Jeden z nejdůležitějších strategických cílů orgánů, které spravují oblast cestovního ruchu na národní úrovni, spočívá ve zjednodušení cestování. Tento problém se v poslední době stává jednou z priorit mezinárodní politické scény a objevuje se i v politikách zemí G20, T20 a APEC, kde se přímo vládám důrazně doporučuje zahájení nových iniciativ pro jednodušší cestování a kde je cestování a cestovní ruch uznáván jako prostředek k vytváření pracovních míst a zajištění ekonomického růstu a rozvoje.
V březnu roku 2010 oslovil ministr pro místní rozvoj ministra zahraničních věcí a ministra vnitra, aby jmenovali za svůj resort členy pracovní skupiny na úrovni náměstka a vrchního ředitele. Účelem založení pracovní skupiny bylo a dosud je optimálně řešit problematické případy související s vydáváním zahraničních turistických víz a s vydáváním akreditací pro zahraniční touroperátory.
V mezirezortní pracovní skupině pod vedením náměstka ministra pro místní rozvoj Michala Janeby mají mimo ministerstva pro místní rozvoj zastoupení také: ministerstvo zahraničních věcí (které odpovídá za vyřizování krátkodobých víz, tzv. schengenská víza), ministerstvo vnitra (odpovídající za vnitrostátní vyřizování dlouhodobých víz) a zájmové skupiny (např. asociace cestovních kanceláří, asociace krajů apod.). Zástupci spolu jednají o současných trendech a aktualitách souvisejících s procesem vydávání víz, které mohou mít vliv na cestování turistů do České republiky / schengenského prostoru, a o možnostech, jak zlepšovat vízovou praxi.
Z hlediska ministerstva pro místní rozvoj: cestovní kanceláře operující v zemích, které mají dočasný problém s krátkodobými turistickými vízy, mají možnost otevřeně sdělit konkrétní problém odboru cestovního ruchu MMR ČR, a tato situace se pak může v rámci existence mezirezortní spolupráce ministerstev snadněji objasnit/řešit, a to s přihlédnutím na politickou a ekonomickou situaci v zemi.
Z hlediska ministerstva zahraničních věcí: výstupy z těchto setkání představují velmi důležitou zpětnou vazbu pro činnost jeho zahraničních misí a umožňují mu optimalizovat proces vydávání víz pro danou zemi. Během již uskutečněných jednání se zúčastněné strany shodly na tom, že dělají společně maximum pro to, aby vízová politika vedla k zjednodušení procedur při získávání krátkodobých víz a akreditací při zachování bezpečnostních standardů EU / schengenského prostoru. Víza i akreditace jsou vydávány v souladu s platnými evropskými pravidly a zároveň se dbá na to, aby byl proces plně v souladu s „Vízovým kodexem" (v současnosti probíhá novelizace Vízového kodexu, která by měla reagovat i na vývoj cestovního ruchu, v platnost vstoupí v roce 2014. Byla zahájena diskuse unijní legislativy v procesu zpracování žádostí o krátkodobá víza, např. i pro více vstupů).
Všechny iniciativy, které se v posledních letech v oblasti krátkodobých turistických víz vyskytují, mají za cíl především zjednodušit cestování pro osoby, které nejsou imigranty a respektují zákonné předpisy, s cílem naplno využít cestovního ruchu a jeho ekonomických výhod. V souvislosti se stávajícími trendy v oblasti cestovního ruchu a předpokládaného nárůstu cestování na mezinárodní úrovni je třeba zvážit a veřejně diskutovat, zda je současný proces udělování cestovních oprávnění a vstupní kontroly vyhovující a udržitelný.
Za tímto účelem byly např. neformální pracovní skupinou Světové organizace cestovního ruchu (UNWTO) a Mezinárodní organizací pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) členské země požádány o vypracování několika případových studií, jež budou základním stavebním kamenem zprávy vyzdvihující osvědčené postupy a inovativní přístupy a poslouží jako podklad pro další činnost v oblasti turistických víz (odbor cestovního ruchu – MMR ČR spolu s MZV ČR zpracoval koncem roku 2012 pro tuto organizaci na základě výzvy případovou studii). Úkolem všech těchto studií bude učinit závěry a zároveň identifikovat taková řešení, která budou oboustranně výhodná, prospěšná a udržitelná, využijí dostupné zdroje k zajištění bezpečnosti hranic a přitom umožní osobám, které cestují v souladu se zákonem, pohybovat se svobodněji a efektivněji.
MMR ČR v současné době vnímá v oblasti turistických víz celkové zlepšení situace. I díky mezirezortní pracovní skupině se většinu problémů daří řešit. Uvědomujeme si a reagujeme i na takové argumenty, že rychlost řízení o vydání víz omezuje stávající vytíženost personálních kapacit zastupitelských úřadů České republiky v zahraničí, které někdy nestačí reagovat na stávající situaci (zvyšující se počty příjezdů návštěvníků do ČR, čas dovolených a státních svátků apod). Ministerstvo se zaměřuje na metodickou podporu poskytovanou cestovním kancelářím a dalším subjektům zainteresovaným na zahraničním turismu, přičemž hlavní propagací cestovního ruchu České republiky se zabývají zahraniční zastoupení Ministerstva pro místní rozvoj – agentury CzechTourism. Tato zastoupení prostřednictvím agentury CzechTourism rovněž úspěšně spolupracují s výše uvedenou mezirezortní pracovní skupinou pro krátkodobá turistická víza.
Ing. Ludmila Píšová,
Ministerstvo pro místní rozvoj ČR,
odbor cestovního ruchu
www.mmr.cz
