Dějiny historické Melaky ležící na západním pobřeží kontinentální Malajsie jsou smáčeny krví bitev, které mezi sebou vedly koloniální mocnosti s cílem zmocnit se tohoto významného přístavu. Navštívit centrum města dnes znamená bez nadsázky poznat vznik a historii celé Malajsie. I proto byla Melaka společně s Georgetownem na ostrově Penang v minulém roce zapsána na listinu světového dědictví UNESCO.
Prvními dobyvateli tehdejší „brány Malajsie“ byli Portugalci, kteří Melaku drželi od roku 1511 dlouhých 130 let, potom přišli Holanďané a nakonec zdejší území ovládli Britové. Melaka tak rozhodně nepřipomíná klasická města jihovýchodní Asie. Koloniální minulost je tu cítit z architektury i jednotlivých památek, takže si v melackých ulicích budete připadat spíše jako v západní Evropě. Ke všem hlavním objektům historického jádra lze snadno dojít pěšky z Holandského náměstí, které je po staletí starobylým středem aglomerace. Nejnápadnější budovou je holandská Stadthuys (radnice), pocházející přibližně z roku 1650. Původně byla oficiálním sídlem holandských guvernérů a jejich úředníků. Od roku 1980 je budova domovem Etnografického a historického muzea. Jam Besar (hodinová věž) poblíž fontány královny Viktorie byla vybudována roku 1886 rodinou čínského obchodníka Tang Bee Swenga. Další výraznou budovou náměstí je křesťanský kostel s ostře červenou fasádou, který vznikl v rozmezí let 1741 – 1763 jako upomínka na sté výročí holandské okupace.
Holandské náměstí |
Dominantou Melaky a nejvyhledávanější turistickou atrakcí jsou zbytky portugalské pevnosti A Famosa („Slavná“) na nevysokém kopci nad městem. Do dnešních dnů se z ní dochovala především brána Porta de Santiago a mohutné zříceniny kostela sv. Pavla, který roku 1521 postavil portugalský námořník Duarte Coelho. Před kostelní věží stojí socha sv. Františka Xaverského, jezuitského misionáře, jenž Melaku několikrát navštívil. Kamenná deska v kostele označuje jeho hrob, který je ovšem po převezení ostatků do Goa v Indii prázdný. Bělostné soše svatého chybí část pravé ruky, která se odlomila při bouřce. Prý se tenkrát objevila krev… Mezi místními se nemluví o ničem jiném než o zázraku – stejná, tudíž pravá ruka mrtvého sv. Františka Xaverského byla totiž dávno předtím převezena do Říma coby relikvie. Není divu, že se zatím nikdo nepokusil odpadlý kus sochy vrátit na původní místo.
Interiér čínského chrámu Cheng Hoon Teng |
Honosně nazdobená cyklorikša – typický dopravní prostředek |
Přibližně 200 metrů od Porty de Santiago se nachází věrná replika paláce malajského sultána z Melaky (Istana Kesultanam Melayu). Uvnitř tohoto převážně dřevěného komplexu uvidíte obrazy, historické zbraně, vzácné šperky, šaty a tradičně oblečené figuríny znázorňující životní styl v sultanátu. Z náměstí sem můžete dojet pestrobarevnou cyklorikšou, jimiž se město jenom hemží. Melaka stejně jako celá Malajsie je typická svou náboženskou snášenlivostí. V rámci jedné ulice můžete často narazit na čínský chrám, křesťanský kostel, mešitu a hinduistickou svatyni. Jednotlivé komunity tu mezi sebou žijí dlouhodobě v klidu a míru, což je v dnešním světě věc skoro nevídaná. Z početné skupiny melackých svatostánků připomeňme především chrám Cheng Hoon Teng (chrám Milosrdného oblaku), který je považován za nejstarší čínskou svatyni postavenou v Malajsii (1646), velkou mešitu Kampung Kling (1748), jež je zbudována v třípatrovém sumaterském slohu s minaretem ve tvaru pagody, nebo nedaleký hinduistický chrám Sri Pogyatha Vinayagar Moorthi (1781), zasvěcený slonímu bohu Ganešovi.
Netradiční Námořnické muzeum v podobě portugalské galeony |
Na místě původní portugalské pevnosti najdete torzo kostela sv. Pavla se zvonicí a slavnou jednorukou sochu sv. Františka Xaverského |
Prohlídku města můžete zakončit v čínské čtvrti na proslulé ulici Jalan Hang Jebat (tzv. Jonker Street) plné nejrůznějších obchůdků a restaurací, které nabízejí snad všechny chutě světa. Mezi modernější turistická lákadla se také řadí vysoká vyhlídková věž, kterou tvoří masivní sloup, na němž se pohybuje a zároveň rotuje prosklená plošina nebo lépe řečeno prstenec. Z výšky 80 metrů budete mít město s přístavem jako na dlani. Nedaleko kotví zajímavě řešené Námořní muzeum, které má tvar staré portugalské galeony. Jediným trošku nepovedeným „turistickým produktem“ je zhruba hodinová vyjížďka vyhlídkovou lodí po zdejší stejnojmenné a řádně smrduté řece. Plavbu mezi odpadky podél nevábných přístavních čtvrtí zpestřuje pouze intenzivní výskyt zhruba dvoumetrových ještěrů z čeledi varanovitých při říčních březích.
Jedna z nejkrásnějších staveb ve městě – mešita Kampung Kling |
Koloniální Melaka je ideálním cílem jednodenního výletu z hlavního města Kuala Lumpuru. Jedinými nepříjemnostmi snad mohou být jen davy všudypřítomných turistů a pekelné vedro, které vás přivítá hned při výstupu z klimatizovaného autobusu. Ne nadarmo Malajsijci tvrdí, že Melaka má dvě slunce.
Text a foto: Jan Pomykal