pro úplnost dodejme, že lety do Mexika bude realizovat letecká společnost Travel Service svými Boeingy 737-800. Zhruba deset tisíc kilometrů, které od sebe dělí Prahu a Cancún, budou tyto stroje překonávat za necelých sedmnáct hodin.
Text: Petr Manuel Ulrych
Foto: Guillermo Aldana, Nadine Markova,
Bruce Herman, © Mexico Tourism Board