
Region rozprostírající se od nížinatých plání Polabí až k vrcholkům Železných hor i Králického Sněžníku není znám jen pro svou krásnou přírodu, ale také díky nezaměnitelné chuti místního perníku a neopakovatelnému pohledu na koně v pohybu. Turistická nabídka regionu je tak stejně rozmanitá jako samotný ráz východních Čech. A celou řadu malebných míst si mohou prohlédnout a poznat jak turisté s pohybovým omezením, tak i jinak handicapovaní.

Pardubický kraj tvoří čtyři turistické oblasti, přičemž v každé z nich si možnosti trávit volný čas najdou handicapovaní turisté poměrně bez obtíží. To je dáno především tím, že krajské oddělení cestovního ruchu má za úkol monitorovat problematiku bezbariérového cestovního ruchu na území kraje a dále podporovat jeho rozvoj. Ostatně vytvoření speciálních turistických produktů pro specifické cílové skupiny včetně osob handicapovaných si kraj vytyčil i ve své dlouhodobé strategii rozvoje cestovního ruchu do roku 2020. Kromě dalšího rozšiřování turistické nabídky cílené přímo na tuto skupinu návštěvníků je jedním z předložených úkolů i zvýšení povědomí o službách a místních atraktivitách, které jsou k osobám se zdravotním postižením „přátelské“ svojí stavební dispozicí, vnitřním vybavením, instalací speciálních zařízení či nabízeným programem.
Veškerá tato rozvojová aktivita je přitom realizována na stránkách turistického webového portálu Pardubického kraje, respektive regionu Východní Čechy. Zaprvé jsou přímo ve speciální sekci umístěny informace o přístupnosti veřejných objektů měst a obcí a zadruhé je tato vlastnost zmíněná i na samostatných profilech jednotlivých budov a turistických cílů. To znamená, že návštěvníci hned vidí, na čem jsou, pokud mají o návštěvu konkrétní atraktivity zájem. Navíc jsou na základě navázané spolupráce krajského úřadu s Českou abilympijskou asociací tyto informace průběžně aktualizovány a dále rozšiřovány. Plánování pobytu ve východních Čechách poté usnadňuje i speciální sekce webového portálu, kde handicapovaní turisté naleznou další tipy na zajímavé výlety do všech možných koutů regionu s podrobným popisem tras i zajímavostí, které v místech naleznou. Tyto možnosti trávení volného času jsou aktuálně zaměřeny primárně na turisty upoutané na vozíku a ty s omezenou pohyblivostí. I proto portál dále odhaluje přehled půjčoven kompenzačních pomůcek a bezbariérových veřejných toalet osazených eurozámkem.
Na výlet po in-line trasách i jinam
A jak na tom tedy aktuálně východní Čechy s ohledem na nabídky pro handicapované jsou? Podle všeho vcelku dobře. „Co se týká bezbariérovosti, za posledních několik let se situace hodně zlepšila a množství ubytovacích a dalších zařízení již standardně nabízí bezbariérové pokoje a další své prostory,“ píše se například v úvodu zmíněné sekce portálů skrývající se pod záložkou „Dovolená pro vozíčkáře“. Celá řada ubytovacích zařízení přizpůsobených pro handicapované se také často objevuje podél doposud vybudovaných bezbariérových turistických tras. Ať už jsou to ty, které vznikly z iniciativy samotného kraje v rámci jeho komunální politiky nebo ty, za jejichž vyznačením stojí Klub českých turistů (KČT). Jednou nich je třeba tzv. devátá bezbariérová turistická trasa, která provádí lesem Brand ve Svitavách. Byla otevřena v roce 2014 a její délka činí 12 km. Kvůli svému poměrně vysokému převýšení, které dosahuje 50 metrů, je označena jako středně těžká (červená). Celkem má tři okruhy, takže si ji mohou zájemci zkrátit na 2,6 nebo na 7 km podle zájmu a svých fyzických možností. Koncipována je jako trasa vhodná pro cestovatele na elektrických vozících nebo s asistentem. „Trasa stezky je vybavena lavičkami a informačními panely s mapou, které návštěvníky seznámí s turistickými zajímavostmi a krásami místní krajiny,“ informoval při jejím slavnostním otevření Vratislav Chvátal, předseda Klubu českých turistů.
Hned o dva roky později byla z iniciativy KČT následně vyznačena i okružní trasa u obce Břehy u Přelouče vedoucí k rybníku Černý Nadýmač. Stezka měří téměř 6,5 km a je opět značená jako červená, takže pro ni platí stejné předpoklady jako pro stezku ve Svitavách. Její začátek je na parkovišti u restaurace Cikánka, od níž se mohou zájemci vydat po zpevněné lesní cestě k rybníku Černý Nadýmač, který je vyhledávaným návštěvnickým cílem. Po cestě je dále možné pokračovat po hrázi vedoucí až ke stejnojmennému rozcestí, na němž se nachází odpočívadlo a křižovatka cyklotras. Odtud se dá směřovat až k dalšímu rozcestí Na Hořičkách, od něhož vede nejtěžší úsek trasy zpět do výchozího bodu výletu. Oblast je navíc v rámci poskytovaných služeb i ubytování k handicapovaným turistům velmi vstřícná. Díky aktivitám pardubického sportovního klubu vozíčkářů Nezlomeni vzniklo totiž u rybníka zázemí pro ubytování velké skupiny vozíčkářů s doprovodem nabízející široké možnosti sportovního vyžití. A když už jsme u aktivního trávení volného času, celou řadu dalších zajímavých tras mohou v kraji objevovat fyzicky zdatní cestovatelé jezdící na handbiku. Ti si totiž mohou projet některou z více než 60 tras specifikovaných pro in-line bruslení, na nichž se mohou bez problému pohybovat i osoby s pohybovým postižením. Jejich přehled i s popisem a vyznačenými kolizními úseky v mapě lze nalézt opět na krajském turistickém portále.
Železnohorskou přírodou za poznáním
K handicapovaným turistům přátelský, a proto velmi oblíbený, je i Železnohorský region, který láká zejména svou pestrou přírodou, pro niž získal status chráněné krajinné oblasti. Ta přechází od rybníků a dalších vodních ploch i říček až vrcholkům masivu, po němž turistická oblast získala své jméno. „V tomto regionu se počítá i s handicapovanými návštěvníky, a proto se tu snaží systematicky zpřístupňovat obtížně dosažitelná místa a umožnit handicapovaným přístup do přírodních parků a arboret,“ píše se o Železnohorsku v příspěvku k nominaci do 6. ročníku soutěže o excelentní turistickou destinaci EDEN, která byla v roce 2013 věnována právě cestování bez bariér. Tomu se mohou zájemci o čerstvý vzduch oddávat například v rekreačních lesech Podhůra, jimiž vede okružní trasa pro vozíčkáře začínající i končící u světově unikátní a atypické rozhledny Bára. Délka značeného vozíčkářského okruhu přesahuje 4 km, přičemž převýšení na celé trase činí 105 m. Trasa je středně těžká a je doporučena pro zdatné vozíčkáře s doprovodem.
Bezbariérovým přístupem se pyšní také jedna z nejznámějších turistických atrakcí Pardubického kraje – Stezka v oblacích na Dolní Moravě. Na její vrchol vede 750 metrů dřevěných chodníků, které jsou přizpůsobeny nejen pro výstup s kočárky, ale i pro invalidní vozíky. Přestože je výstup poněkud náročnější, pro zdatné vozíčkáře, případně ty na elektrických vozících, není dosažení vyhlídky na vrcholu ničím nepřekonatelným. |
Stezka v oblacích
|
Nedaleko lesů Podhůra u Slatiňan navíc leží druhé největší město Pardubického kraje – Chrudim, jehož centrum je obseto různorodou skladbou muzeí a dalších významných a zajímavých staveb. Díky tomu lze ve městě strávit prakticky celý den. Během něj mohou návštěvníci kupříkladu odhalit historii a vývoj českého i světového loutkářství, a to v příznačně pojmenovaném Muzeu loutkářských kultur, které je umístěno v renesančním domě s věží ve tvaru minaretu. Za poznáním východočeského sochařství se mohou zájemci vydat na prohlídku Muzea barokních soch, které se nachází ve zrekonstruovaném kostele sv. Josefa a disponuje celou řadou sochařských skvostů. Součástí prohlídky je i emotivní film o životech chrudimských sochařů. Z dalších významných chrudimských objektů poté nelze opomenout ani místní Regionální muzeum, které spravuje bohatý sbírkový fond z oboru regionální vlastivědy, přírodních věd a výtvarného umění. V současné době nabízí muzeum hned tři expozice odhalující dějiny města Chrudimi, plakáty Alfonse Muchy a malovaný nábytek regionálního charakteru z konce 19. století. Pro handicapované jsou přístupné jak všechny stálé expozice, tak i aktuální výstavy. Ke vstupu jim poslouží plošina umístěná ve druhém vchodě do muzea a výtah vedoucí až do druhého patra. Kromě zmíněného mohou dále tito turisté ve městě navštívit i trojlodní bazilikální gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie, případně i další objekty v památkové zóně. Lepší orientaci a rozhodování přitom může napomoci i průvodce po bezbariérových okruzích městem, který je k dispozici v místním informačním centru.
Foto: Shutterstock.com, DS Východní Čechy