Na Právnické fakultě Univerzity Karlovy (PFUK) se 7. října uskutečnila další a nikoli poslední konference k právní úpravě cestovního ruchu nazvaná Aktuální otázky právní úpravy cestovního ruchu II, navazující na obdobnou akci z 10. února.
V první části byly probírány obecné problémy právní úpravy cestovního ruchu, jako její celkový chaos a mimořádné množství aktuálních změn (dr. René Petráš, PFUK), zásadní změny obchodního i občanského práva od 1. ledna 2014, s nimiž se praxe jen těžko vyrovnává (dr. Tomáš Horáček, PFUK) nebo připravené zásadní změny evropského práva týkající se zájezdů (dr. Renata Králová z Ministerstva pro místní rozvoj).
V druhé část jednání se diskutovaly citlivé problémy novelizace zákona č. 159/1999 Sb. Nastíněny byly okolnosti novely i její klíčové prvky (Ing. Daniela Trnková z Ministerstva pro místní rozvoj), následky nedávného rozhodnutí Ústavního soudu týkající se pojištění zájezdů (dr. Klára Havlíčková Dvořáková ze společnosti Holubová advokáti). Také byly kriticky zhodnoceny otázky pojištění CK ze širších hledisek povinného pojištění v českém právním řádu (dr. Petr Dobiáš, PFUK) a aktuální problémy zasazeny do dlouhodobého vývoje právní úpravy již od monarchie (Ing. Petr Houška, Vysoká škola obchodní v Praze).
V poslední části konference se jednalo o problémech průvodců a jejich vzdělávání (dr. Jolana Kopřiva Myslivcová, ACK ČR), také o potřebnosti mnoho let připravovaného zákona o podpoře rozvoje cestovního ruchu (Ing. Radek Chaloupka, Vysoká škola ekonomická) a zmíněna byla i otázka přeshraniční spolupráce (dr. Lukáš Novotný, Univerzita J. E. Purkyně v Ústí nad Labem). Příspěvky vyjdou v monotematickém čísle renomovaného časopisu Acta Universitatis Carolinae Iuridica zřejmě jako č. 2/2016.
Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...
Krajský soud v Brně potvrdil pokutu 8,3 milionu korun, kterou rezervačnímu portálu Booking.com uložil v roce 2019 Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Vyplývá to z rozsudku zveřejněného na elektronické úřední desce soudu.
Ministerstvo pro místní rozvoj pracuje na novele, která umožní obcím regulovat sdílené ubytování typu Airbnb na jejich území, ale také jasně odliší příležitostný pronájem od hotelových apartmánů. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí ministerstva pro místní...