Městečko Rabí na Klatovsku bude mít od prázdnin vlastní muzeum

Pošumavské městečko Rabí s 500 obyvateli bude mít od prázdnin vlastní muzeum místních řemesel. Kromě populární zříceniny hradu chce mít v památkové rezervaci další nabídku pro turisty, řekl ČTK starosta Miroslav Kraucher. Turistů už nejezdí tolik jako v 90. letech minulého století.

Zatímco na největší českou zříceninu Rabí jezdí ročně až 55 tisíc turistů, návštěvnost města už tak vysoká není. To by mělo změnit i muzeum místních řemesel

Muzeum zřídí město na 80 metrech čtverečných půdy multifunkčního domu, který postavilo s evropskou dotací před třemi lety. Budova, kde je knihovna, městský úřad, infocentrum, výstavní síň a společenský sál na přednášky a školení, přišla na 15 milionů korun. Objekt vznikl ze zchátralé školy na náměstí u hradu. Šlo o největší stavbu od roku 1989.

„Vlastní muzeum tu měl místní sběratel Petr Balcar, který loni skončil a nevěděl, jak s exponáty naložit,“ řekl starosta Miroslav Kraucher. Zvažoval jejich vrácení lidem, kteří mu je zapůjčili. Prostory zdarma mu dále nabízely minimálně dvě okolní obce. „Řekl jsem si, že by byla škoda, kdyby nám to uteklo, a domluvil jsem se s ním,“ řekl Kraucher. Podle něj bude expozice obsáhlá, půjde o zhruba stovku exponátů. „Váží se na region. Jde o řemesla, která byla v Rabí. Tedy ševci, truhláři, výrobci dřevěných trubek na vodovody, švadleny i dobová světnička,“ řekl.

Dotace na multifunkční dům podpořila vytvoření dvou pracovních míst v infocentru. Obě ženy budou provádět v muzeu v pracovní dny. O víkendu pak brigádníci, kteří pracují na městském parkovišti.

I když na největší českou zříceninu, jednu z nejnavštěvovanějších památek v Plzeňském kraji, jezdí ročně mezi 45 tisíci až 55 tisíci lidí za rok, návštěvnost samotného města už není podle starosty tak vysoká, jako byla ve zlatých časech 90. let. „Nejdřív najížděli Němci, Holanďané, následovali Češi. Těch ale ubývá, protože začali jezdit do zahraničí. Sezona se zúžila na dva měsíce v roce,“ řekl Kraucher. Dříve trvala od června do konce září, kdy jezdily stovky turistů denně.

 Historické jádro Rabí je od roku 1992 památkovou zónou s kostelem, židovským hřbitovem z roku 1724 a bývalou synagogou. „Jsou tu hospody, dva obchody, hotel, penziony, celkem přes 100 lůžek,“ řekl Kraucher. Rabí, jemuž se v roce 2010 navrátil titul města, chce dále lákat turisty. S obcí Budětice postaví příští rok naučné stezky po církevních a přírodních zajímavostech.

Foto:CzechTourism

 

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: CzechTourism

Zahraniční odborníci na cestovní ruch poznali Karlovarský kraj

První velká incomingová akce na podporu návštěvnosti České republiky po pandemii covid-19. Tak vnímají odborníci na cestovní ruch z celého světa Czech Republic Travel Trade Day (TTD) 2022. Ve spolupráci s Destinační agenturou Živý kraj ho uspořádala...

Číst více
Foto: DMO Český Krumlov Region

Web destinace Český Krumlov Region uspěl ve Zlatém erbu

Webové stránky destinace Český Krumlov Region zabodovaly jako jedny z nejlepších v republice v soutěži Zlatý erb. V kategorii měst a obcí se umístily na druhé příčce v rámci Ceny místopředsedy vlády pro digitalizaci za nejlepší turistickou prezentaci. Ocenění se předávala...

Číst více