Horská služba ČR přišla s mobilní aplikací pro chytré telefony, která uživatelům kromě řady praktických informací nabízí pomoc v krizových situacích při pobytu v horách.
Na základě usnesení vlády ČR 827/2004 byla v rámci podpory cestovního ruchu Ministerstvem pro místní rozvoj založena Horská služba ČR, o. p. s. Toto rozhodnutí se ukázalo jako správné. Horská služba je v současné době stabilizovaná, provádí záchrannou činnost v sedmi horských oblastech České republiky. Je rovnocenným partnerem základních složek Integrovaného záchranného systému, spolehlivým partnerem pro obce v horských oblastech a nepostradatelným pomocníkem nemocných a zachráncem zbloudilých a raněných návštěvníků hor. Všichni jistě dobře známe jejich tyčové značení, které nám v nesčetných případech pomohlo najít cestu, méně z nás má možná povědomí o evropské raritě, historických Muttichových značkách (http://cs.wikipedia.org/wiki/Němé_značky_Krkonoš).
K orientaci v terénu a přivolání pomoci slouží také na území národních parků (Šumava, Krkonoše) tzv. trauma-body, kdy je na uvedených tabulích číslo, které slouží k dešifrování místa a v případě nouze k zavolání první pomoci.
Úvodní stránka mobilní aplikace Horské služby |
Aplikace nabízí i ilustrovaný návod, jak poskytnout první pomoc |
Skutečností však je, že při ztrátě orientace, podcenění počasí, přecenění vlastních sil a nedostupnosti mobilního signálu nám ani trauma-body či jiné pomocné tabule nepomohou.
Jen v minulém roce byla Horská služba vyzvána k 62 hledacím akcím. Při pátrání členové Horské služby najezdili a nachodili celkem 1 400 km za 4 964 hodin. Přivolání rychlé první pomoci vždy zvyšuje naději na záchranu bez trvalých následků. Statistiky hovoří o tom, že v loňském roce Horská služba ošetřila 7 690 osob, z toho 1 506 osob předávala rychlé zdravotní záchranné službě a k 166 případům musel být povolán vrtulník zdravotní záchranné služby.
Horská služba nedávno představila zajímavého pomocníka pro bezpečný pobyt na horách. Je jím mobilní aplikace pro chytré telefony s jednoduchým názvem Horská služba. Tento praktický nástroj milovníkům zimních sportů i letní horské turistiky přináší řadu zajímavých funkcí a informací.
Klasické tyčové značení |
Na území národních parků slouží k orientaci v terénu a přivolání pomoci tzv. trauma-body |
První záchranná akce, která se uskutečnila s přispěním mobilní aplikace Horská služba, přišla v období zimních prázdnin, několik dnů po jejím vydání. Německá turistka se zraněnou nohou tehdy uvízla v oblasti Krásné Pláně nad Špindlerovým Mlýnem. Na místě ji našel český výletník, který měl u sebe mobil s nainstalovanou aplikací Horská služba. Přivolaná pomoc díky tomu nemusela ztrácet cenné minuty hledáním zraněné osoby ve složitém horském terénu, protože díky aplikaci znala její přesné zeměpisné souřadnice. Záchranáři ze Strážného na sněžném skútru dorazili během několika minut a ženě pomohli. „Je vidět, že aplikace je skutečným přínosem a my sami říkáme všem turistům, u kterých vidíme vhodný typ mobilního telefonu, aby si program nahráli," řekl krátce po úspěšném zásahu náčelník Horské služby Jiří Brožek. Do současnosti si aplikaci stáhlo přes 25 tisíc uživatelů chytrých telefonů. V deseti případech byla Horská služba požádána o pomoc, z toho tři akce byly, jak se říká, ostré.
Pokud v jakémkoli ročním období na horách utrpíte zranění, ztratíte se nebo se dostanete do jakékoli jiné nouzové situace, přivolání rychlé pomoci je s aplikací Horská služba velmi jednoduché. Hned na úvodní obrazovce se nacházejí dvě důležitá tlačítka, která vám v případě nouze mohou i zachránit život. První tlačítko slouží k zavolání nejbližšího dispečera Horské služby. Nejbližší dispečer je aplikací vybrán automaticky, a to v závislosti na vaší aktuální poloze zjištěné prostřednictvím GPS. Druhé tlačítko slouží k odeslání nouzové SMS. Dostanete-li se do nesnází a z jakéhokoli důvodu nemůžete nebo nechcete telefonovat pro pomoc, můžete využít této možnosti. Nouzová textová zpráva se odešle na nejbližší dispečerské místo Horské služby, a to včetně vašich souřadnic získaných z GPS. Záchranáři tak budou mít informaci o vaší přesné poloze a dostanou se k vám mnohem rychleji. Tato nouzová zpráva se odešle i při velmi špatném mobilním signálu.
Aplikace Horská služba nabízí rovněž řadu praktických informací. K jednotlivým horským střediskům jsou k dispozici aktuální informace o teplotě, výšce sněhové pokrývky a typu sněhu. Střediska je možné přehledně zobrazit na mapě. Dále aplikace nabízí podrobné informace o stanicích Horské služby. Sekce Info poskytuje praktické rady a informace. Jedná se například o desatero Horské služby, pravidla jízdy na sjezdovkách, informace o lavinovém nebezpečí včetně instrukcí jak předcházet lavinám, nebo ilustrovaný návod jak poskytovat první pomoc.
QR kód pro stažení aplikace z App Store |
QR kód pro stažení aplikace z Google Play |
Mobilní aplikace byla nominována do soutěže Mobilní aplikace roku 2012. Pro Horskou službu ji vyvinula společnost eMan, partnerem projektu je Česká pojišťovna. Aplikace je k dispozici pro mobilní telefony iPhone a přístroje s Androidem. Je možné ji zdarma stáhnout na App Store a Google Play. Milovníci hor se již nyní mohou těšit na další verzi s celou řadou zajímavých novinek a vylepšení.
Text a foto: JUDr. Magda Krytinářová,
odbor cestovního ruchu MMR ČR
www.horskasluzba.cz,www.mmr.cz
