Již na první pohled odborná publikace „Cestovní ruch. Výkladový slovník" od autorů prof. RNDr. Josefa Zelenky, CSc., a Ing. Martiny Páskové, Ph.D., vydávaná po deseti letech ve zcela přepracovaném a výrazně rozšířeném vydání iniciativou Ministerstva pro místní rozvoj České republiky, zapůsobí na čtenáře svým rozsahem, množstvím fotografií a propracovaností výkladu pojmů.
Jedním z hlavních důvodů, proč se Ministerstvo pro místní rozvoj České republiky rozhodlo podílet se na vydání Výkladového slovníku cestovního ruchu, byla nutnost aktualizace řady pojmů a hesel a v neposlední řadě statistických údajů a pojmů v oblasti cestovního ruchu.
V cestovním ruchu došlo v uplynulé dekádě k výrazným změnám a posunům. Především globální finanční a hospodářská krize zasáhla většinu rozvinutých států, ale vlastního cestovního ruchu se dotkla v menší míře, než se očekávalo. Plyne to i z grafů vývoje cestovního ruchu, které jsou uvedeny ve výkladovém slovníku. Dále byl patrný posun v zaměření cestovního ruchu, kdy se vedle tradičních druhů a forem zvýšil význam prožitkového cestovního ruchu. V aktualizovaném vydání slovníku je zdůrazňován poznávací a environmentální význam přírodního, udržitelného cestovního ruchu. Na tyto tendence se autorům podařilo reagovat podstatnou modernizací a rozšířením příslušných hesel ve slovníku. Uvedené grafy a schémata přispívají k větší přehlednosti textů a fotografie jsou velmi dobrým názorným doplňkem.
Jedním z cílů Výkladového slovníku je také velmi potřebné terminologické sjednocení. Tím se slovník stává důležitým podkladem pro široké možnosti terénního i teoretického výzkumu oboru. Čtenář v publikaci nalezne vysvětlení pojmů nejen z oblasti turismu, ale i ze souvisejících oblastí, např. marketingu, geografie, historie, legislativy, informačních technologií, ochrany životního prostředí. V závěru publikace je rozsáhlý seznam literatury, přehled časopisů, článků a webových zdrojů, vztahujících se k problematice cestovního ruchu.
Pro širokou i odbornou veřejnost je důležité rozumět alespoň základní terminologii vědeckých oborů, používaných ke zkoumání cestovního ruchu. Základním pojetím předkládaného slovníku je proto interdisciplinarita s důrazem na hledání a objasňování souvislostí přístupů teoretických i praktických z hledisek mnoha vědních oborů a také vnímání cestovního ruchu jako výrazně průřezového, dynamického a vysoce komplexního sociálního jevu mezioborového charakteru. Způsob výkladu s využitím odkazů a srovnávání s dalšími termíny směřuje i k hledání příčin, podobností, opakovatelností, pravidelností a zákonitostí v popisovaných jevech a vztazích. Teoretický výklad je prokládán praktickými příklady a textová forma výkladu je pro lepší názornost doprovázena grafickou formou, zejména více než 1 200 fotografií, grafů a schémat. Slovník tak napomáhá k ustálení terminologie cestovního ruchu a rozšiřuje potenciál jeho rozvoje v teoretické i praktické rovině.
Všichni recenzenti, známé osobnosti cestovního ruchu a souvisejících oborů v České republice a Slovenské republice, slovník pozitivně ohodnotili a vyzdvihli hloubku výkladu, obsáhlý seznam literatury, propojenost hesel, odkazy na další zdroje informací, srozumitelnost zpracování a křížové odkazy na další hesla.
Výkladový slovník je nyní možné zakoupit v prodejnách nakladatelství Linde Praha.
Oddělení komunikace a zahraniční spolupráce v cestovním ruchu, Odbor cestovního ruchu, Ministerstvo pro místní rozvoj ČR
www.mmr.cz
